sorgulama hakkında

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09/06/2022
sorgu ekranında bır parametrelı sorgu yapmaya çalışıyorum. şirketlerin urunlerinin ısımlerının oldugu sutunda bır arama yapacak sorgu kelımeyı gırın dıyecek aradıgınız urunun ismini gireceksiniz ( örnegin printer ) gıreceksınız ve printer satan sirketlerin telefonları veritabanınızdan onunuze gelecek. sımdı ben bunu yaptım sırketın sattıgı urunler sutununda sadece prınter varsa sirketin adı ve bılgılerının oldugu satır sonuc ekranında cıkıyor fakat mesela bu stunda prınter yanında fax da yazıyorsa o sirketin adını sonucta gostermıyor. bu işi nasıl saglayacagım anlamadım access ta yenıyım muhtemelen basıttır ama bulamadım işte bir yardım edersenız sevınırım

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
sil parçala ama kalan kısmını örnek o larak eklesen soruna daha kolay çözüm bulursun Dikka ettiysen sorulara bu tür cevaplar uzayıp gidiyor.
yok öyle yok böyle çözüm üretmek adına ve sorunuzun 3-5 sayfa cevabı olmaması için ÖRNEK ekleyiniz......... :cekic:

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
09/06/2022
buna daha nasıl ornek ekleyebılırım anlamadım ama durumu bıraz daha açayım. ofiste herkezin kullanacagı bir data base yapmaya çalışıyorum. ölçüt satırına [aradıgınız ürünü giriniz ] yazdım. şirket isimlerinin ve telefonlarının da bulundugu bir tabloda ürünler isimli bir sutun yaptım. bu sutun hangı sirketin neler sattıgana dair bilgileri içeriyor. şimdi mesela aynı anda printer , fax, scanner satan şirketin ürünleri sutununda bunların hepsi yazıyor. benim yazdıgım komutta sorgulamaya tıklandıgında aradıgınız ürünü giriniz sorulu bir pencere açılıyor. amacım personelın bu açılan pencereye örnegin bir fax satın alınacaksa fax yazması ve databasemızde bulunan fax satan şirketlerin adres ve telefonlarının çıkması sonuc olarak. eger şirketin ürünüleri sutununda sadece fax varsa sonuc ekranında bu şirketin ismi cıkıyor. fakat urunler sutununda fax telefon yazıyorsa sonuc olarak bu sırket goruntulenmıyor. yanı kısaca şunu istiyorum aradıgım kelıme sorgulama sutununun içinde başka kelimelerle de bulunsa sonuc ekranında o kelımenın bulundugu satır gözüksün. örneğin urunlerı kısmında fax ın yanında başka urunlerde olsa o şirket fax da sattıgı için adı gözüksün istiyorum çok kolay bir sorunum var ama anlatması nedense çok zor ooluyor

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
09/06/2022
Aşağıda şuan var olan sorgu satırını size copy-paste ile gönderiyorum. Burada yapılması gerekeni update ederek gönderirseniz daha çabuk sonuca ulaşacağım sanırım. Şimdiden teşekkürler..

SELECT SATICILAR.[SIRKET ADI], SATICILAR.[BULUNDUGU IL], SATICILAR.[TELEFON NUMARASI], SATICILAR.[FAKS NUMARASI], SATICILAR.[E-POSTA], SATICILAR.[FAALIYET ALANI], SATICILAR.URUNLERI, SATICILAR.[SIRA NO]
FROM SATICILAR
WHERE (((SATICILAR.URUNLERI)=[aradığınız ürünü girin] Or (SATICILAR.URUNLERI)="a"));

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
09/06/2022
Aşağıda şuan var olan sorgu satırını size copy-paste ile gönderiyorum. Burada yapılması gerekeni update ederek gönderirseniz daha çabuk sonuca ulaşacağım sanırım. Şimdiden teşekkürler..

SELECT SATICILAR.[SIRKET ADI], SATICILAR.[BULUNDUGU IL], SATICILAR.[TELEFON NUMARASI], SATICILAR.[FAKS NUMARASI], SATICILAR.[E-POSTA], SATICILAR.[FAALIYET ALANI], SATICILAR.URUNLERI, SATICILAR.[SIRA NO]
FROM SATICILAR
WHERE (((SATICILAR.URUNLERI)=[aradığınız ürünü girin] Or (SATICILAR.URUNLERI)="a"));

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın sqrm,

Sayın karaayhan yapmanız gerekeni yazmış ama siz kayıtsız kalmışsınız. Yapmak istediğinizin bir SQL cümlesiyle sınırlı olduğunu sanmıyorum. Kaç çeşit ürünün olduğunu bilmiyorum vs vs.

Bunun için biraz düşünmek gerekiyor. Mesaj kutularında yapılan gibi 1. ürünün kodu 1 olursa 2. nin 2 3. nün 4 vs ve birden fazla ürün satanların kodları bunun toplamı olursa bir şekilde çözülür sanırım sizin sorununuz.

Yazdıklarım dışında örnek eklemezseniz başka cevap yazmayacağım kusura bakmayın. Çünkü örneksiz işler afaki oluyor.

İyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
excell 2016 türkçe
09/06/2022
örnek te ekledim kastınız buysa bu sadece denememdi esas database i excelden alacağım tablo ekteki dosyaya benzeyecek