Tablo Güncelleme

Mehaba Arkadaşlar,

Access ile teklif yazma pogramı hazırlamaya çalışıyorum.
Bir tablodaki ürün bilgileri ve fiyatlarını çeşitli sorgular yardımıyla kullanıp teklif yazma işleminde kullanacağım.

Ürün fiyatları güncellendiğinde daha önceden yazılmış tekliflerin ürün bilgileri de aynı tablodan alındığı için güncellenen fiyatlara göre teklifteki ürün fiyatları da değişiyor.

Ürün fiyatları güncellendiğinde güncelleme öncesi yazılan tekliflerdeki ürün fiyatlarının değişmemesini nasıl sağlayabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Mehaba Arkadaşlar,

Access ile teklif yazma pogramı hazırlamaya çalışıyorum.
Bir tablodaki ürün bilgileri ve fiyatlarını çeşitli sorgular yardımıyla kullanıp teklif yazma işleminde kullanacağım.

Ürün fiyatları güncellendiğinde daha önceden yazılmış tekliflerin ürün bilgileri de aynı tablodan alındığı için güncellenen fiyatlara göre teklifteki ürün fiyatları da değişiyor.

Ürün fiyatları güncellendiğinde güncelleme öncesi yazılan tekliflerdeki ürün fiyatlarının değişmemesini nasıl sağlayabilirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Sayın Hasan;

Hazırladığınız programda ürün fiyatları ile teklif fiyatları aynı tablo ve aynı alanı kullanıyor. Ürün fiyatıyla Teklif fiyatını tabloda iki alan olarak ayırın. İyi çalışmalar.

Cevap için çok teşekkür ederim. Access uygulamalarında henüz yeni olduğum için cevabınızı tam olarak anlayamadım.

Yapmayı düşündüğüm programa henüz başlamadığım için buraya örnek dosya da ekleyemiyorum.

Rica etsem basit bir örnek dosya gönderebilir misiniz ?

Şimdiden teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Hasan,

Cevap yaz düğmesine klikleyip soru veya cevabını yazarken aşağıda eklentileri yönet düğmesini klikleyerek dosyanı bilgisayardan bul ve Upload düğmesini klikleyip dosyanı eklemelisin. Senin nasıl bir çalışma dosyası yaptığını görmek lazım. iyi çalışmalar

İlginiz için tekrar teşekkürler.

Ekte çok ham haliyle tasarladığım programı bulabilirsiniz.

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

( Frm1 : ürün bilgisi giriş formu )

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Hasan,

Bak olmuş mu? iyi çalışmalar.

Konuya yakın ilgin ve sabırın için saol.
Sanırım istediğimi tam olarak anlatamadım.
Benim istediğim ; teklif yazımını yaptığım dosyada ( frmTeklifYazma ) ürün seçtiğimde ürün fiyatı da ( TblÜrün ) ürün tablosundan gelsin. Yani ürün seçimini yaptıktan sonra yeniden ürün fiyatını tekrar girmemeliyim.

Belki basit bir uygulama ama benim yaptığım, teklif yazma aşamasında ürün seçerken ürün giriş tarihide ürün ismiyle göstererek seçimi kullanıcıya bıraktım.

Başka bir yöntemi varsa ve öğrenebilirsem çok sevinirim.

Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Access 2002-2003 tr
Sayın Hasan,

Derdini doktora tam anlatırsan ona göre tedavi görürsün. başta şikayet ettiğin konu "Ürün fiyatları güncellendiğinde daha önceden yazılmış tekliflerin ürün bilgileri de aynı tablodan alındığı için güncellenen fiyatlara göre teklifteki ürün fiyatları da değişiyor." dediniz. tekliffiyatı diye ikinci bir alan oluşturdum tabloda
bu sefer tablodaki ürün fiyatını görmek istediğini belirttin şimdi onu da TblÜrün tablosundan tekrar forma ekledim. burada ürün fiyatlarını değiştirdiğiniz taktirde teklif formunda görünen fiyat yine değişecektir. Burada bir çelişki içinde olduğunuzu görüyorum. Aslında basit bir konu ama siz teferruat istiyorsunuz. Benim size soracağım bilgiler doğrultusunda size yardımcı olabilirim. yoksa bu programı oturup yazmam gerekir. Bu zaman alıcı bir şey. Elimde bu konuda hazır örnek yok. Karmaşık belki lüzümsüz tablolar da var denemende. Basit örnekleri incelersen bu işi çözersin. İyi çalışmalar.

Sayın Hızır

Haklısın derdimi tam olarak anlatamadım sanırım. İlgin için gerçekten çok teşekkür ederim.

Yapmak istediğim, programı aynı anda çok kullanıcı kullanacağından tekliflerdeki ürün fiyatlarının standardizasyonunu sağlamaktı. Yani aynı ürünü farklı tarihlerde aynı müşteriye veya farklı müşteriye de olsa herkes aynı fiyatı versin istiyordum.

Ürün tablosundaki fiyatlar güncellendiğinde dolayısıyla güncelleme öncesi yazılan teklifteki fiyatlarda değişecek bu da istenmeyen bir durum. Bunun çözümü hakkında yardım istiyordum.

Access konusunda daha epey çalışmam gerekecek gibi görünüyor ama bu forum sayesinde daha çabuk yol alındığından eminim.