Sql deki verilerle işlem yapı Sql e yazdırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Daha önceden Excel VBA da yaptığım programı Delphi+Sql De yapmak istiyorum. Öncelikle Delphide kullanacağım formumu hazırladım. Nesneler, DB bağlantıları tamam. Ama excelden almam gereken oldukça uzun bir liste ve satırların birbirleriyle bağlatılı formüller var. tamam bazılarını form üzrindeki nesnelere matematiksel işlemler yaptırıp sonuç alabilriz ama bunları Sql tablosuna aktarma yöntemi var mıdır, nedir? İzlediğim yol doğru mu? yeni öğrenen biri olarak bir yol göstericiye ihtiyacım var....

Ekli dosyalar

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;
Öncelikle amacınız veritabanıysa ki öyle görünüyor, excel gibi düşünmemeniz gerekiyor.
Dediğiniz gibi işlemleri sorgular yarıdmıyla yapabilirsiniz. Siz sadece ilgili tabloları ve alanları SQL serverda oluşturun. Daha sonra bu tablolardan istediğiniz alanları seçerek aralarında her türlü işlemleri yaptırabilirisiniz ve bu sorgu (view) ları da bir tablo gibi programınızda istediğiniz gibi çağırabilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
beab05 cevabınız için çok teşekkürler...öyle ki bu konuda kimseden cevap alamıyordum. Evet excel gibi düşünmeyi bırakıyoruma ama oluşturacağım 8-10 tablodaki bazı verileri birbileriyle işlem yaparak bulabilecek olmam yani bazı fieldlar boş kalacak ister istemez. Bu durum oldukça fazla. Formdaki nesneler arası yapılan işlemlerle çözmeye kalkınca oldukça uzun ve karışık birşey olacak, içinden çıkabilir miyim bilmiyorum....