Sorguyla puana göre sıra numarası vermek

Excel Vers. ve Dili
MsSql 2016, SSMS 17.1, Office 2013 ent. (Eng)
Merhaba Arkadaşlar,
Benim yapmak istediğim öğrencilerin notlarının ve sınıflarının bulunduğu bir tabloda, (ekte örneği var) öğrencilerin notlarına göre, sınıfları da göz önünde bulundurularak sıra numarası vermek. yalnız sadece raporda görmek değil. SORGUYLA yaparak, aynı tabloya (update query olabilir) işletmek yada sorguda görmek istiyorum. Tabi mümkünse...
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler

Ekli dosyalar

Sn celoaga
Ekte deki "Hepsi" sorgusuna bakın ama Sn Taruz'un bir çalışmasından yararlanarak yaptığım bu sorgu esnek değil sınıf sayısı artıkça her sınıf için bir yardımcı sorgu yapmak ve hepsi sorgusunda da sql kodlarını değiştirmek gerekiyor.
Rapor ise esnek, sınıf sayısındaki değişim bir sorun yaratmıyor.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Yukarıdaki örneği değiştirdim. 3. seçenek olarak formdaki "Sıra No Düzenle" düğmesini tıklayınca direkt tabloya sıra numaraları ekliyor.

Excel Vers. ve Dili
Tesekkurler cozumleriniz icin. Ancak ayni notu olanlarda sıkıntı oluyor, 12234 diye siralama yerine 13345 gibi olyor bunu asmanin bir yolu varmidir. ( ayni notu alan 2 ogrenci var 2. Sirada ama sorgu ikisine de 2yi atlayip 3 veriyor)

Sn celoaga
Evet haklısınız, ben alt sorgu cümleciklerini yazmada bilgim yok. Sn Taruz'un çalışmasından yararlanmıştım.
Son eklediğim formdan direkt tabloda sıra no düzenleyen çözüm işinizi görmüyor mu?

Yeni örnekte, tabloya kayıtta aynı notu olanlara aynı sıra numarası veriyor

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
teşekkür :)

Sayın omerceri,
ilk mesajınıza cevap yazamamıştım, raporlarda =1 ile zaten alıyordum. ama son gönderdiğinizle tam anlamıyla yapmak istediğimi yapmışsınız, teşekkürler. kısa yoldan, db yi kasmadan "sorgu"suz sualsiz çözmüşsünüz.
tekrar yardımlarınız için teşekkürler.

not: konuyla ilgili buldugum bir ms makalesinin linkini veriyorum, burayı ziyaret eden arkadaşların işine yarayabilir: http://support.microsoft.com/kb/208946