tabldot yemek kesintileri

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Excel 2003 Türkçe
Merhaba arkadaşlar
Kamuda tabldot servisinde çalışıyorum. Halen yemek yiyen personelimizin işlemlerini kalamoza ile yapıyoruz. Personelimize 3er aylık yemek fişi veriyoruz. İzine veya bir süre yemek yemeyecekler fişlerini teslim ediyor. Aldıklarında verdikleri tarihten itibaren kapalı günler için çarpı işareti koyuyoruz. Her ay sonun da sadece sicil, adı soyadı ve toplam yemek adetlerinin çıktısını almam gerekiyor.
Rica etsem (access ten hiç anlamıyorum) yapılabilirse eğer göndereceğim excel tablosunun accesse uyarlanması. Kendi hazırladığım excel tablosuna ilaveten halen kullandığımız kalamoza sayfasını excelde çizip gönderiyorum.
Hepinize kolay gelsin, sağlıcakla kalın...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
Tabildot kesintileri

İstediğin programı yaptım. Excelde çixdiğin kalamoza hariç. Umarım memnun kalırsın. Açılan kutuya çift tıklarsan başka form açar. bu kayıtlarda bulunadı derse evete bas. Sicil numarasını birden fazla kulanamazsın kısaca notlar böyle İyi Bayramlar

Excel Vers. ve Dili
Adnan bey
Vaktinizi ayırıp çözüme yardımcı olduğunuz için ellerinize sağlık.
(İzine veya bir süre yemek yemeyecekler fişlerini teslim ediyor. Aldıklarında verdikleri tarihten itibaren kapalı günler için çarpı işareti koyuyoruz.)Mensuplarımızla sorun çıkmaması için yemek fişinin kapalı olduğu günleri de görmemiz gerekiyor. yemek adetlerinin toplamı ve yemek ücretinin toplamını da ekleyebilirmisiniz(Çıktıda bütün çalışanların sadece sicil, adı soyadı ve toplam yemek adetlerinin olması gerekiyor)...
Adnan bey tabloyu yeniden ekliyorum, müsait olduğunuzda eklemeler yapabilirmisiniz... Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
2003
Programın tam bitmiş hali

Özdemir bey,
istemiş olduğun bütün hususları kapsayacak şekikde düzenleme yaptım. Fişlerin kapatılmasına anlam veremediğim için onu yapmadım zaten yemek yiyen kişinin hangi gün kaç kişilik yemek yediği, diyetli olup olmadığı, aylık yediği yemek miktarı, kaç lira ödemesi gerktiği (derecesine göre otomotik seçim) her şeyi yapıyor. o kişinin hangi gün yemek yediğinin tespiti mümkün o hariç tüm istediklerini yaptım. Kullan anlayamadığın yer olursa sorarsın
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Adnan Bey
Elinize kolunuza sağlık, zamanınızı ayırdığınız için ve sabrınız içinde minnettarım.
Bende bilgisayardan anladığım kadarı ile tanıdıklarıma karşılıksız yardım etmeye çalışıyorum. Bazen bayağı zaman almasına rağmen...
Korkum işyerim de bazıları uyuklarken veya işim değilse ben anlamam demeleri, faydalı olmaya çalışırken programı hatalı kullandığım zaman hapı yutturmaları.
Bu konuda acemi olduğum için bir kaç sorum olacak?
Günlük yemek kayıtlarını girdiğimde aynı aydan bir kaç tane açılıyor(Resim 1) Resim 2 de toplamları göremedim. O ay resmi tatil v.s hariç yemek yenen tarihleri yazsam örnek olarak, 28 Kasım cuma yemek yenen son gün, hesapları kapatabilirmiyim? Yeni veriler girildikten sonra verilerin üzerinde yanlışlıkla değişiklik yapılmaması için (ad, soyadı v.s) ne yapabilirim? Yeni hesap açtığım da bazen daha önce kaydedilmiş tarih, fiş no ve yemek ücreti veya Add veye Edit olmaksızın Update veya CancelUpdate uyarısı çıkıyor.
Ek göstergesi olmayanlara 0,75 YKŞ yazıyorum bir alt satırda 3 YTL çıkıyor.
Diyetlileri 1 sefer işaretlesem olur mu? Yemek giriş sayfasına fare ile sağ tıklayınca açılan menüdeki seçenekleri açıklayabilirmisiniz. Yedibin kişilik listeyi nasıl ekleyebilirim.
Ve açılışta şifre vermeme yardım edermisiniz.
Elimden geldiğince kısa sormaya çalışmıştım... Hayırlı günler dilerim, kolay gelsin.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2003
özdemir bey resim1 burada personelin yediği yemekleri günlük olarak ve aylık olarak gösterimi söz konusu. Sol tarafta ayları eyl=eylül eki=ekim onun hizasında ise o şahısın yediği yemekleri hangi gün yemis ay sonunda toplam kaç yemek yemiş ve kaç lira vermesi gerekiyoru gösterir.
resim 2 bu tablo bir şahsın yediği yemeklerin detayını gösterir.Toplam hem sağ tarafında hem de genel toplam alt tarafında var
daha önce word ile yazdığın gibi değerler otomotik gelir el ile düzeltemezsin eğer ek göstergeyi 0 sıfır yazarsan 0.75 yazar edit update i nasıl çıkarıyorsun ben bulamadım
Araçlar/Güvenlik/veritabanı parolası belirle ye tıkla parolanı yaz
bu programda hesap kapatma diye bir şey yok ilgili kaydı silersen tüm kayıtlar silinir.Hangi güne kayıt eklersen kayıt orada kalır.
diyelileri bir sefer işaretle kaydı mümkün ama ben öyle yapmadım diyetlilerin kayıtları görüleceği için onuda tıklatın zor değil
iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Kolay gelsin Adnan Bey
İlginize tekrar teşekkür ederim. Biraz uzun olacak ama fiş kapatmayı anlatmak istiyorum.
Personelimize; Ocak, Şubat, Mart ayları başlangıç olmak üzere her 3 ayda bir, resmi, bayram tatili ve cumartesi pazar hariç, çalışma günlerine göre yemek fişleri koçanı veriyoruz. O gün yemek yiyecek kişi o günün fişini koparıp görevliye verdikten sonra yemeğini yiyor. Kişi 3 ay içinde yemek yesin veya yemesin elinde koparılmamış tarihli fiş koçanını verirse o günden itibaren kazan mevcudundan düşüyoruz.
Bizim için önemli olan fişini almaya geldiği günden geriye doğru fişini teslim ettiği günden, almaya geldiği güne kadar, kalamoza üzerinde o tarihlere çarpı işareti koyarak yemek yemediği günleri işaretliyoruz. Yani önemli olan yemek yediği tarihler veya kaç yemek yediği değil, fişi teslim ettiği tarihle aldığı tarih önemli.
Örnek: Kasım ayında 20 çalışma günü var, kişi 6 Kasım tarihi itibariyle yemek yemeyeceğini söyleyerek fişini teslim ediyor. Kişi isterse bir daha yemek fişi talep etmesin, yemediği günlere göre tespit yapıp her aybaşında kesinti yapıyoruz. 3 ay boyunca fiş no değişmiyor. Çıktı alırken sicil-adı soyadı-yemek adedi-yemek ücreti yeterli oluyor.
Olabilirse aylık çalışma günleri sabit kalsa, yemek yenmediği günleri girip toplamları alabilirmiyim...
Umarım fazla zamanınızı almamışımdır. Hayırlı günler dilerim...

Excel Vers. ve Dili
2003
personel 6 kasımda fisini geri verince mart sonuna kadar bir daha fiş alamıyormu.Yoksa istediği zaman verip istediği zaman fişini geri mi alıyor. Excel örneğinde tatil günleri yemek yiyen personel görünüyor.şimdi anlattığınıza göre tatil günü yemek yok hangisi doğru. Hazırlanan raporda hangi gün yemek yediği veya yemediği belli değilmi yemediği gün toplamını alalım bunuda kendine göre anlayamadığım bir anlamı mı var. bütün bu işleri yaparken en başta YEMEK YİYECEKLERİN MİKTARINI TESPİT ilk şart deseydiniz bu kadar uğraşmazdık. Gönderdiğiniz excel ve word dokümanını inceleyin böyle bir şey yok
Sorunu net olarak örnekleri ve çözümü ile birlikte ortaya koymalısınız.İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Adnan bey
Evet çok hemde çok haklısınız ...Gönderdiğim excel tablosunuda sitemizdeki örneklerden hazırlamıştım. En büyük hatam iyice düşünüp sizin sayenizde bana faydalı olabilecek noktaları eksik belirtmiş olmam...
Örneğimizde 6 Kasımda ve yıl içindeki 3 aylık dönemlerin herhangi bir zaman diliminde de (istediği zaman verip istediği zaman fişini geri mi alıyor) fiş koçanlarını istedikleri zaman verip alabiliyorlar.İçinde bulunulan aybaşındada, biz yemek yemedikleri günleri işaretlemekle yemek yediği gün sayısına göre kesinti yapıyoruz.
Uğraştırdığım için gerçekten özür diliyorum...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın özdemir-

Diyetli nin ne gibi bir fonksiyonu var?

Yemek yemedi (X) olan günlerde ücret alınıyor mu?

K ile X in farkı ne?

Kapalı olan hesap diyelim ki ayın içinde yemek yemeye karar verdi o zaman ne olacak?

İstediğiniz an ve ay sonunda veya başka bir dönem sonunda ne gibi sonuçları (rapor) almak istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
İyi akşamlar dilerim Sayın Modalı
Herhalde beklentilerimi tam olarak açıklayamadığım ve yanlış yönlendirdiğim için, arkadaşlarımıza zahmetler veriyorum.
Diyetlilere tatlı olduğu günlerde meyve, ayran v.s gibi gıdalar veriyoruz. Fiyat olarak bir fark yok, diyetli sayısını önceden bilirsek malzeme miktarını ona göre ayarlıyoruz.
Yemek yemedi (X)= Fişini o ay o günler arasında fişini bize teslim eden personelden ücret kesilmiyor. Kişi Temmuz, Ağustos, Eylül döneminin başında yemek fişini aldı diyelim, o süre boyunca fişini bize teslim etmediği sürece isterse 1 gün yemek yemiş olsun, her aybaşında resmi çalışma günleri sayısı kadar yemeğin o ayki kesintisini yapıyoruz.
K= O ay hiç fiş almayan personel
X= O ay elindeki yemek fişi koçanını o tarihlerde iade edenler.
Kapalı olan hesap diyelim ki ayın içinde yemek yemeye karar verdi = Hemen kendisine o tarihten geçerli fiş veriyoruz.
Fiş no 3 aylık dönemlerde değişiyor, diyetli hemen hemen sabit 1 sefer yazsam olabilirmi. Bankadan veya bizden kaynaklanan nedenlerle geri ödeme yapabiliyoruz, emeklilik, atama nedenlerden dolayı günlük veya aylar öncesinin verilerini görmem gerekebiliyor. Çıktı alırken sicil-adı soyadı-yemek adedi-yemek ücreti yeterli oluyor, hiç İşlem yapılmayanlar eklenmez ise daha iyi olur diye düşünüyorum.
Olsada olmasada, arkadaşlarmıza ve size en iyi dileklerimi sunarım. Kolay gelsin

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Merhaba Adnan bey
Proğramı geliştirmişsiniz.Çok güzel olmuş, hakkınızı ödeyemem...
Küçük bir şey yemek kesintilerini tıklayınca -Ölçüt ifadesinde veri türü uyuşmazlığı- uyarısı veriyor. Ellerinize sağlık, sağolun.

Excel Vers. ve Dili
2003
Özdemir bey küçük bir hata gözden kaçmış düzelttim.

otomotik doldurmanın yapılabilmesi için kaydın yapılacağı güne ait girilmemiş olması gerekiyor. Eğer kayıtlarda değişiklik yapılması gerekiyorsa önce otomotik dolurun bu bir gün önceki kayıtları yeni tarihi ile doluracaktır.daha sonra dilediğiniz kaydın üzerinde değişiklik yapabilirsiniz. Sizin yazdığınız gibi Y=yemek yiyecek X=fiş iade K=kapalı anlamı taşıyor .İlk kayıtları elle girin . Günlük olarak kazan mevcudunu kaç tane diyetli kaç tane normal i bulabilir malzemeyi ona göre temin edebilirsiniz.iyi çalışmalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Sizede çooook iyi çalışmalar...
İnanın beni şaşırttınızz.
İnanın söyleyecek bir şey bulamıyorum.
Elinize kolunuza sağlık.

Excel Vers. ve Dili
merhaba arkadaşlar
Adnan Yurdakul'un hazırladığı tabldot proğramında bir kaç eksiğim kaldı.Müsait olan var ise yardım edebilirmi.Kolay gelsin...

Excel Vers. ve Dili
2003
Selam Özdemir bey

Programı uygun kayıtlar ile istenilen şekilde doldurmamışsınız. Başkanlığı açılan kutusunu çift tıkladığınız taktirde size başkanlıkları girin diye bir form açar.bu açılan forma başkanlık bir defaya mahsus yazılır sonrası ilk birkaç karakter yazdıktan sonra otomotik dolar. Yapıştırma Hatasında "program, Bu kaydı daha önce yazmışsın aynı sicil numarasında iki kişi olmaz diyor" baktım kayıt zaten var.
Günde bir kere tıklama ile tüm işler yapılıyor. 30 günü bir defada doldurtmak tabiiki mümkün ama anlamı yok. günlük bir defa tıklama değişiklik varsa yaparsınız mevcudunuzu çıkartır işinizi yaparsınız.
Ek excel dosyasında mevcutlar formuna yazdığınız yeni yerler sadece hesaplama için mi gerekli yoksa daha sonrada aynı kayıtları görebileyimmi diyorsunuz. Bunu netleştirmekte fayda var
Kayıtların düzeltilmiş halini ekte gönderiyorum bu şekilde kullanın.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Günaydın Adnan bey
Sayenizde İşlerimi daha hatasız ve daha hızlı yapmaya başladım.
Hani derlerya balık vereceğine balık tutmayı öğret. Halen uğraşıyorum...
En ufak şeyde sizi rahatsız etmek istemediğimden dolayı(Müsait olan var ise yardım edebilirmi), diye yazmıştım.
En son elimizdeki ve diğer bölgelerden gelen sayıları ekte göndereceğm günlük kazan mevcudu adlı tabloya yazıp o günün toplam ve genel toplamını alıyoruz.
Anlayışınız ve yardımlarınız için sağolun...

Excel Vers. ve Dili
Evet Adnan bey
Sizin kadar hızlı yanıt veren görmedim...
Ellerinize sağlık sağlıcakla kalın...