stok takip programı

ya arkadaslar bana stok takip programı ile ilgili access programı lazım daha acemıyım stok girişlerini yapabiliceğim ayrı ayrı firmalardan gelen ürünlerin girişini yapınca stokda artış olacak ve firmaya giden ürünleri girince stokdan düşücek bişey yardımlarınız için şimdiden tesekkur ederim

ornek veri tabanı

arkadaslar ekte gönderdiğim veri tabanında iki tablo ve iki form var form girişlerini kaydet butonu ile ilgili alanlara kaydetmek istiyorum ama butona vereceğim komutu bilmiyorum ve buradaki ürün miktarlarının sonucunu gösteren bir tablo nasıl olustururum 3. bir tablo üzerinde aynı ürüne ait olan toplamları gösterecek ve bu toplamların sonucunu eke bakarsanız daha iyi anlamış olursunuz

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın cumhur7020
Yeni bir tablo yapmanıza gerek yok. Bunu bir sorguyla halledebilirsiniz. Ancak daha önce hazırladığınız iki tabloyu ilişkilendirmeniz gerekiyor. Bu da access in esnekliği. İlişkilendir düğümesine bastığınızda açılan pencereye iki tablonuzu ekleyip sizde ürün adını fakat bu iş ürün koduyla gerçekleşebilir. Ondan sonra en kolay yol hazırladığınız formları sihirbazlarla yaptırmak. Sihirbaz size hazırladığınız formun hangi tabloyla ilişkili olduğunu soracak siz de ilişkilendirirseniz, ki örneğinizde yapmamışsınız, kolaylıkla formda yazdığınız veriler ilgili tabloya kaydedileceklerdir.

Ayrıca açılan kutunuzdaki özelliklere 255 karakterlik yazı yazabilirsiniz, onun için ürünler çoğaldıkça satır yetmeyecek, bu yüzden ürünleri de ayrı bir tabloda tutup açılan kutunun satır kaynağını bu tabloyla ilişkilendirmeniz gerekir.

Şimdilik bu kadar. Size forumda bulunan örnekleri incelemenizi öneririm.

İyi çalışmalar :)

olmadı

sorgulama yı yapıyorum ama tablolarda gördüğün gibi iki ayrı tablodaki aynı olan verilerin toplamını yaptırmaya calışıyorum ama bana cok anormal degerler veriyor giriş tablosundaki aynı ürünlerin toplamı ile cıkıs tablosundaki aynı ürünlerin toplamını yaptıramıyorum

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın cumhur7020,

Örneğinizi biraz değiştirdim inceleyin.

İyi çalışmalar,

Merhaba,
Oncelikle anladimki acces deneme yanilma ile ogrenmek bir hayli zor olacak , mutlaka bir yardim gerekiyormus. exelde bukadar zor olmamisti :)
efenim makina ve makinalarin filitre numarasini, sayisini ve hangi periyotlarla degisecegini gosteren bir listem var. makinakodu-marka model-sase no-motorno-yag filitre no-yag filitre adet-yag filitre deg periyodu-yakit filitreno-yakit filitre adet-yakit filitre degisimi periyodu- hidrolik filitre no-hidrolik filitre adet-hidrolik filitre deg.per.-sanzuman filitre no-sanzuman filitre adet-sanzuman filitre deg.per-hava filitre no-hava filitre adet-hava filitre deg. per seklinde sutun basliklari var.

listeye yeni bir makina kaydi girilmesi gerekiyor zaman zaman , siralama makina koduna gore yapilacak, 00-000 formatinda sayilardan ( fakat bilgisayar bunu yazi formati saniyor :) . Bu liste benim ana listem
bunun yaninda ustteki listeden alinan verilerle filitre listesi olusturuyorum ve formulle ambar min stok belirliyorum mesela mevcut makinalara 2 ay yetecek sayida filitre kalsin ambarimda diye dusunuyorum ve filitre listemi soyle olusturuyorum

filitre no - min stok ( 2 aylik ) - Mevcut stok ( giris cikislar yapiliyor )- siparis miktari (=min stok - mevcut stok +1) - siparis edilen- siparis yazilaak bu listeden mesela her hafta sonu kontroller sonucu her hafta basi siparis yazilacak sutunundakileri talep ediyorum ve siparisi yaptiklarimi ilgili sutuna geciriyorum. siparis yapilacak sutunun formulu = siparis miktari- siparisi yapilan seklinde formulize edildi ki mukerrer siparis olmasin, sonuc da yapilan siparisler 2 aylik periyotlarla kapatiliyor.

Bu but bir exel islemini acces da nasil organize edebilirim . son bir iki haftadir dusunuyorum nereden baslayacagim, mevcut sablonlar uymadi ( microsofla gelen sablonlar ). Fikir ve kucuk orneklerinize ihtiyacim var.

selam ve sevgiler
Kenan Saracoglu