Süzgeçleme problemi

Excel Vers. ve Dili
excell-türkçe
mrh. yeni üyeyim...

2 sorum olacaktı..

1.sorum= acses de oluşturduğum dosyamda ünvanı doktorları raporlamak istiyorum..adım adım yazarsanız sevinirim...bir de ünvanı doktor ve cinsiyeti erkek olanları raporlamak istesem nasıl bir işlem yapmam gerekiyor adım adım yazarsanız sevinirim...

2...sorum aynı dosyamda acssesin otomatik verdiği sıra numaralarında problem var..şöyleki satır sildiğim zaman sıra numaraları karışıyor..yani düzenli bir sıra olmuyor...25.sırayı silkdiğim zaman 25.sırası hiç göstermiyor bu problemi nasıl çözerim adım adım yazarsanız sevinğirimn....

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
otomatik verilen sayıları degiştiremzsiniz yalnız taplodan verileri siler araçlar /veri tabanı hizmet programları /veri tabanını onar la sıkıştırıp yeniden 0 dan sayı üretmesini saylayabilirsiniz
birinci sorunuzda programınızı eklerseniz sorunuza kesin net cevap ve yapılmış olarak alabilirsiniz teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
excell-türkçe
süzgeçleme problemi2...simendifer kardeşe

dosyamı gönderiyorum bilginize....

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba ferhat0606;

Tablonuzu sürekli bir forma bağlayıp, tek tek ve birlikte (ikili ya da çalıştığı birimi de ekleyerek, üçlü) süzme yapabileceğiniz bir örnek hazırladım...

Excel Vers. ve Dili
excell-türkçe
nasıl bir formül yazdın......adım adım nereden yazdın bilgi verirsen sevinirm...acsesi yeni kullanmaya başladım kardeşim.........ha bir de şayet sutunlar fazla ise (üçlü değil de 25 li filan ) nasıl süzme yapabilirim...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın ferhat0606;

Tam anlamı ile bir formül yazmadım; makro uyguladım.. Açılan kutuların ve düğmelerin özellikler/olay kısımlarına veya veritabanı penceresinden makrolara bakar, incelerseniz size fikir verecektir..

Kısaca işleyiş mantığı: Tablodaki ünvanları(veya diğerler alanları) açılır kutulara gruplandırıp listeliyoruz. Uyguladığımız makroda da, bu listeden seçtiğim ünvana uyan verileri bul diyoruz.

1-2 isimli makroyu inceleyin aynı şekilde istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz..

Saygılar..

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Süzme hatası nedeni

Sn. Taruz;

Size istemiyerek iş çıkardım. Tabloya bir kadın doktor ekleyip, kadın doktorları listelemek istedim. Hemşireleri de döktü.

Çözümü konusunda nasıl bir yol izlemek gerekiyor? Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın assenucler..

Aynı şekilde bende bir kaç veri girişi yaptım sorun yok..

Kutuları tek kriter için kullanırsanız yani kriteri kadın belirlediğinizde tüm kadın personel listelenir.

Ünvanı doktor, Cinsiyeti kadın belirleyip ikisi birden adlı düğmeye basarsanız kadın doktorlar listelenir. Umarım doğruyumdur..

Saygılar..

Excel Vers. ve Dili
excell-türkçe
süzgeçleme problemi

taruz kardeşim

bana kızacaksın amma;

lütfen adım adım yazabilirmisin..
bakıyorum inceliyorum ama yapamıyorum

lütfen...

çünkü acsesi yeni kullanıyorum terimlerinden bile billgim yok...
şimdiden teşekkürler

size zahmet olacak...

saygımla....

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın ferhat0606;

Estağfurullah.. İlk sorunuzdan Accessde yeni olduğunuzu hissettiğimden olabildiğince basit bir yöntemle, işinizi görmek adına, örneği o şekilde hazırladım.. Ben yine de size istediğiniz yönde yardımcı olmaya çalışayım. Fakat sizin bence ilk evvela forumu iyice gezip, araştırma yapmanız daha doğru olur..

Formun üzerine bir açılır kutu ekleyin. Özellikler/veri7satır kaynağı kısmında kenardaki düğmeyi tıklayın sorgu penceresi açılacak, tablolardan ilgili taployu seçin ve öndeki pencereyi kapatın.. Tablodaki alanlarlardan ünvanı çift tıklayın ve alt kısımda görünmesini sağlayın. Alttaki alana ters tıklayıp toplamlar özelliğini aktif yapın. Ünvanı alanı altında, toplamlar hanesinin grupla olarak ayarlayın. Köşeden evet deyin çıkın.. Artık ünvanların açılır kutuda listelenmesini sağladık.

Sonraki aşama: Açılır kutunun özellikler/olay/güncelleştirme sonrasında bülümüne gelin kenardaki düğmeyi tıklayın.makro oluşturucusunu seçin. Açılan makro penceresinde eylem bölümünden filtre uygulayı seçin. Alt kısımda koşoşul metni bölümü var kenardaki düğmeyi tıklayın deyim oluşturucusunu açın. Tabloları tıklayın tablonuzdaki ünvanı alanını çift tıklayın üstteki ekrana yolu ile birlikte yerleştiğini göreceksiniz. Bitimine = koyun bu sefer formlara gelin. Açılır kutunun olduğu formu tek tıklayıp hemen kenarındaki pencereden de açlır kutun adını bulun üzerini çift tıklayın. Tamam deyip çıkın. Makro penceresini de kaydedin çıkın. formunuzu da kaydedin ve form görünümünde açın. Kutudan seçtiğiniz ünvana göre listemeyi artık alabilirsiniz..

Çokluya gelince, İkinci kutuyada bakla bir alan adını aynı yoldan listeleyin ve makrosunu hazırlayın. Başka bir yere düğme yerteştirin özellikler/olay/tıklandığında bölümünde makro penceresini açın. Filtre uygula-Koşul metni-Deyim oluşturucusu kısmında ilk iki kutu için yazdınız deyimi aralarına And ilave edip aynı hali ile yazın. 3. 4. .... kriterler içinde aynı şey geçerli..

Umarım anlatabilmişimdir..

Excel Vers. ve Dili
2010
Sn. Ferhat bey, formu tasarım modunda aç, "İkisi Birden" komutuna sağ tıkla olay oluştura bas, bak seni nerey getirecek. şimdi o makroları incele, şöyle ki:makrolar hep filtreleme makrosu. mesela unvan makrosuna tıkladığın zaman aşağıda koşul metni var oraya gel ... nokta var ona bas. bak orda açılan kutu12 veya her neyse ona göre süzme işlemi yapılmış demektir.

gerçi yukardaki sizin örneğin çözümü biraz ileri seviye çözüm olmuş. ancak ben daha kolay olan çözümü sorgularla yapmanızı tavsiye ederim. sorgularla çözümü biraz sonra forma ekleyeceğim, takip edersiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010
Sn. Ferhat bey, aslında Taruz üstad olayı güzel açıklamış, onun için ben basit çözümü eklemeyeyim dedim. gerek var mı?

Excel Vers. ve Dili
excell-türkçe
ya eskala kardeş senden de taruz kardeşimden de allah razı olsun....

teşekkürler...

sen de çözümünü gönderirsen sevinirim.....zahmet olmazsa...

ayrıca tekrar taruz kardeşime teşekkür ederim...

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sayın Taruz;

Doktor ve kadın'ı seçtikten sonra "ikisi birden" komut düğmesine basmadığım için doğru sonucu alamadığımı öğrendim. Sizi gereksiz yere yorduğum için kusura bakmayın. Sevgi ve saygılar.

Excel Vers. ve Dili
2010
sabah sormuş olduğun zaman hazırlamıştım, ama taşınmıştı yollayamadım. şimdi ekleyeyim.
sorguları incele.