Stok Hareketlerinde Mükerrer Kayıtları Genel Toplama almamak

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000
İlgilenecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Yapmak istediğim faaliyeti örnek form da açıkladım. Herkese kolay gelsin

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2000
Kimse yokmu

Ustalar nerdesiniz? Bir fikir verebilecek yok mudur?

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Tablonuzda kısıtlamak istediğiniz kriter belirsiz.
Hangi kritere göre veri giriş engellenecek?
Örn: B sütunundaki "parti" başlığı altındaki 0001,0011 vs.. gibi seri nosu mu?
yoksa G sütununda "ürün parti no" başlığı altındaki 4-2520 vs... seri nosu mu?
Bunu belirlerseniz;
örn B sütunu olsun
B1 hücresinde iken
veri/doğrulamada izin verilen kısmında özel'i seç. Formül kısmına
=EĞERSAY($B:$B;B1)=1 yaz
ve bu hücreyi aşağı doğru kopyala
Artık B sütununa aynı veriden 2. kez giriş yapamazsınız (kopyala-yapıştır hariç)
Ayrıca Tablonuzda bir giriş sütunu iki çıkış sütunu var
A KALİTE için giriş toplamı=127.640
1.çıkış toplamı=70.640
kalan 57.000
2. çıkış toplamı=19.360
ve buda düşülürse
=37.640
yani sonuç doğru gözüküyor.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000
Tam olarak anlatayım

Öncelikle MUYGUN arkadaşım ilgine teşekkürler.
Ben biraz daha detaylı anlatayım istersen. Burada A sütnunundaki 0001 ile başlayıp devam eden fabrikaya giren hammaddelerin parti numaraları. Diğer 4-0000 ile başlayanlarda üretim sonucu oluşan ürünlere verilen parti numaraları. Malesef bu formda söylediğim gibi mükerrer kayıtlar girilmek zorunda. Mesela 1 hammadde 5-6 farklı üretimde kullanılabiliyor. Bu kullanılan miktarlar ve nerelere kullanıldığı formda yazılmak zorunda. 2 den fazla yerde kullanılan hammaddelerde bir satırda yazılamıyor. Ve mecburen 2'den falza kullanılacağım zaman alt satırlarda tekrar mevcut kalan hammaddenin girişi yapılmakta. Yani genel toplamda olan miktar tekrar girişi yapılarak fazlalık oluşturmakta.
11. satırda bulunan 0017 parti nolu hammadde o gün sonunda 2 farklı yere kullanılarak 12.640 kg kalmıştır. O günkü genel toplam 12.640 olmalıdır. Bir alt satırda başka bir gün yada aynı gün bu hammadde tekrar kullanılmıştır. İşte problem burda başlıyor. Elde mevcut olan 12.640 kilo tekrar giriş yapılarak mükerrerlik oluşturmakta ve genel toplama yansımaktadır. Benim istediğim bu tekrar girilen miktarın genel toplama yansımaması. Ben esas formun sadece ilgili kısımlarını gönderdim, normalde formda başka bilgilerde var. Formda değişiklik yapamıyorum. Bu şekilde kullanılmak zorunda.
Biraz destan gibi oldu ama kusura bakmayın.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Mükerrer dediğiniz miktar tablonuzdaki "kalan miktar" başlığı altında ise , bu miktarı tekrar bir alt satırda girmek zorundaysanız, ve giriş yaptığınız bu miktar kalan miktarla aynı ise formülü inceleyin.