Son yapmis oldugun kaydin numarasi!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaslar selam,

Bir tablom var tabloda isim_id ve isimleri tutuyorum. isim_id data tipi autonumber olarak ayarlanmis sekilde. Ve bir form ile buraya isim kaydı yapıyorum. Benim istedigim isim kaydı yaptıktan sonra form uzerindeki bir textbox icerisine o yapmis oldugum kaydin numarasi (isim_id) gelmesini istiyorum.

mesela 11. kayıdı yapınca ve bunun (isim_id)=11 olduysa kayıt tamamlandi dedikten sonra textboxda 11 yazmasini istiyorum. Her kayıt icin bunu textboxda nasil goruntulerim?

Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mavisachal,

Metin kutunuzun özellikler penceresi veri sekmesinden veri alanını tablonun ilgili alanı ile ilişkilendirin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın Modalı,
Soylediginiz sekilde default Value alanini olmayınca da control source alanini tablonun ilgili alanı ile ilişkilendirdim bu durumda yaratacak oldugum yeni ismin (isim_id) numarası gelmesi gerekiyor sanirim degil mi?
Ancak bende error yazıyor o formda boyle yapınca her ikisi icin de ayrı ayrı denedim.
Acaba tablomda mevcut kayıtlar oldugu icin olabilir mi yoksa baska bir problem mi var?

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın Modalı,
Soylediginiz sekilde default Value alanini olmayınca da control source alanini tablonun ilgili alanı ile ilişkilendirdim bu durumda yaratacak oldugum yeni ismin (isim_id) numarası gelmesi gerekiyor sanirim degil mi?
Ancak bende error yazıyor o formda boyle yapınca her ikisi icin de ayrı ayrı denedim.
Acaba tablomda mevcut kayıtlar oldugu icin olabilir mi yoksa baska bir problem mi var?

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Yok mudur arkadaslar baska bir yontem ya da nerede yanlis yapiyorum?

Excel Vers. ve Dili
Sayın mavisachal,

Otomatik sayı alanları o kaydın herhangi bir alanına veri girildiğinde bir artar. Siz bu alanınızla ilişkili bir metin kutunuz bulunuyorsa bu sayı otomatik olarak görünür.

Bunun dışında başka ne istediğinizi anlamış değilim. Kolaylık olarak bir örnek neden eklemiyorsunuz?

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003
isim_id ve isim alanınızı formda üstüste koyun isim alanınma girdikten sonra bu alanı gizleyin isim_id gösterin bunları kendi içinde dönderin istediğiniz olur iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın modalı,

Örnek ektedir. Yapmak istediğim kayıt yaptığım kişinin no textboxinda görüntülenmesi son yapmış olduğum kişinin numarası.
Ancak Eğer mevcut bir kişi ise onun numarasını da görüntülemek istiyorum.
Umarım açıklayıcı olmuştur. teşekkurler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Pardon Sayın adnanyurdakul diyecektim modalı kalmış kusura bakma. :)

Excel Vers. ve Dili
Sayın mavisachal,

Neden bu çeşit bir uygulamaya gerek duydunuz? Tablo ilişkili bir formda bu işler kolaylıkla yapılmaktadır. Ayrıca da kayıt düğümesine de gerek olmamaktadır?

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın modalı,

durum sundan ibaret bunun dısında bir de kisilerin soylemis oldugu sozler ile ilgili bir tablom var ve orada kisi numarası ve kisinin sozunu tutuyorum.
kisiyi ekledikten sonra burada bana verilen numara ile ben kisiye ait sozu baska bir form ile kisi numarasını ve sozunu girerek kaydediyorum.
Bunun disinda baska nasil bir yol izlenir ve kolayı nasildir bilmiyorum zaten bilsem acikcası onu uygulamak isterim.

Tesekkurler.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Bu durumda bana onerebileceginiz form nasildir arkadaslar ya da sordugum sorunun bir cevabi var midir?

Excel Vers. ve Dili
2003
Sn mavisachal
Nasıl yapman gerektiğine ait örneği diğer başlıkta sorduğun zaman size yapıp yollamıştım nasıl yapman gerektiği yapılmış haliyle orada var(test.rar) iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Sayın Adnanyurdakul,

Sizin yaptiginiz sekilde zaten suan tablolar iliskili bir sekilde örnek gönderiyorum ancak boyle yapınca da kisi numarasını (id) görüntüleyemiyorum hata veriyor bakip nerede hatam varsa soyleyebilir misiniz?

Tesekkurler.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaslar nerede yanlis yapiyorum acaba neden kisi numarasini goruntuleyemiyorum yeni bir kisi kaydettikten sonra forma bakabilir misiniz?
Tesekkurler.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Kaydet isimli düğmenin click kodunun en altına alttaki kodu ekleyiniz ve formdaki "kisi numarası" isimli textboxı ilişkisiz yapın yani içini boşaltınız..

Kod:
Me.no = DLookup("id", "kisiler", "kisi= '" & Me.kisi & "'")

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Cok tesekkurler arkadaslar gercekten cok basarılı bir sekilde isimi yapmis oldum sayenizde.
Herkese kolay gelsin.