Sorgu ile ilgili yardım

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
değerli arkadaşlar;
Access te yeni olduğum için sorgular kısmında takıldım, sizlerin yardımını rica ediyorum, problemim şu
öğrenci bilgileri formunda kontenjanlar ı görmek istiyorum, yani yeni bir öğrenci kaydı yapıldığı zaman sınıfta kaç kişi var , bunu görüp ona göre kişinin kaydını almam gerekiyor, (ben yapmaya çalıştım fakat -2 gibi - li değerler veriyor)
örnek: Msce kayıtlı sınıf1 de kaç öğrenci var gibi...
teşekkür ederim. dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Merhaba,
Siz sınıflarda kaç kişi olduğunu saymak için, öğrenci bilgileri tablosundaki öğrencilerin hangi sınıflarda olduklarını belirtmelisiniz. Böylece toplayacak veya sayacak verimiz olabilir. Gördüğüm kadarıyla öğrencilerin hangi sınıflarda veya aşamalarda bulundukları öğrenci tablosuna ve bir ilşkili tabloya kaydedilmiyor. Bu konuda birşeyi atladınız mı acaba? Yoksa benim mi yanlışım var. Beni bilgilendiri misiniz?

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
sayın mehmetdemiral

öncelikle ilginize teşekkür ederim, anladığım kadarıyla öğrenci bilgileri ile açılış tarihleri arasında ilişki olmadığı için sorgu olmadığını söylüyorsunuz, sizin uyarınız ile iki tablo arasında ilişki kurdum fakat sorgular ile ilgili çok fazla bilgiye sahip olmadığımdan yine bir sonuç alamadım teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın brain
Bahsettiğim ilişki o değildi. Şimdi şöyle diyelim. Bir öğrenci tablomuz var. Bu öğrenci tablomuzda öğrenci nosu adı vb var. Bir de açılacak kursların tarihlerinin olduğu tablo var. (Aslında kurs adlarını oluştururken yıl ve dönem anlatan bir ad oluştursanız çok daha kolay olurdu. Mesela MCSE_2008_3 gibi) Bu tarihte açılacak kurslara hangi öğrenciler katılacak, bu bilginin iki tablodan birinde bulunması gerekir. Ya öğrenciler tablosunda katıldığı kurs bilgisi, ya da kurs bilgilerinde öğrenci nosu olmalı.. İkincisi; yani kurs kayıtlarında katılacak öğrenci bilgisi daha mantıklı. Ancak bundan sonra bahsettiğiniz filtreleme - toplama veya sayma işlemleri mümkün olacak. Aksi taktirde herhangibir sayma işlemi yapacağımız veri bulunmamakta..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bu arada form üzerinde öğrenci ve alacağı kurslarla ilgili alt formu nasıl ilişkilendirdiğinizi inceledim. :)) Siz ilişkiyi pamuk ipliğiyle kurmuş, one da kediye yüklemişsiniz. (Halk arasında öyle derler) öğrencid ve kayıtid ile kurduğunuz ilişki tamamen tesadüflere dayanıyor. 27-28-29 şeklinde üçünde de otomatik sayılar -Allahtan- sıralı gitmiş. Kazayla kayıtlardan biri silinse bütün yapı dağılır. Otomatik sayı alanları olan her iki tablodaki Öğrenciid ve kayıtid alanlarının tek bir ortak yanı yok. Tamamen tesadüfi olarak şu anda çalışıyor. Siz hemen her iki tabloda da ortak bir benzersiz alan oluşturun. Az önceki mesajımda söylediğim gibi, mesela elinizle yazacağınız "öğrencino" gibi bir alan her iki tabloya da eklenmeli.

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
sayın mehmetdemiral

ilgilendiğiniz için teşekkür ederim, vay be bilmeden neler yapmışım demeden geçemedim kendime :) eğer çok zamanınızı almayacaksa ve arşivinizde varsa buna benzer bir dosya ekleyebilirmisiniz, teşekkür ederim.

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
sayın mehmetdemiral

"öğrencid ve kayıtid ile kurduğunuz ilişki tamamen tesadüflere dayanıyor. 27-28-29 şeklinde üçünde de otomatik sayılar -Allahtan- sıralı gitmiş"
------------------------------------------------------------------------

bende inceledim fakat sıralı gitmesi çok normal çünkü otomatik sayı, ve databaseden bir veya daha fazla kayıt silindiğinde de hiç bir şey olmuyor ???

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Sayın brain. Bir bakıma haklısınız. Ama eğer bir ana form ile bir alt formu her ikisi de otomatik sayı olan alanlarla ilişkilendirirseniz, o zaman kayıtların da birlikte güncellenmesi, yürümesi ve silinmesi gerekir. Yani bir şekilde öğrenci bilgilerinde öğrenciid silinmiş olsa kayıttarihlerindeki aynı sayıdaki kayitid ne olacak? Yetim kalacak..:)) Şaka bir yana gereksiz bir kayıt olarak yerinde duracak. Yeni bir kayıt açtığınızda yine otomatik sayılar açıldığı için her ikisi de aynı değeri alırsa sorun yok. Ama bana çok mantıklı gelmiyor. En azından bu iki alan arasında bir ilişki kurup bilgi tutarlılığına zorlamak ve alanları ardarda silme onayını işaretlemek gerekir. Her iki formun hep aynı anda kullanılması, bir kez bile ayrı şekilde açılıp yeni kayıt eklenmemesi gerekir. Çünkü kayıtlar ayrı sayılardan oluşursa sıkıntı olur. Alt form üst forma bu otomatik sayı ile bağlı olduğu için o değerlerin birlikte silinmesi veya açılması gerekir. Buna dikkat edildikten sonra sorun olmaz. Dediğim gibi bir ilişki kurup açık kapı bırakmazsanız gerçekten de sorun çıkmaz. Ayrıca bu ilişkiyi kursanız bile ekrandaki bir kaydı sildiğinizde liste alanlarının bağlantılarını güncelleştirin. Bunu yapmazsanız #silindi# şeklindeki kayıta tıklandığında hata penceresi gelir. Profesyonel düşünüp bu türden kırılmaları yok etmek gerekir. Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bu arada sizin veri yapınızı değiştirmeden birçok sorgu ve alt form ile -değişik bir yöntemle:)))- istediğinizi yaptım. İşinizi görürse bir inceleyin. Çok daha basit bir yöntemle de yapılabilir ama bu şekilde de yapılabildiğini göstermek amacıyla bu denemeyi yaptım. Bir inceleyin isterseniz. -Not: Bahsettiğim ilişkiyi ve liste kutusu güncellemesi de yapıldı-

BG

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2021 TR & EN
sayın mehmetdemiral

ilginize teşekkür ederim, kayıt girilmesine izin vermiyor ama olsun olayı anladım, kolay gelsin ...