Sorgulama yaptırırken takıldığım bir nokta

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe ve İngilizce
Örnekte bir sorgulama mevcut ilk açılan forma girilen değerleri sorgunun kriterleri olarak alıyor, açılan formda bu sorgudaki verileri gösteriyor.
Tüm alanları doldurduğumda sorun yok sorgu çalışıyor ancak sadece tek bir alandaki kriter üzerinden sorgulamak istediğimde sonuç vermiyor. Sanırım boş bıraktığım yerleri sorguda da boş bırakılmış olarak aradığı için. Örneği ekte gönderdim zaten bakınca anlarsınız ne demek istediğimi nerede hata yapıyorum yada neyi eksik yaptım yardımcı olursanız sevinirim
Saygılar.

Merhaba, :hey:

Hazırladığın sorguya göre istediğin şekilde sonuç alabilmek için her üç kriterinde dolu olması gerekir.

Farklı bir deneme yaptım.İşine yaramazsa eklediğim ikinci örneğe bakarsın.Kolay gelsin.

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın veysi emrah ve içetiner,

Biraz uğraştım ama sonunda oldu. Sorguda alt sorgu da kullanılabiliyormuş.

İmkânsız birşeyin olmadığına inanmaya başladım.

İyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Sorgunun ölçüt satırına aşağıdaki deyimi yazdım:

Kod:
IIf(IsNull([Formlar]![Sorgulama]![Combo0]);[Il_Plaka];[Formlar]![Sorgulama]![Combo0])

Buradada, ([Formlar]![Sorgulama]![Combo0], sorgulama yapılan form ve aşılan kutunun adı;

[Il_Plaka] ise sorguda deyimi yazdığımız sütunun başlığı.

Yukarıda ki cevapta altsorgu diye bir ifade kullandım. Belki de tam olarak oturmuyor ama access yardımındaki konumuzla alakalı olmayan bir örnek de ise subquery (alt sorgu) adı olarak geçtiğinden öyle yazdım.

Herkese iyi çalışmalar :D

Excel Vers. ve Dili
Sayın omerceri

Filtre uygulayarak yaptınız ama sonuç vermiyor. İle göre filtre uyguladıktan sonra durumu filtrelediğinizde ilin filtresi bozuluyor.

İyiçalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Evet sayın içetiner, uygulama yukarıda

İyi çalışmalar :D

Teşekkürler

Excel'deki gibi gelişmiş bir süzgeç yapmaya çalıştım dün bütün gece, bir yerde tıkanıyordu. Buradaki arkadaşların yaptıkları çalışmalar,derledikleri veya bulduklarını paylaştıkları için, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, değişik şekillerde üretildikte bu konu altına yazılmasını arzu ediyorum, şayet ben de bu konuda birşeyler geliştirebilirsem buraya göndereceğim,

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2003 Türkçe ve İngilizce
Öncelikle yoğun iş temposundan dolayı geç cevap vermek zorunda kaldığım için özür dilerim... Sn. Modalı'nın verdiği örnek sayesinde istediğimi yapabildim, sizlerin cevabından önce bende sorgulama kriteri kısmına formül yazıp denemiştim ama isnull ifadesinin geçerli olması durumunda kullanacağım kodu bulamamıştım gece boyunca neler yazdım neler; boş bıraktım olmadı Like "*" yazdım olmadı sadece "*" yazdım olmadı [???] yazdım olmadı (3 haneli bir bölümde) "all" yazdım olmadı daha neler hatırlamıyorum valla ama bu kod yazma işinde mantığımla çözüm bulamayacağımı anladım, VB kısmına geçmek beni daha çok korkutuyor artık. Sözün özü gerçekten çok mutlu oldum yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.
Saygılar...

modalı' Alıntı:
Sorgunun ölçüt satırına aşağıdaki deyimi yazdım:

Kod:
IIf(IsNull([Formlar]![Sorgulama]![Combo0]);[Il_Plaka];[Formlar]![Sorgulama]![Combo0])

Buradada, ([Formlar]![Sorgulama]![Combo0], sorgulama yapılan form ve aşılan kutunun adı;

[Il_Plaka] ise sorguda deyimi yazdığımız sütunun başlığı.

Yukarıda ki cevapta altsorgu diye bir ifade kullandım. Belki de tam olarak oturmuyor ama access yardımındaki konumuzla alakalı olmayan bir örnek de ise subquery (alt sorgu) adı olarak geçtiğinden öyle yazdım.

Herkese iyi çalışmalar :D

bu konu üzerinde çalışıyorum... ancak buna benzer bir şey yapamadım... sorgunun ölçüt satırına daha basit yazılmış bir örnek varmı.. deneyerek öğrenmeye çalışayım ?

Excel Vers. ve Dili
Sayın derwish,

Size bir itirafta bukunayım ben de bu işi bu forumdaki problemleri çözerek öğrenmeye çalışıyorum. Biraz da internet de araştırma.

Sorgunun ölçüt alanına birşeey yazmak istediğimde üzerinde sağ tıklıyarak deyim oluşturucuyu açarak ve onu kullanarak yapıyorum Başta hatalar çok oluyor ama yavaş yavaş iş oturuyor. Oradaki fonksiyonlara bir göz gezdirin. Aşağı yukarı neyi yapabileceğinizi kestirebilirsiniz. Biraz da zaman ve deneme yanılma bu kadar.

İyi çalışmalar :hey: