Silme Sorgusu

Excel Vers. ve Dili
2007
Herkese merhabalar,

Arkadaşlar, birbiri ile ilişkili 4 tane tablom var, bir sorgu ile 4 tane tablodan istediğim verileri alıyorum, ve bunların hepsini silmek istiyorum. bu 4 tablodan da ilgili kayıtları tek sorgu ile silmeye çalışıyorum ama, access " silmek istediğiniz tabloyu seçin" şeklinde uyarı veriyor.

Böyle bir işlem nasıl yapılır?

Tek sorgu ile 4 tablodan aynı anda ilgili tüm kayıtları silebilirmiyim.

Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn trueness;
Ayrı ayrı 4 tane sorgu oluşturun. Sonra hangi denetim(buton vs)in olay yordamında bu sorguları çalıştırmak istiyorsanız olay yordamına aşağıdaki kodu yazın:
docmd.openquery "Sorgu1"
docmd.openquery "Sorgu2"
docmd.openquery "Sorgu3"
docmd.openquery "Sorgu4"

Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Ayhan 2122 yardımına çok teşekkür ederim,

Ancak ekte bir örnek dosya gönderiyorum, inceleyebiliirseniz sevinirim.

Şimdiden herkese teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Kod:
Private Sub Komut2_Click()
On Error GoTo tr
With DoCmd
.SetWarnings False
.RunSQL "delete from [Sevkiyat Tanım] where [Sevkiyat Numarası]=[Açılan Kutu0]"
.RunSQL "delete from [Sevkiyat Detay] where [Sevkiyat Numarası]=[Açılan Kutu0]"
.SetWarnings True
End With
[Açılan Kutu0].Requery
tr:
End Sub
Tüm Kayıtları Sil etiketli düğmenin Tıklatıldığında olay yordamına yazacağınız bu kod kümesi seçili Svkiyat Numarasına ait kayıtları siler..

Açılan Kutunun İlişkili Sütun kısmını 2 yapmanız gerekiyor..

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn truenes;

Cevabınız ektedir.
Saygılar, iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Hocalarım,

Çok Teşekkür ederim, ilgi ve alakanıza,

Yanlız yapmak istediğim şu,

Örnek olarak, açılan kutuda 005 i seçelim,
Sevkiyat tanım ve sevkiyat detaydan ilgili kayıtları siliyoruz,
005 numaralı sevkiyatın içinde bulunan 100 ve 101 numaralı Barkod numaralarını da Barkod Tablosundan silecek ve Giriş Tablosundan da 100 ve 101 numaralı barkod kodlarınıda silecek.

Bu şekilde bir sorgu nasıl yapılır.

Şimdiden çok teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Bu istediğiniz açılan kutunuzun denetim kaynağını değiştirmeden olmaz.. İki ayrı şart söz konusu olduğu için bunları da ayırmak lazım..

Önereceğim yol:

Açılan kutu için:

Kod:
   SELECT [Sevkiyat Detay].[Barkod Numarası], [Sevkiyat Detay].[Sevkiyat Numarası] 
   FROM [Sevkiyat Detay] 
   GROUP BY [Sevkiyat Detay].[Barkod Numarası], [Sevkiyat Detay].[Sevkiyat Numarası];
Kod için:

Kod:
Private Sub Komut2_Click()
On Error GoTo tr
With DoCmd
.SetWarnings False
.RunSQL "delete from [Sevkiyat Tanım] where [Sevkiyat Numarası]= Açılan_Kutu0 "
.RunSQL "delete from [Sevkiyat Detay] where [Sevkiyat Numarası]= Açılan_Kutu0 "
.RunSQL "delete from Giriş where [Barkod Kodu]=bar"
.RunSQL "delete from [Barkod Kodu] where BarkodKodu= bar "
.SetWarnings True
End With
MsgBox "Kayıtlar Silindi.."
[Açılan Kutu0].Requery
tr:
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Tabii birde şu var.. Aynı barkodu farklı bir sevkiyata verme durumu olmayacak herhalde?.. Eğer öyle ise bu şekildeki bir kayıt silme düşüncesinde en baştan bir yanlışlık var demektir..

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Taruz Hocam,

Eline sağlık mükemmel olmuş,

Barkod kodları unique, bir barkod numarasından başka yok, dolayısı ile sevk edildikten sonra sileceğim.

Yanlız hocam ekte ki örnekte, açılan kutuda seçtiğimiz zaman, doğal olarak barkod kodundan sadece 1 tanesini siliyor ve sonra sevkiyat numarasıda silindiği için sevkiyata ait diğer barkod numaraları kalıyor, ve uygulamada silinmesi gereken barkod numaralarının sayısı 5000'e kadar çıkacak.

Hocam, bu konuyu nasıl çözebiliriz? yani sadece sevk numarası seçip, bu numaraya kayıt edilmiş ( yaklaşık 5000 adet ) tüm barkod numaralarının, barkod numarası ve üretimden giriş ekranından silinmesini sağlamam gerekiyor.

Yardımlarınızı bekliyourm,

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Siz bir ürün sevkiyatı yapacaksınız ve de bu sevkiyatta bir çok kalem ürün var(barkod)..

Sevkiyatı sildiğinizde kayıt içinde tanımladığınız tüm ürünlerde(barkod numaraları) silinecek zaten.. Siz projenizin işleyiş prensibini tablolara ve ilişkilendirmelere yansıtırken yanlışlık yapmış olmayasınız..?

Kısaca, amacınızı tam anlamadım yani ;)

Bir önceki eklediğim örnekte açılan kutudaki Sevkiyat Numaralarını gruplandırılmış olarak gösterebiliriz.. Bu mu yoksa benim anlamadığım nokta?..

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Taruz Hocam,

İlginize gerçekten çok teşekkür ederim,

örnek olarak, ekte açılan kutuyu açınca 2 tane 005 ve 2 tane 006 sevkiyat numarası çıkıyor. ( Doğal olarak çünkü her iki sevkiyat detayı da 2 adet barkod numarası içeriyor, buradan 005 seçip, kodu çalıştırdığımızda, sevkiyat detayı ve sevkiyat tanımdan da 005'i siliyor ama, barkod kodu ve üretimden giriş tablosundan sadece 1 tane kaydı siliyor, üretim ve barkod kodu tablosunda o sevkiyat numarasına ait 2 adet barkod kodu olmasına rağmen. Hem üretim hem barkod kodu tablosundanda 1 kayıt siliyor.

005 i seçtik, ve kodu çalıştırdığımızda, 005 sevkiyat detayının içerdiği 2 adet barkod kodu var 100 ve 101 numaralı barkodlar. Kod çalıştığında Sevkiyat tanımdan 005 i siliyor, sevkiyat detaydan da 005 e ait iki kaydı ( 100 ve 101 numaralı barkodları siliyor.) siliyor. Ama barkod kodu ve giriş tablosundan sadece 100 numaralı barkodu siliyor ama 101 numaralı barkod her iki tabloda kalıyor. burada amacım her iki barkod kodununda silinmesi.

Hocam uzun anlattım ama sıkmamışımdır inşallah,

yardımlarını bekliyorum,

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Açılan kutudan seçtiğiniz değere bağlı olan başka bir değer kümesini toplu olarak ilişkili olmadığı başka tablolardan silmek mevcut yapınızla örtüşmüyor.. Yinede bir kaç alicengiz oyunu ile amacınızı gerçekleştirmenize yardımcı olacak bir düzenek hazırladım..

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın Taruz Hocam,

Eline, emeğine sağlık, mükemmel çalışıyor,

Teşekkürler,

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Rica ederim.. İyi akşamlar.. :)