Sorgu ile 1.2.3.4.5...20. kayıtları çağırmak

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sorum İçin Gerekli Açıklama:

1-) Alınan Siparişler sipariş tablosuna eklenir

2-) Bu siparişle ilgili üretim için yapılması gerekenler İşlemler Tablosuna kaydedilir

Soru: Hazırlamış olduğum Raporda diğer işlemlerinde sırası ile görünmesini istiyorum. Yani 1.2.3.4.5.6…..20. işlem varsa raporda yatay olarak görünmesi için ne yapmalıyım.

Halbuki raporda şekildeki diğer işlemlerin görünmeside gerekiyor

Önemli not: Rapor mutlaka yatay olarak isteniyor, dikey oalrak rapor verildiğinde yüzlerce sayfa tuttuğu için yatay rapor vermeliyim

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Her bir ürün için yapılacak işlemi sabit kabul ederek bir örnek yapmaya çalıştım. Umarım işinize yarar.
Teşekkür ederim. Bu seferde işlemlerin değişmesi söz konusu; Bir seferinde bir ürün için en çok 8 kayıt yapılırken, diğer bir zaman bir ürün için 30 kayıt yapılabiliyor. Böyle durumlarda sorgunun ve raporun sürekli değiştirilmesi mi gerekir yoksa pratik bir çözüm yolu varmıdır?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın erkankamilonas,

İstediğiniz çapraz sorguyla olabilmektedir. Sorguyu ve raporu oluşturdum. Siz düzenlersiniz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Teşekkür ederim. Bu seferde işlemlerin değişmesi söz konusu; Bir seferinde bir ürün için en çok 8 kayıt yapılırken, diğer bir zaman bir ürün için 30 kayıt yapılabiliyor. Böyle durumlarda sorgunun ve raporun sürekli değiştirilmesi mi gerekir yoksa pratik bir çözüm yolu varmıdır?
Eğer en fazla otuz olacaksa her bir kayıt için 30 alan olmalıdır.
İşlemler alanlarını dikey yazdırmak için bu forumda sayın Modalının paylaştığı RotateLabelVer2.ocx dosyası malesef silinmiş. O dosya olsaydı 30 tale alanı dikey yazdırarak sığdırma imkanı bulabilirdiniz.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sayın erkankamilonas,

İstediğiniz çapraz sorguyla olabilmektedir. Sorguyu ve raporu oluşturdum. Siz düzenlersiniz.

İyi çalışmalar
Teşekkürler.
İşlemler sütun başlığı olarak değilde veri olarak görünmeli. Her iş için ne yapılıyorsa o işlem sütun bazında görünmeli. altuntas78 arkadaşımızın yöntemi ile sorunu çözdüm. Fakat bu seferde ortaya başka bir sorun çıktı. Sütun sayılarına göre metin kutusu oluşturmak baya bir problem olacak. Az sonra örneği ve sorunumu ekleyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sorunum şu;

Rapor verme aşamasında, sütunlara göre sunduğum işlemler bazen 1,10,20,30,40 şeklinde bir kombinasyona sahipken, bazen 1,10,20,30,40,50,60…310 şeklinde bir kombinasyona sahip olabiliyor. Buda ben rapor sunarken gereksiz metin kutularından bu sütun adlarını silmek veya eklemek zorunda kalıyorum. Nasıl bir rapor dizayn etmeliyim ki, her zaman sorgu ile bütünleşik çalışsın, benim manuel müdahaleme gerek kalmasın

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın erkankamilonas,

Dediğim gibi iş çapraz sorguyla halediliyor. Ancak raporun düzenlenmesi ve sayfa boyutunun ayarlanması gerekiyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Bence en iyisi kağıdı dikey olarak kullanmanız. Kağıdı iki sütun halinde kullanırsanız alt rapor ile işiniz basitçe görülecektir.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Sayın modalı çok teşekkürler. Ancak sşu sorunu çözemedim;
Mesela raporu hazırladım, işlem grupları 70 idi, sonra bir dahaki sorguda 80 ve 90 olma üzere iki işlem daha eklendi böylece raporda 80 ve 90 kodlu işlemlerinde görünmesi gerekiyor, bunu manuel düzeltmekten başka bir yol varmıdır?