Tablodan koşullu seçim yaptırmak, ama nasıl??

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 Türkçe
Eklediğim dosyada regülatör seçimlerinin bir kısmında kullanılan 5 adet tablo var. Ben bu tablolardan satır ve sütüna göre seçim yapmak istiyorum.
Örnek olarak;
500 kapasitede
Giriş basıncı:4
Çıkış basıncı:1 olanı bulmak istiyorsam, sırayla bu tablolara bakıp, 4 ile 1 in kesiştiği noktalardaki sayının 500 e eşit veya büyük olanlarının arasından en ufak değerli olanı seçmiş oluyorum. (Örnekteki 3. Tablo)

Netleşmesi için bir başka örnek daha vereyim.
250 kapasitede
giriş 2,8
çıkış 0,8 olanı arıyorsam, yine sırayla bakıyorum, fakat tabloların giriş basıncı kısmında benim değerim olmadıgı için en yakın güvenli değer olan bir üst değeri seciyorum "3". ve çıkış içinde aynı sekilde en yakın guvenli deger olan "1" i seciyorum. ilk tablodaki verilerde "3" ve "1" in kesiştiği noktadaki değer 168, 250 den küçük olduğu için bir sonraki tabloya bakıyorum. 337, 250den büyük veya eşit oldugu için 2. tabloyu secmiş oluyorum.

Excele bu seçim işlemini yaptırmak istiyorum ancak excel bilgilerim bu işi yaptırabilmek için kafi gelmedi. fedgs sayfası orjinal tablo, örnek sayfasında, Koşullu biçimlendirme ile tablolardaki giriş ve çıkış değerlerini renklendirdim ama o bile hatalı oldu zira büyük eşit olan bütün değerleri renklendiriyor. Kırmızı ve yeşil kısımları manuel olarak kendim renklendirdim ilk örneğin rahat görülmesi açısından.

Excele bu şekilde seçim yaptırmak nasıl mümkündür acaba.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Örnek adlı sayfanızda B2 ve B3 değer yazdığınız kısım olsun sonucu ise D2 görelim.

D2 hücrenize
=İNDİS($A$7:$J$22; KAÇINCI(B2;$A$7:$A$22;); KAÇINCI(B3;$A$7:$J$7;) yazın.

Excel Vers. ve Dili
excel 2002 Türkçe
Müthiş işe yaradı.
İlginiz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2021 Türkçe
mesele çıkış basına 2,3 yazılmışsa listede yoksa listede enyakın üst sayıyı hesaba katar yani 2,5'i

Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2021 Türkçe
=İNDİS($A$7:$J$22; KAÇINCI(B2;$A$7:$A$22;1); KAÇINCI(B3;$A$7:$J$7;1)
ise
giriş basına 3,5 yazmızsan a7:a22 arasında yoksa enyakın bir alt sayıyı dikkate alacaktır

yani 3 ü