sütunu kesip kopyalama

Arkadaşlar excelde makroyla bir sütunu kesip isyediğim yere nasıl eklerim. Mesela a sütununu kesip h sütunu olarak araya eklemek istiyorum.Makrosunu bilen var mı acaba.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
A sütununu seçin Ctrl+X tuşuna basın, istediğiniz sütunu seçin ve Ctrl+V tuşu ile yapıştırın. Veya istediğiniz hücreleri seçin düzen/kes deyip aktarcağınız yerde düzen/yapıştır seçin. veya İstediğiniz hücreleri seçin sağ tuş kes deyip yapışrıracağınız yerde sağ tuş yapıştır....................

özür dilerim yanlış anlattım. bunu makroyla nasıl yapabilirim. teşekkürler.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Pratik Alternatif :
İstenilen sütunu seçili yapın. Seçili sütunun kenarları, kalın çizgili ve siyah olur. mouse(fare) ok işaretini "kalın siyah çizginin üstüne getirin. Ucları ok işareti olan +(artı) gibi bir şekil belirir. O artı işareti siyah kalın çizginin üstünde kalmak kaydıyla mouseyi sol tıklayarak istenilen yere sürüklenip bırakın.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Buda makrosu :

Sub Makro1()
Columns("A:A").Select
Selection.Cut Destination:=Columns("H:H")
Range("H1").Select
End Sub

Ben kestiği sütunu silmesini, ve yapıştırırken yeni sütun ekleyerek yapıştırmasını istiyorum. Bu şekilde kestiği sütun boş kalıyor, ve içinde başka verilerin olduğu sütuna yapıştırıyor. İyi çalışmalar.
Saygılarımla.

Bunu aşağıdaki kodla yapabiliyorum, ama ben bu işi tek komutla yapmak istiyorum. Mutlaka sütunu kes, kesilen sütunu şuraya ekle gibi bir komut olmalı.İyi çalışmalar.

With Sheets("düzenleme")

.Columns(8).Insert shift:=xlShiftToRight
.Columns(10).Copy Destination:=Columns(8)
.Columns(10).Delete
end with

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
İstenilen böyle bir şey mi?

Sub Makro2()
Columns("A:A").ClearContents
Columns("A:A").Cut Destination:=Columns("H:H")
Range("H1").Select
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Ben kestiği satırı silmesini, ve yapıştırırken yeni sürun ekleyerek yapıştırmasını istiyorum.
Burda bir anlaşın. Satırmı sütunmu.

Columns("A:A").Select. Bu komple A sütununu seçiyor. Siz en iyisi örneğinizi ekleyin. Eminim Seyit Tiken, bu işi yapacak.

Seyit Tiken ilgin için teşekkür ederim. Ama bu makro önce silip boşluğu kopyalıyor. kopyaladıktan sonra ilgili sütunu silmiyor ve kopyalandığı hücrenin içeriğini de değiştiriyor. benim verdiğim örnek işimi görüyor. Ben sadece kes ve kesileni ekle komutunu öğrenmek istiyorum. Bu işi daha kısa kodla yaparsam daha hızlı çalışacak. İyi çalışmalar.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu kodu bir deneyiniz.

Sub Makro1()
Columns("E:E").Select
Selection.Cut
Columns("B:B").Select
Selection.Insert Shift:=xlToRight
Selection.ClearContents
Range("B1").Select
End Sub

Sayın Seyit Tiken verdiğiniz örnek sırayla b sütununa boş sütun ekleyip e sütununu siliyor, ve komut çok uzun oluyor. Ben verdiğim örnekle istediğimi yapabiliyorum.İstediğim aslında sütun ekleyerek yapıştır komutu. Şöyle anlatayım. makrosuz bu işi şu şekilde yapıyoruz:farenin imlecini sütun sekmesine getirip sağ tıklayıp kes diyoruz, sonra sütunu nereye eklemek istiyorsak o sütun sekmesine fare imlecini getirip sağ tıklayıp kesilen hücreleri ekle diyoruz. yani kesilen sütun yer değiştirmiş oluyor.
Bir de sayfadaki sütunları en uygun genişliğe getirmenin makrosu var mı?
Teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Eğer amacınız verdiğiniz örnekteki gibi sadece D sütununu kesip B sütunun olduğu yere eklemek ise aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Bu kod D sütununu keser ve B sütunun olduğu yere ekler. Daha sonra sütunları en uygun genişliğe getirir.

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
    Columns("D:D").Select
    Selection.Cut
    Columns("B:B").Select
    Selection.Insert Shift:=xlToRight
    Cells.Select
    Cells.EntireColumn.AutoFit
    Range("A1").Select
End Sub
Eğer amacınız sayfa üzerinde oluşturduğunuz bir butona bastıktan sonra sizin seçeceğiniz sütun üzerinde bu işlemi yapmaksa farklı bir kod oluşturmak gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
Bir de sayfadaki sütunları en uygun genişliğe getirmenin makrosu var mı?
Sub Enuygun()
Cells.Select
Cells.EntireColumn.AutoFit
Range("A1").Select
End Sub

arkadaşlar çok teşekkür ederim. hepinize iyi çalışmalar diliyorum. saygılarımla.