Sokak Veritabanı

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Öncelikle Herkese tekrar iyi geceler diliyorum.Dün excel ile yapmaya çalıştım ama modalı arkadaşımında yazıdığı gibi veritabanı sorun olduğundan uygulamayı access e taşmaya karar verdim.Ancak yapabildiğim kadarı ile...
Veritabanını oluşturdum raporda labiliyorum ancak raporda birşeyi beceremedim.Şöyle ki ;Aynı okula ait onlaraca sokak var .Ben bunu raporlamada okul bazında raporlayamadım.yani bir listboxa aktaracağım okul adlarını (Veritabanından) seçtiğimde o okula ait sokakları sadece raporlayıp yazdırmak istiyorum.Umarım anlatabildim .İlgelenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.Dosya yapabildiğim kadarı ile ekte.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hexadesimal,

Çok çabuk Accesse taşıdınız:icelim:

Rapor1 de yaptığım değişiklikleri size anlatayım ondan sonra da bakarsınız.
Raporu açtığınız formda okulun adı var değil mi? O zaman iş basit. Raporu tasarım görünümünde açıp özellikler penceresini etkinleştirirsiniz. Bu raporu siz tablo1 i referans olarak göstermiştiniz. Veri sekmesini açtığınızda ilişkili tablo adını görürsünüz. onun sağ kenarında ... düğümesi var onu tıklarsanız o zman tablo üstüne sorgu uygulamak isteyip istemediğinizi soran bir pencere çıkacak evet derseniz sorgu hazırlama ara yüzü çıkacak. Tablo1 in istediğiniz alanlarını sorguya kaydettikten sonra can alıcı noktaya geldik. okul adı ölçüt kısmına sağ tıklayıp oluşturma sihirbazını çalıştırın deyim oluşturucu penceresinden de sol tarafta açılan pencereden ilgili formu seçerseniz ikinci pencereye alan adları gelecek, oradan okuladları metin kutusunu seçerek çift tıklarsak metinkutusu adı yukarıya taşınır deyim oluşturucu pencereyi kapatıp sorguya dönerseniz ölçüt kısmına ilişkili metin kutusunun yazıldığını görürüz. Tüm istenenleri kaydederseniz sonuca ulaşmış olursunuz.

İyi çalışlmalar:)

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Sayın Modalı:
Öncelikle ilginize teşekkürler .KKolay kısımlarını aktarması pek sorun olmadı ancak okula bağlı listelemeyi beceremedim.Şöyle ki:
sokak1 formundan ulaşılan form1 diye bir form daha ekledim burada bir açılır kutu var .Bu kutuya okul isimleri geliyor .Ancak:
1-Oku isimlernin birkez yazmayı,
2-Ayrıca seçime bağlı (Sadece seçilen okula ait sokakları lsitelemeyi)raporlamayı beceremedim.
Yardımlarınız için tekrar teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın hexadesimal,

Raporu açmak istediğiniz form hakkında karar vermeniz gerekiyor. Şu anda Form1 den açılıyor ve Okul adları bir defa görünüyorlar.

açılan kutunun veri kısmına bakarsanız bir SQL deyimi var SELECT... derseniz tüm kayıtlar görünür, SELECT DISTINCT... derseniz tekrarlanan kayıtlar görünmez. Bir de ilişkili sütun meselesi var. Siz 1. sütun yani kayıtNo yu ilişkili olarak göstermiştiniz bu kayıtlarda tekrarlı veri yok.

İyi çalışmalar:)

Son düzenleme: