sürekli forumda açılan kutu

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Herkese kolay gelsin, arkadaşlar örnekte verdiğim dosyada urun isimli sekmeli formda grup adını değiştirdiğim an alttakiler de değişiyor benim istediğim olay ise grup adına göre ürün adının gelmesi mesela meyve seçersem ynındaki açılan kutuya sadece meyveler gelsin . asıl sorun ise dediğim gibi grupta neyi seçersem hepsi aynı grup oluyor..
şimdiden teşekkürler siz değerli üstatlara...

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

ürün üzerinden işlem yapıp yine ürün üzerine girdi olamaz ondan dolayı ben birde ürüngiriş diye tablo yaptım

sen grup tablosundan ürünleri girecen formdan giriş yaptığında ürüngiriş tabloasuna kaydedcek

yani bir nevi depo işi sen grup seçiyon diyelim meyve elma armut geliyor ve sen satışını yaptığın ürün ürünsatış tablosuna giriyor

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Sayın gülsüm1, çok sağolun ama şöyle bir sorun var mesela ürünler tablosundan maydonozu silsem de form da hala görünüyor yani güncelleme olayı yok bu da ilşkilerden sanırım..Ben kendim ilşkileri düzenlediğimde ise form işlevini yitiriyor..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın oblivon,

Dediğiniz gibi bir şey olmuyor. Ürün tablosundan herhangi bir ürünü sildiğiniz an açılan kutuda ürün görünmez. Siz kayıtların değişmesini mi kastediyorsunuz acaba?

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Sayın Modalı, mesela ürün tablosundan elmayı silin sonra forma dönün elma hala ordadır tabii burda silmeme nedeni ürün tablosuna değil ürüngiriş tablosuna bağlı olmasından ama hal böyle olunca ürün tanımlamalarının yapılması anlamsız hale geliyor dolayısıyla ben bire-çok ilşki istiyorum ki güncelleme ve silme oto yapılsın..Böyle olsa ne olur derseniz dedğim gibi bu sefer ürün kartı ya da kategori kartı açmanın anlamı kalmıyor..Ayrıca sayın Gülsüm1 in dediği gibi ben ürün tablosuna girdi yapmıyacağım yani grup seçip ürün gelecek ve o ürüne ait fiyat birim gelecek ben sadece miktar gireceğim. o formun diğer alanlarında miktar fiyat vs olacak yani açılan kutulara girdi değil bunlar yazılacak tabii bunlar için de ayrı tablolar yapacağım.. Umarım karışık anlatmamışımdır..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

sizin dediğiniz gibi bir şey olmuyor ürünlerden elmayı silin formda görünmez zaten form ürün giriş tablosuna veri girmek için işte ordaki combolar verilerini grup ve üründen alıyor ama sen ben grup seçecem ve gruba ürün girecem diyorsan onun mantığı sürekli form değil grup formuna bağlı ürün altformudur tam olarak ne yapmak istediğini belirtmediğin için ancak biz anlayabilfiğimiz kadar yorumlayıp düzenliyoruz

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Haklı olabilirsiniz o yuzden ben tam istediğimi anlatan bir örnek yapıp tekrar buraya koyacağım..Teşekkür ederim..

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Bir örnek daha yaptım göreceğiniz üzere firma formunda liste kutusuna tıklayınca ilgili firmaların kayıtları gelecek ve grup seçip o gruba ait ürün gelmesini istiyorum .. pek tabii ki tarih ve fiş numarası gibi özellikler de aslında gerekli ama benim istediğim sadece böyle bir form yapısında bu nasıl olacak. Gruba göre ürün getirmeyi yapamadım maalesef. İlginize teşekkür ediyorum...

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

anladığım kadarıyla sen bir komisyoncu programı yapmak istiyorsun

firmayı seçecen ve o firmaya ait bilgiler gelecek yani a firması o güne kadar meyve sebze almış işte sen meyveyi seçtiğinde hangi tarihte ne kadar hangi meyveyi aldığını ve ne kadar borcu olduğunu nekadarını ödediğini ne kadarı kaldığını görecen sanırım böyle bir şey istiyorsun

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Sayın gülsüm1, komisyonculuk dışında dedikleriniz tamamen doğrudur, benim şu an en buyuk sorunum yukarıda bahsettiğim gibi gruba göre ürün getirmek açılan kutulara tabii o form yapısında..İyi çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Arkadaşlar istediğimin imkansız birşey ve de stok mantığına aykırı olduğunu da sanmıyorum ama hiç cevap yok oysa ki bana göre son derece önemli ve uğraşması da keyifli bir sorun ;) Form biçimini değiştirmeden yani sekmeli biçimde grub açılan kutusu ve ona göre gelen ürün açılan kutusu olacak. Ben sadece miktar girişi yapacağım..Kolay gelsin..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın oblivion,

Şimdi baktım örneğinize. Bu konu o kadar çok işlendi ki forumda. İl ilçe köy olarak arama yapın ve oradaki örneği inceleyin.

İyi çalışmalar:)