sipariş programı

selam arkadaşlar uzun zamandır işlerimin yoğunluğundan formu takip edemedim şu aralar bir sipariş programı hazırlamaya çalışıyorum.

frmalsan üzerinde bulunan txtkod textboxına malzeme kodu girildiğinde sheets("alsan") dan S sutununda bulunan kodlarla karşılaştıracak aynı ise
T ve U sutununda bulunan malzeme adı ve birim ağırlık bilgilerini frmalsan üzerinde bulunan labmalzeme ve labbirim lebel lererin caption değerlerini oluşturacak. böyle bir kod hazırlamam lazım dosya ekte saygılarımla,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızı inceledim. Bence ürün kodunu textboxa yazmak yerine bir combobox kullanmak daha mantıklı, buna göre hazırladığı örneği inceleyin.

sy leventm yardımınız için teşekkür ederim.
yalnız, daha iyi anlayabilmek için bir şey sormak istiyorum

labmalzeme = Sheets("alsan").Cells(ComboBox1.ListIndex + 2, "t").Value
labbirim = Sheets("alsan").Cells(ComboBox1.ListIndex + 2, "u").Value

yukarıda ComboBox1.ListIndex + 2 de ( + 2 ) yazmamızın nedeni nedir?
saygılarımla,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dikkat ederseniz comboboxa veriler S sütunundaki aynı sıra ile alınmıştır. Dolayısıyla comboboxın listindex özelliğini kullanarak comboboxtan seçilen verinin S sütunundaki yerini bulmak mümkündür. Listindex özelliği comboboxta seçilen verinin combobox içindeki sırasını verir. Fakat sıranosu sıfırdan başlar, yani comboxtaki birince veriyi seçerseniz bunun indexi 0 (sıfır) dır. Buna karşın S sütunundaki veriler 2. satırdan başlamaktadır. Böylece .listindex+2 ile indexe 2 eklersek, S sütunundaki verinin satır nosunu bulmuş oluruz.