sütunda metin sayma

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
öncelikle herkese kolay gelsin....

1.alan=meyveler
karpuz
muz
portakal
armut
elma
kiraz

2.alan=ana yemekler
makarna
pilav
börek

3.alan=içecekler
ayran
su
soda
şalgam :)

bu değerler sabit, her gün için aynı değerler kullanılarak kayıt eklenecek, bir nevi açılır menü (onay düğmesi/seçenek kutusu'da olabilir) içerisinden seçim yapılarak kayıt eklenecek.

bir ay içerisinde (veya bir yıl, veya bir hafta fark etmez) kaç kez ayran, kaç kez börek, kaç kez muz verilmiş, bunu ayrı bir form üzerinde (veya aynı formun bir köşesinde, veriler değiştikçe değişen değerlerin gösterildiği alanlar olarak) yapmak istiyorum...

özetle; sütun içerisinde sabit bulunan metinleri saydırmaya ihtiyacım var.

yardımcı olabilirmisiniz ?

teşekkür ederim.

not : çok özür dilerim, yukarıda yazmayı unutmuşum, access ile yapılan bir uygulamada lazım bu bilgiler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın benimbey,

Genel olarak DCount fonksiyonu ile saydırabilirsiniz.

Ancak daha sağlıklı ve çabuk çözüm elde edebilmeniz için, basit bir örnek ekleyin.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
sayın modalı, alakanız için teşekkürler.

örnek teşkil edebilecek bir şey yapıverdim, bunun üzerinde göstereceğiniz yol sair uygulamalarda oldukça işime yarayacak.

tekrar teşekkür ederim.

(bir de, verileri açılan kutu olarak değil de, onay kutusu veya seçenek düğmesi olarak (her başlıkta 1 tanesi işaretlenebilecek şekilde) yapmak ayrı ve uzun bir işmidir ? eğer vaktinizi çok almayacak ise, bunu da anlatabilirmisiniz?)

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
sayın modalı,

=DCount("[sütun adı]";"[tablo adı]";"[sütun adı] = 'saydırılacak değer adı'")

bunu, aynı form üzerinde bir metin kutusunun denetim kaynağı bölümüne yazınca oldu. Dcount ipucu için gerçekten çok teşekkür ederim.

şimdi, aynı olayı seçenek düğmesi ve/veya onay kutusu kullanarak nasıl yapabilirim ? (her sorunun cevapları içerisinde yalnızca 1 tanesi işaretlenebilecek (test örneği gibi doğru cevap yanlış cevap değil, hangi cevabın verildiği önemli) bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

teşekkürler.

(örneği düzenleyip yollamamı isterseniz yollarım)

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
soru özel değil, ayrıca zahmet'te olmaz.

ilk verdiğim örneği, sayın modalı'nın yol göstermesi ile sorumdaki amaca uygun hale getirebildim, buyrun burada.

not: uygulamada her hangi bir görselliğe, işe yarar elle tutulur bir veri olup olmamasına dikkat edilmedi, salt yapılabilirliğin gösterimi açısından bir örnektir.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Sadece "meyve sayıları" için "seçenek grubu" oluşturdum. Formun kodlarını inceleyiniz..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
sayın beab05;

gerçekten teşekkür ederim, form'un bu tarz tasarlanmış haline de ihtiyacım olacak, hatta biraz daha fazla.

anlamadığım bir yeri sormak istiyorum;

kayıt ekleyip kaydettikten sora, yeni kayıt isteyince, seçenek düğmelerinden hangisi bir önceki kayıtta işaretli ise, yine o işaretli geliyor, ayrıca (örneğin dört seçenek varsa) her seçeneğin (örneğin 3000 kayıtta) ne kadar tıklandığı bilgisi nasıl alınabilir (bir nevi anket gibi)

anlayamadığımdan sordum, vaktiniz olur da cevaplarsanız (yalnızca syn beab05 için değil, cevaplayacak tüm kişiler için) çok sevinirim.

tekrar teşekkürler.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Formun "güncelleştirme sonrası"na alttaki kodu yazınız..

Kod:
Me.secmeyve = False
Me.Metin20 = " "
Tıklama sayısı anketi içinse bir tablo yapılır ve her tıklamayla bu tabloya bir değer yazdırılır. Tıklama türüne göre yazdırılan bu değerler daha sonra kolaylıkla saydırılabilir..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr.
verdiğiniz kodu dediğiniz yere yazdım ancak (kesinlikle becerememiş olabilirim) yeni kayıt'ta yine bir önceki kaydın seçileni aktif olarak geliyor, tıklama anketi ile ilgili ise şu an bir deneme yapamayacağım çünkü öncelikle elimdeki işleri bitirmem gerekli, bitirdikten sonra onu da kesinlikle deneyeceğim, takıldığım yerlerde (ki kesinlikle olacaktır) yine bilgilerinize müracaat edeceğim.

tekrar çok teşekkür ederim, bu kadarı bile inanın oldukça işime yaradı.