tablodan koşula baglı veri almak

Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
07-03-2024
arkadaşlar
dosyamda 2 sayfa var bunlardan biri(rez)digeri (anlasma) anlasma yazan tablomda yapmış oldugum fiat anlasmaları var
rez sayfasına her rezarvasyon girdigim de tarih acenta ve oda konumuna uyan fiatı getir mesini istiyorum .
yardımcı olursanız sevinirim

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 Tr/İng.
03.01.2019
Elimden geldiğince birşey yapmaya çalıştım.ekteki dosyayı incelerseniz umarım az çok iş görebilir.Son bu uyku halimle aklıma başka bi çözüm gelmedi ( daha kısa en azından) Yine de faydalı olur umarım.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
07-03-2024
sayın amelie
vermiş oldugunuz cevap için teşekkür ederim
cok güzel bir calışma olmuş fakat kur senbollerini nasıl getirte biliriz ben bunları kendi yaptıgım fatura sayfasına gönlendiriçemde yani şuanda girdigim rezar vasyona göre fiat bilgisi geliyor.ama kurbilgiside gelirse benim için süper olacak

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Fiyat bilgisini çağırırken rezervasyon tarihlerinin dikkate alınması gerekmiyor mu?

Sn. amelie'nin eklediği örnek dosyada tarihleri değiştirdiğimde birim fiyatlarda değişiklik olmadığını farkettim.

Ayrıca birim fiyat için giriş tarihini kullanmak yeterli mi?

Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
07-03-2024
sayın cost control
ilginize önce teşekkür ediyorum.yıllık ortalama 1000 rezarvasyon alıyoruz.4 ila 5 yerli ve yabancı acenta var.
1fiat bilgisi cagırırken rezarvasyon tarihlerinin dikkate alınması gerekiyor.
2birim fiat için o hesablamada gerekiyor.( mesela 3 gün 15€ sonra 4 gün 19€ olarak) kesiyoruz.amaben onu nasıl yaparız tam oturtamadım fatura kesecegim de bilgisayardan elle keserken tek tek hesablıyoruzda.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Bu durumda çalışmanızın formatını biraz değiştirmek gerekebilir. Örneğin rezervasyon tarih aralığı en fazla kaç farklı birim fiyata denk gelebiliyor. Eğer birden fazla birim fiyata denk geliyorsa "REZERVASYON" sayfasındaki birim fiyat hanesine hangi birim fiyat yazdırılacak. Ayırca her rezervasyon hesaplanmasında kur sabitmi olacak yoksa değişken mi?

Bu tür detayları biraz daha açıklayabilirseniz. Yardımcı olmaya çalışırız.

Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
07-03-2024
sayın cost control
dosyayı revize ettim .dövizle kuruyla bir ilişkimiz yok şuanda fakat birim fiat yazan yere ilk giriş fiatı fakat toplam fiat hücresinede
bu odanın fiat toplamını istiyorum (fiat kırıldıgın dada örnegin [3*15] + [4*20]=125 toplamda dogrudan bu şekilde yazabilirsek cok güzel olur

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
7 TR 2013 excel TR
07-03-2024
bu konuda aklınıza takılan soru varsa bu gün cevaplaya bilirim

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Ekte konuyla ilgili örnek bir dosya hazırladım. İlk olarak "ANLAŞMA" isimli sayfaya acenta ve fiyat bilgilerini girip sayfadaki "TARİHLERİ LİSTELE" isimli butona basınız. "REZERVASYON" isimli sayfaya gelip misafir bilgilerinizi girip "BİLGİLERİ GÜNCELLE" butonuna basınız. Eğer doğru bilgileri girdiyseniz TUTAR kısmına gerekli hesaplama yapılacaktır. Umarım işinize yarar.

Not: REZERVASYON sayfasında hesaplamayı etkileyecek her değişiklik yaptığınızda BİLGİLERİ GÜNCELLE butonuna basmanız gerekecektir.