Tablodan silinen kayıtları başka bir tabloda saklamak

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Merhaba arkadaşlar değerlerini fikirlerinizi paylaşacağınızı umut ediyorum,sorum şu olacak bir veritabanında tablodan yada oluşturdugum formdan silinen kayıtların belki yanlışlıkla silinmesinden belkide yedek de saklamak adına başka bir tabloya gitmesini nasıl sağlayabilirim, access malum kayıt silindimi geri gelmiyor.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Bir arşiv tablosu yapıp silinen kayıtları orada toplayabilirsiniz. Belli bir zamanı geçmiş olanlarıda oradan otomatik sildirebilirsiniz..

Aynı konu ile ilgili çözümlenmiş bir kaç başlık olması lazım forumda..

Excel Vers. ve Dili
office 2000
taruz hocam teşekkürler konu ile ilgili başlıkları araştıracağım.

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Bütün başlıklara baktım fakat benim sordugum soruyla ilgili bi örnek bulamadım malesef.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Taruz izlenecek yolu zaten söylemiş. Sil komutu çalıştırılmadan önce yedek tablosuna silinecek kayıt eklenir daha sonra silme işlemi gerçekleşir. Bu yazılanalar seni tatmin etmiyorsa örnek koymalısın iyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Dostum onu yapmak kolay bi yöntem tablodan kaydı silmeden kopyalayıp başka bi tabloya almak.Şöyle söyliyeyim isterseniz bilgisayarımızdan bir öğe sildiğimizde geri dönüşüm kutusuna gider ya bu tarz bişeyden bahsettim, bir veriyi silmeden önce tutupda bi kopyasını geri dönüşüm kutusuna kopyalamıyoruz.Sn Taruz hocam ve diğer bilgili arkadaşların belki farklı fikirleri vardır diye düşündüm.Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Peki kaydı gerçekten silmeseniz nasıl olur.
Her zaman kaydı fiziki olarak silmek zorunda değilsiniz aslında.

Tablonuza mesela "IPTAL_EDILDI" veya "KAYIT_SILINDI" gibi Yes/No (Evet/Hayır) tipinde bir alan açın. Formunuzdaki Delete özelliğini kaldırıp, "Kaydı Sil" veya "Kaydı İptal Et" gibi bir komut düğmesi ile bu alanı "Yes/Evet" olarak update edin.
Bu tabloyu kullanan form ve raporlarda sadece bu alanı "Hayır" olanların gelmesini sağlayın yeterli olur. veya sadece geçerli kayıtları gösteren bir sorgu yapıp, form ve raporlarda bu sorguyu kullabilirsiniz.

İstediğiniz bir form veya raporla da iptal edilen kayıtları görebilirsiniz.
Ayrıca istediğiniz zaman iptal edilen kayıtları geri alma şansınız da olur.
Hatta kayıt iptalinde, İptal Tarihi, İptal Eden Kişi, İptal Etme Nedeni gibi alanlar da ekleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2000
Sn.seruz teşekkür ederim esasen sizin dediğiniz gibi bir işaretleme yapılacak ve sonrada silinecek kayıtlar.Fakat silinmesini şundan dolayı istiyorum zamanla iptal edilen yada silinmesi gereken kayıtlar artacağından veritabanında tablolarda boşuna bi fazlalık ve yer işgali olacağını düşündüm.Görünen o ki sizlerin söylediklerini yapıp yedek bir silineneler tablosu oluştırmak ve işaretleme yapmaktan başka alternatifim yok.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Amacınız için çalışmanızda verilerin silineceği tablonun yapısıyla aynı bir ARŞİV(Geri dönüşüm Kutusu) tablosu yaparsanız istediğiniz düzeneği(seçili kayıtları arşive atarsınız, belli zamana göre de düzenli boşalt(tır)ırsınız) oluşturabiliriz. Bu bahsettiğim aynı dosya içerisinde olacak şeyler..

Birde; çalıştığnız dosyanın dışında ayrı bir Arşiv dosyası hazırlayıp silinenleri oraya aktarabilirsiniz..

Fikirler çoğaltılabilir ve geliştirilebilir.. ;)