Sorguda calisma ve calismama durumu!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaslar selam,

Faturalar ve Odemeler adlariyla iki adet tablom var faturalar tablosundaki ID Primary Key olarak atandı ve Odemeler tablosunda da ID var ki bu ID'ler aslinda fatura numarasını gosteriyor. Ben Fatura tablosundaki ID'ler odeme tablosundaki ID lere esit olanlari getir diye bir sorgu oluşturduğumda bana odenmis olan faturalari gosruntuluyor. Bu gayet guzel calisiyor.

Ancak Fatura numarasindaki ID'ler Odeme tablosundaki ID'lere esit olmayanlari getir dedigim zaman( Yani odenmeyen faturalari) goruntulemek istedigim zaman bana Data type mismatch in criteria expression diye bir hata veriyor. Simdi benim buradan anladigim kadariyla faturalar tablosundaki ID autonumber ve odemeler tablosundaki ID number formatinda oldugu icin bana boyle bir uyari veriyor. Ancak bu hatayi eşittir sorgusunu çalıştırdığımda vermeyip eşit değildir sorgusunda vermesi bana cok saçma geldi:(

ya da bir hata mi yapiyorum başka şekilde mi yazmak gerekiyor dersiniz?

Bu sorguyu nasıl yapmam lazim yani odenmeyen faturalari nasil bulmam lazim?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
..Ancak Fatura numarasindaki ID'ler Odeme tablosundaki ID'lere esit olmayanlari getir dedigim zaman( Yani odenmeyen faturalari) goruntulemek istedigim zaman bana ...
mantık yanlış,
fatura tablosunda olup da odeme tablosunda olmayan ID leri bulman lazım.

yani;

select * from fatura_tablosu where ID not in (select ID from odeme_tablosu)

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Teşekkür ederim yardımın icin dostum.