ses dosyası çalma

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
iyi günler. Ekteki denetim tablosunda , id hanesinden isim seçince sespath hanesinde yazan ses dosyasını nasıl çaldırabilirim.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın serelif,

Söyleyeceklerimi sırasıyla yapın:

1.Araçlar menüsünden ActiveX Denetimleri ne klikleyin. Sağ taraftan yeni kayıt düğümesini klikleyin açılacak pencereden, C:\WINDOWS\System32\ klasörüne gidip içinden wmp.ocx dosyasını bulup seçin Tamam ile Windows Media Player ı Access dosyasına tanıtın.

2.Referanslar penceresini açıp Windows Mediplayer referansını ekleyin.

3. İlgili forma gidip tasarım görünümünde Sağ taraftaki araç menü çubuğundan ActiveX ekleme denetiminden açılan pencereden Windows MediaPlayer ı seçip Formunuzun üstüne ekleyin.

4.Formun kod yazma penceresine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın:

Kod:
Private Sub Form_Load()
   Me.WindowsMediaPlayer0.URL = Me.Sespath
End Sub
Eğer windows medya player aracından müziği pozlama veya durdurmak istiyorsanız o zaman denetimi biçimden görünüre ayarlayın, yok sadece çalmasını istiyorsanız o zaman görünmez olarak ayarlayın.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı ilgilendiğiniz için teşekkürler. Office 2003 ve winxp kullanıyorum ama söylediğiniz referanslar penceresini bulamadım. 2. şıkkınızı atladığımda hata veriyor: microsoft ole sunucusu active x denetimi arasında problem çıktı. Acaba me.sespath dan sonra değeri veya başka bir şey gerekirmi?

Excel Vers. ve Dili
Hata referans eklenmediğinden oluşuyor büyük ihtimal.

Referans eklemek için kod yazma penceresini açın. Üstte Tools menüsü var klikleyin, Referances... i tıklayın açılan pencereden Windows Media Player i bulup solundaki kutuyu okeyleyin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı dediğinizi yaptım , o seçeneği işaretledim ama yine olmuyor.

Excel Vers. ve Dili
Me.WindowsMediaPlayer0 deki 0 kontrol edin. Yani media playerin üstüne sağ tıklayıp adı ayarının ne olduğuna bakın. 0 ı ilk eklenen nesne ise alır. Sonra eklediğiniz her nesneye göre bu sayı bir artarak devam ediyor. Sizin örneğe ekledim ve Me.WindowsMediaPlayer9 olarak ekledi ve düzgün çalışıyor.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Unutmadan kayıtlar arasında gezinirken de ayrı ses dosyalarının çalmasını istiyorsanız o zaman aynı kodu formun Current olayına da ekleyin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı sizide yordum ama, dediklerinizi yaptım yine olmadı bendeki windowsmediaplayer2 idi onu yapmıştım ama yine olmadı. office 2003 sp3 yükledim yine olmadı. formun currentine yazıyorum komut butonu koyup oraya yazıyorum kodu yine olmuyor. forma eklermisiniz yaptığınızı bir bakayım.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı sizin gönderdiğinizde olmadı 3 hata veriyor ekte gönderdim hataları

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı bilgisayarı yeniden başlattım oldu. Teşekkürler yardım ve sabrınız için.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı, işi hallettiğimi sanmıştım ama imagetable tablosunda sesi çalıyor. Ama ben denetim tablosunda aynı olayı istiyorum , hata veriyor.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı, işi hallettiğimi sanmıştım ama imagetable tablosunda sesi çalıyor. Ama ben denetim tablosunda aynı olayı istiyorum , hata veriyor.

Excel Vers. ve Dili
Bu şekilde hatanızı nasıl bulabilirim?

Sizin örnek üstünde denedim ve çalışıyor. Siz Tablodaki Sespath alanlarını doğru olarak doldurup deneyin.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı sizn gönderdiğiniz düzeltmede de , imagepath tablosuna media player koymuşsunuz. bu tabloda bende de çalışıyor. fakat denetim tablosu formuna aynı öğeleri yerleştirdiğimde hata veriyor. eğer siz denetim formuna dediğinizi yapıp çalıştırdıysanız, gönderebilirmisiniz?

Excel Vers. ve Dili
Yukarıda anlattıklarımın dışında değişik bir şey yapmıyorum.

Yeni bir Windows Media Player Active X nesnesi ekledim ve kodları öteki forma da kopyaladım. Nesne adı sonundaki sayıyı özellikler penceresinden aldım. Bu kadar.

Ne gibi bir hata mesajı alıyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı hataları gönderiyorum.dosyayla birlikte

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı hatalara bakabildinizmi? veya denetim formunda bu özelliği çalıştırabildinizmi?

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
arkadaşlar, ses dosyası normal tabloda çalışıp, bu tablodan birincil anhtarka bağlı diğer tabloda ses dosyası çalma işlemi neden olmaz bilen varmı acaba? Örnek sayın Modalı'nın gönderdiği örnekte verilmiştir.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
sayın modalı kolay gelsin. Sorduğumuz soruya cevap bulabildinizmi? Bir şeyde yazmayınca acaba bizde mi bir sorun var diye bekliyoruz. En azından bir cevap verebilirseniz seviniriz.