Serial Number ile Şifre girişi (tarih Özelliği İle)

Excel Vers. ve Dili
2013 TR
2013 EN
Serial Number ile Þifre girişi (tarih Ã?zelliği Ýle)

Sayın Forum üyeleri;

üzerinde çalıştığım bir programda yapmak istediğim ancak başaramadığım ve bir o kadar da karmaşık bir opsiyon var. konu hakkında yardımcı olabilirseniz çok sevinrim. Opsiyonun çalışma hikayesi şöyle gerçekleşecek.

Program öncelikle şifre ve menüden oluşan iki ayrı ana sayfaya sahip. yapmak istediğim şey ise yine iki aşamadan oluşmakta birincisi.

program HDD serial numberini okuyarak bir hücreye yazacak ve benim verdiğim bir karşılık şifresi ile lisanslanacak ve lisasnstan sonra direk olarak menü sayfasına geçecek. bu işlemi manuel olarak aşama aşama yaptım ancak istediğim farklı bir özellik var bu lisans şifresini sadece bir kere sormasını ve istediğim bir tarihte sormasını istiyorum.

Ã?rneğin 20.08.2005 tarihinde bu şifre opsiyıonu çalışacak ve program bir defalığına ( Geçerli şifre girilene kadar) Þifre sayfasından açılacak eğer şifre geçerli ise daha sonradan direkt olarak MENÜ sayfasından açılacak ve şifreyi sormayacak.
Bu işemin AUTO_OPEN makrosunda olması gerektiğini biliyorum ancak nasıl ayarlayacağımı bulamadım.

Umarım konuyu anlatabilmişimdir. Konuyla ilgilenecek arkadaşlara dosyayı mail ile gönderebilim.

Dosyayı mesaja ekleyemiyorum çünkü doya boyutu zipli halde 1.5 MB. civarında.

İlgilenenlere şimdiden çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba serinci;

Aslında istediğiniz çok zor değil.Forumda bu konular iki ya da üç başlık altında bulunabilir.Hatta Excel Dersanesindeki File System Object makalesini okursanız bu konuların çok büyük bir kısmını bulursunuz.

Auto_open makrosuna eğer bugünün tarihi 20.08.2005'e eşitse şifre isimli module'ü çağır dersiniz( call şifre) O tarihe eşit olunca şifre sorar.
HDD seri numarasını okutursunuz.Eğer textbox1 HDD seri numarasına eşit değilse bitir dersiniz.Eşitse çalışma kitabının herhangi bri yerine 1 yazdırır bundan sonraki sorgulamada da buraya baktığınızda,1'i görünce şifre sordurmazsını.

Belki anlattıklarım biraz karışık gelecek ama File System Object yazısını okuyunca kendiniz de değişik alternatifler üretebilirsiniz.Mesela bir log dosyası oluşturur,1 rakamını onun içine yazdırır,oradan denetim yapabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Selam;

İstediğinizin bir aşaması aşağıdaki gibidir. Devamını kendinize göre derleyiniz.

Kod:
Sub auto_open()
Dim FSO, surucu As Object, seri As Long
Set FSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set surucu = FSO.GetDrive("C:")
seri = surucu.serialnumber
[a1].Value = seri
Set surucu = Nothing
Set FSO = Nothing
If Date = [a2].Value Then
MsgBox "program şifre isteyecek, kodlarınızı buraya yazınız"
Else
MsgBox "şifre istemeyecek"
End If
End Sub
Saygılarımla;
Tarkan VURAL

çalışma kitabının şifresini açan makro
Çalışma kitabını başka bir kitapdaki makro ile açıyırum ama açılacak kitapda bulunan koruma şifresi makro ile nasıl çözülür.

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Þifreyi biliyorsanız makro yazarak sayfayı açabilirsiniz. Koruma şifresini biliyor musunuz?

Sayın Tarkan VURAL ilginize teşekkür ederim. Aynı soruyu makro sayfasına yazdım ve Leventm yardımcı oldu. O sorunumu şimdilik hallettim başka problemim olursa yardım isterim.