Sıradaki bilgiyi 20 defa yazarak tabloya kaydetmesi

arkadaşlar merhaba. işyerinde yaptığım bir proje ile ilgili olarak bir sorum vardı. şu an pc de access yüklü olmadığı için ve işyerinde de internet yasak olduğu için örnek koyamıyorum. o yüzden kusura bakmayın. eğer buna rağmen yardım ederseniz sevinirim.

şimdi başı rakamla başlayan ve 1 den 10 a kadar olan bir metin var. bunlar 1. Aile Mahkemesi, 2. Aile Mahkemesi .... burada ben bir komut düğmesi ile sıradaki veriden 20 adet eklenmesini istiyorum.

mesala en son 3. Aile Mahkemesi ile başlayan metin var. bundan sonra sıra 4 e geldiği için düğmeye bastığım anda 20 adet 4. Aile Mahkemesi eklenmesini istiyorum.

Not: bu mahkemelerden bazıları ikili oluyor. mesala 1. Aile mahkemesi - 1, 1. Aile mahkemesi - 2 gibi.

burda 5-6 sütun var. benim ekleyeceğim kayıtlardan 2 sütunu otomatik eklenecek. biri sıradaki metin, biri o günün tarihi.

ben bunu dao ve select case ile yapmayı düşünüyorum. tabi daha kolayı varsa o da olur. ama yardıma ihtiyacım var.

ya bir de arkadaşlar daha önce yaptığım access projesinde bir şeyi şimdi beceremiyorum. şimdi metin kutusuna geldiğim de kutu mavi oluyordu. diğer m.kutusuna gidince öncekinin rengi gidiyor yeni girdiğim yerin rengi mavi oluyordu. özelliklerine bakıyorum kod vs yok. nasıl yaptığımı da hatırlayamıyorum.
saygılar.

arkadaşlar örneği ekledim.

öncelikle frmtevzi formundaki komut45 düğmesine bastığımda sıradaki 5 kayıt eklenecek ve imleç yine bu forum içindeki frmifade formunun en son kayıtdan 5 adet öncesine kayıt girilmek üzere aktif olmasını nasıl sağlarız.

örnek vermek gerekirse: 10 tane kayıt olsun. düğmeye basınca, 5 adet daha otomatik kayıt eklenecek ve imleç 11. kayda gidecek.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın ramazanyurt
gönderdiğiniz eke göre tekrar açıklama yaparmısınız.
1. hangi alana bakılcak
2.hangi alanlar çoğaltılaca

bunlar net olarak belirtilmeli
iyi çalışmalr

sayın adnanyurdakul,

ilk sorduğum soruların bir kısmını hallettim. şimdiki sorunum ikinci mesajdaki soru ve ekleme sorgusu ile ilgili. o yüzden ilk mesajımı dikkate almazsanız sevinirim.

acaba ekleme sorgusu ile yeni tablo oluştururken birincil anahtara sahip bir alan oluşturabilir miyiz? bunun sebebini açıklamak istiyorum ama biraz uzun ve karışık olacak gibi.

mahkemeler tablosundaki bilgiler bazen değişmekte veya yeni mahkeme eklenmekte. ben sadece düğmeye bastığımda sıradaki mahkeme ile ilgili 5 kayıtın eklenmesini istiyorum. eğer bunu select case ile tek tek mahkeme isimlerini yazarak yaparsam daha sonra ekleyeceğim mahkemeler için tekrar kodlara ekleme yapmam gerekecek. onun yerine bunu kod ile yapmak istiyorum. bunun için sql de mahkemeleri adlara göre sıralayıp 1 den başlayarak bir sıra numarası verip bunu kod ile döngüye katmak istiyorum. hani seçilen mahkeme 1 ise sıradaki 2 den 5 tane yaz. 2 ise sıradaki 3 den 5 tane yaz gibi.

yukarıda dediğim gibi eğer select..into deyiminde primary key içerecek alan oluşturabilirsem büyük ihtimalle istediğim olacak.

Excel Vers. ve Dili
2003
evet birincil anahtara sahip tablo oluşturulabilir. Ama sizin düşüncenize göre buna gerek yokki
Normalde sıralaması ve kaç tane kayıt oluşturulacak alanı olan sabit bir tablo olur.Buradan okutarak dilediğiniz sayıda kaydı ekleyabilirsiniz. Bu hem sorgu ile hem de rs. ile yapılabilirç
Eğer yeni bir kayıt (mahkeme..)eklenecekse bu tabloya ekler sisteminizi kod üzerinden işletebilirsiniz

peki o nasıl olacak? sıralama çok önemli çünkü. frmtevzi formuna bakarsanız, en son 17. asliye ceza var. oradaki düğmeye basınca 5 tane 18. asliye ceza eklemeli. yani sondaki kayda göre sıradakini ekleyecek. yalnız bu mahkemelerden bazıları ikili. onu nasıl algılayacak?
örn: 4. asliye ceza -1
4. asliye ceza -2

buna sıra gelince ilk -1 olanı sonra -2 olanı eklemeli

Excel Vers. ve Dili
2003
sen sıralamayı excele örnek olarak açıklamalı koy konuda mutabık olalım yapmak kolay.yada tabloyu belirttiğim kıstaslarda siz yapın netice olarak sizin konunuza vakıf değiliz çok ayrıntılı ve maddelenmiş izahata gerek duymaktayız
mesela 17 den sonra 18 , 18 den sonra nereye kadar gidecek bu artırım
100 hatta 200 olacak mı bilmiyorum
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın ramazanyurt,

Siz de ifade tablosunda mahkeme adı yerine mahkemeid sini kaydedin. Böylece tüm karışıklıklar sona erer. Zaten baştan böyle oluşturulmalıydı uygulama.

Sorununuzla ilgili düzeltmeyi yaptım ancak bir hata daha türedi. O da ilgili alanı metinden sayıya çevirince oldu.

Ana tablolarda dil ile ilgili alanıda syısal yapıp açılan kutularla haletmeyi çalışın

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Sonradan aklıma geldi. Ensona gelince mahkemeler tekrar baştan başlaması gerekir.

Kod:
mahkemeId = DLast("ifMahkeme", "tblIfade") + 1
Kodundan sonra aşağıdaki satırları ekleyin:

Kod:
If mahkemeId - 1 > DMax("mahID", "tblMahkemeler") Then
    mahkemeId = 1
End If
Focuslanmak için de

Kod:
Private Sub Form_Current()
Me.frmIfade.Form.ifMahkeme.SetFocus
End Sub

Private Sub frmIfade_Enter()
DoCmd.GoToRecord , , acLast
DoCmd.GoToRecord , , acPrevious, 4
End Sub
Kodlarını ekleyin. Formun üstüne kliklediğiniz an ilgili kayda gidecektir

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın RamazanYurt;

Sayın Modalı'nın yaptığı katkı sonrası dosyanızın son şeklini ekleyebilir misiniz?

Teşekkür..

yardımlarınız için çok teşekkür ederim. işyerinde 9-12 ve 2-5 arası internet engelli olduğu için devamlı yazamıyorum.

saygılar

Sayın modalı,

öncelikle çok teşekkür ederim.

bir iki sorum daha olacaktı.

1- en son mahkemedeyken tekrar düğmeye basınca 5 adet boş kayıt ekliyor, ondan sonra 1 den başlamaya devam ediyor.

2- mahkemelerin durumunda bazen değişiklik oluyor. mesala en son mahkeme kaldırılabiliyor veya yeni mahkeme eklenebiliyor. işte burada mahkemelerin baştan sıralanması gerekmekte. sizin yaptığınız düzeltmede 28. asliye ceza mahkemesinden sonra, (mahkemeler tablosuna sonradan eklenen ) 10 ve 15 asliye cezalar ekleniyor. aslında bunların 10. asliye ceza -1, 10. asliye ceza -2 olarak sıralanması gerekiyor.

şimdilik bu iki sorunum var.

tekrardan çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Sayın modalı,

şu an sorduğum bütün sorular çözüldü. yalnız ufak bir sorunum var. ilgili düğmeye basınca sıradaki kayıt düzgün şekilde ekleniyor ama bazen bir şey oluyor ve hep en son ki aynı kaydı ekliyor. bunun sebebi ve çözümü nedir?

Excel Vers. ve Dili
Uygulamanın son durumunu ekleyebilirmisiniz*

İyi çalışmalar

sayın modalı,

bu eklediğim en son hali değil ama bunda da aynı kaydı ekleyip duruyor. ilk başlarda sorun olmuyor ama devamlı ekleme yapınca aynı kaydı eklemeye başlıyor.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Sayın ramazanyurt,

Hatanın nereden kaynaklandığını ben de anlayamadım.

Benim elimdeki örnek üzerinden devam ettim. Çünkü sqlMahkeme yi oluşturmuştum.

Biraz değişiklik yaptım.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

çok teşekkür ederim sayın modalı. inşallah bir şey olmaz. çünkü zamanla onbinlerce kayıt yapılacak.

sayın modalı,

yine rahatsız ediyorum.

şimdi lstifade isimli liste kutusunda herhangi bir kayıt seçili iken, yeni bir kayıt eklendiğinde liste kutusunda en son girilen kaydın en üstte gözükmesini istiyorum.

şu anki hali öyle ama listede bir kayıt seçip, her yeni kayıt eklediğimde liste seçtiğim kayıtta duruyor. requery ile listeyi yeniliyorum ama o da işe yaramıyor.

acaba ne yapmam lazım?

ve sayenizde işlerden baya bir zaman ve emek tasarrufu olacak. teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Sayın ramazunyurt,

Tam olarak ne istediğinizi anlayamadım. Uygulama normal çalışıyor gibi görünüyor.

Her yeni kayıt eklendiğinde hemen listede görülüyor.

Listeden çift tıklamayla açılan kayıt düzeltilip kapandığında listede değişiklik görünüyor.