ses kartı, hoporlör ve kulaklık

Arkadaşlar!

Bilgisayarım Pentium4.
Yeni bir ses kartı aldım. Amacım ses kartından hoporlerim vasıtasıyla ses almak, bilgisayar on board üzerinden ise kulaklıkdan dinlemek istiyordum.

Böylelikle kulaklığı kullanmak istediğim zaman devamlı bilgisayarın arkasından sök-tak işlemlerini yapmak istemiyordum.

Ancak BIOS üzerinde Onboard AC'97 auto olmasına rağmen on board'dan ses alamıyorum.

Bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
2010 - Eng
Aygıt yöneticisinde ses kartında bir sorun bildiriyor mu?

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Bence onboard ses kartınızı iptal edin ve yeni aldığınız ses kartınızın çıkışına,
iki çıkışı olan bir jack alın bu çıkışın birine hoparlörünüzü diğerine ise kulaklığınızı takın.

Eski bilgisayarımda hem TV kartıma hemde ISA yuvasındaki radyo kartımdan ses almak için böyle bir yöntem bulmuştum. :)

Sayın bezl!

Aygıt yöneticisine nasıl bakılıyor bilmiyorum ama ses kartı üzerinden hoporlörden sesi alabiliyorum ama on boarda bağlı kulaklıktan alamıyorum.

Saygılarımla,

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Size kolay bir yöntem sundum ama galiba değerlendirmeye uygun bulmadınız

Hayır Sayın fructose!

Ses kartımı almadan önce on board üzerinde sizin dediğiniz yöntemi denemiştim.
Ancak o zaman da birbirine bağlı 2 adet hoporlerimden yanlızca 1 tanesinde ses veriyordu.
Yani 1 hoporlerden ses ve kulaklıktan ses alıyordum.
2 hoporlerden de aynı anda ses alamadığım için ses kalitesi iyi gelmiyordu.
Zaten bu sebepten dolayı 5+1 Sound Blaster ses kartı aldım.

Az önce siz bu öneriyi getirince ben de bu arada bu jack'ı arıyordum ama bulamadım.

Bu arada bir de düşündüm benim daha önce kullandığım (televizyon görüntüsünü ayıran sisteme benzeyen) jack'ın sizin bahsettiğiniz şeyin olup olmadığı diye.

Söylediğiniz jack'ı piyasada hangi isim altında bulanbilirim?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn rdeniro hoparlör çalışırken kulaklığı, kulaklığı kullanmadığınız zamanda hoparlörü kullanacağınız için ses kaliteniz etkilenmeyektir. Daha önce bende sizin gibi ses kalitesinin düşeceğini bekliyordum ama teknik serviste çalışan arkadaşlar sorun olmayacağını söylemişlerdi ve sorun olmadı gerçekten.
Ama ikisi birarada çalışınca (hoparlör ve kulaklık )olunca ses seviyesi ve kalitesi düşecektir.
Ben bir elektronikçide yaptırmıştım ses kartının giren bir uç ve iki çıkışı olan bir jack olarak tarif etmiştim (Yani Kulaklığınızdaki gibi bir jack girecek iki tane çıkış olarak ayıracak). Siz kulaklığınız ile bir elektronikçiye giderseniz iyi olur çünkü jack boyutları farklı ebatlarda oluyor.

Piyasada 1-2 YTL civarında bunu yaptırabilirsiniz

Sayın fructose!

ilginiz için çok ama çok teşekkür ederim.

Yarın tavsiyenizi uygulayacağım.

Saygılarımla,