Tablolarda Gizlilik ve Çok Önemli

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Dosyayı MDE'ye çevirdim. Ancak tablolara diğer taraftan AL yapınca aynen import edilebiliyor. Tabloları şifrelediğimizde passware programı ile nasıl şifre koyarsanız koyun bir kaç saniyede çözüyor.(şifreyi özel karekter,rakam vb. hepsini denedim) Tabloları daha karmaşık bir şekilde şifreleme imkanı konusunda fikir verirseniz sevinirim. Access şifrelemede sınıfta kalıyor gibi.

Zaten Accesin Zayıf yanı Tabloların kabak gibi ortada olması bu sorunun çözümü malesef yok yani kullanıcı tanımlı user formlar yamak anlamsız şifreler tabloda olduğu için rahatca giriliyor. Aynı zamanda formlara ihiyaç kalmadan da bilgiler tablodan görebiliyorsun değitirebiliyorsun yani anlayacağınız güvenlik çok zayıf kendi güvenliğide passver programları ile kırılıyor

Excel Vers. ve Dili
2003
Arkadaşlar access arayüz olarakmı yoksa tadabesa olarakmı kullanacaksınız

arayüzse mde vb kodları çözülemiyor
database olarak düşünürseniz

projenizi neyle yazarsanız yazın bir databese kullanmak zorundasınız aynı şey access içinde geçerli

arayüz access databese sql yaparsanız
net. tabanlı programların sql kullanmasından ne farkı olur..

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Tabloyu Şifreleme

Bu örneği cüneyta kardeşimden almıştım. Umarım işinize yarar

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29-05-2025
Sn. ozanakkaya;

Teşekkürler, daha önce nasıl gözümden kaçtı, bilmiyorum. Arşivime attım.

Paylaşımın için sağolasın.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Tam emin değilim ama, system.mdw yi aktif olarak kullanınca,
aslında bahsedilen güvenlik sorunların bir çoğu ortadan
kalkar diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Sn.ozanakkaya gayet başarılı bir çalışma şifrelemeyi bir yerden mi aldınız, yoksa algoritma kendinizin mi?sormamın nedeni standart dışı haline getireceğim de..Ellerinizi sağlık sağolun...(En azından MDE ye çevrilse bile bütün yapılanlar ortada idi şimdi en azından özel tabloları bu şekilde kullanırım artık)

Şifrelemek Güzel En azından okunamıyor diyorsun. Ama esas sorun kayıtların silinmesini önleyememek system.mdw ve kullanıcı mdw kıran programlar var. ArayÜz olarak kullansanızda bağlantı tabloları gözüküyor. Yani bir tablo bağlantılarını ve sorguları raporları içine gömen bir exe dosyası gibi değil. BU SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ BUGUNE KADAR BULMADIM

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Malesef bu meseleyi access'in yapması gerekiyor. Bağlantı dosyalarını kendini kripto edecek ve büyük bir hız kaybı olmadan verileri alabilecek. Ancak her zaman bağlantı kurulan dosyaların silinme ihtimali var. Ben programdan çıkarken soruyorum ve ana dosyanın yedeklenmesini sağlıyorum. Yedek alma kullanıcının sorumluluk alanı icerisinde diye düşünüyorum. Dediğim gibi accessin şifrelemesi berbat..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Access'in payına düşen çok ama nafile. Bağlantı dosyalarını (tabloları) kendisi kripto edecek ve hız kaybı olmadan okuyacak. Ancak dışarıdan veri alınan dosyaların silinme ihtimali her zaman var. O da kullanıcıların sorumluluk alanı içerisinde diye düşünüyorum. Access 2007 'de mi böyle tam inceleyemedim. Başka bir sorunda bağlantı kurduğunuz doyalara şifre atınca şifre hatası var deyip bağlanmıyor. Bir projeyi ayağa kaldırıncaya kadar bayağı zorlandım. iyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Access'in payına düşen çok ama nafile. Bağlantı dosyalarını (tabloları) kendisi kripto edecek ve hız kaybı olmadan okuyacak. Ancak dışarıdan veri alınan dosyaların silinme ihtimali her zaman var. O da kullanıcıların sorumluluk alanı içerisinde diye düşünüyorum. Access 2007 'de mi böyle tam inceleyemedim. Başka bir sorunda bağlantı kurduğunuz doyalara şifre atınca şifre hatası var deyip bağlanmıyor. Bir projeyi ayağa kaldırıncaya kadar bayağı zorlandım. iyi akşamlar.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
Sn.ozanakkaya gayet başarılı bir çalışma şifrelemeyi bir yerden mi aldınız, yoksa algoritma kendinizin mi?sormamın nedeni standart dışı haline getireceğim de..Ellerinizi sağlık sağolun...(En azından MDE ye çevrilse bile bütün yapılanlar ortada idi şimdi en azından özel tabloları bu şekilde kullanırım artık)
Bu örneği ben yapmadım. Yukarıda belirttiğim gibi cüneyta dan almıştım.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Kırılamayacak şifre olmadığına göre, fazla abartmaya gerek yok bence.
Access in kullanım amacı zaten belli.
Veri gizlemek değil, verilerden olabildiğince hızlı sonuç alabilmek.
Bunu da fazlasıyla yaptığına göre sorun yok.
Gizlilik arayan vt yi değiştirecek.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Merhaba.

Accessi daha önceleri dediğim gibi çok bilmiyorum ama bana kalsa bu işin çok basit birkaç çözümü var gibi:

*** Tabloya yazılan her bilginin daha kayıt edilirken şifrelenmesi (VB kod kısmında bunu yaparsınız). Gösterirkende ters mantık ile şifreyi çözer kullanıcıya öyle gösterirsiniz. BU ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ.

*** Access ile yaptığınız uygulamanızı SETUP programları aracılı ile kurarsınız kullanıcının bilgisayarına(illa da şart değil). Formların olduğu MDE veya MDB programını kullanıcıya açarsınız bilgi girişi, silme vs vs için. Ancak kayıtları kullanıcıya söylemediğiniz başka bir klasördeki MDE veya MDB dosyasına kaydedersiniz. Ayrıca bir başka güvenlik önlemi olarak işlemleri kaydettiğiniz GİZLİ MDE veya MDB dosyasının uzantısını her işlem öncesi/sonrası değiştirirsiniz. Böylelikle kimse o dosyanın farkına varmaz. Peki yanlışlıkla silinmez mi? Elbette silinebilir. Bunun içinde dosyanın yedeğini her kapanış öncesi olayda yedeklersiniz.

Excel Vers. ve Dili
Ms Office 2003 Türkçe
Yanlış anlamayın ama sayın alpeki99, bu deve kuşunun başını kuma gömmesi gibi bir olay.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Sn.yeni54 benim tüm tabloları şifrelemeye ihtiyacım yok. Hız ve stabilitesi olmasa zaten access'i zaten kullanmam. Ofiste 4 yıldır yaptığım personel veritabanı çok kullanıcılı olarak kullanılıyor bir kez daha teklemedi ve datalarda bozulma olmadı o yönden insana büyük güven veriyor.
Ancak diğer yabancı kaynaklardaki forumlar da incelediğinde insanın şu nu diyesi geliyor."Access gerçekten iy iş çıkarmışsın da kaynak koda da çeviriver de herkesin hayır duasını alıver" diye.
İyi akşamlar ve iyi çalışmalar.

Ya arkadaşlar bu işin cevabı basit sorarım size Access eğer derlenip exe olabilseydi ve tablolar gözükmese idi kim bakardı Visual Basic, Yada Vb.net yada diğer programlara Accesin kolaylığını kimse bırakabilirniydi. Ben idda ediyorum Eğer yukarda anlatığım durum olsun kimse diğer yazılım programlarını kullanmaz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
evet doğru.
Access işte bu noktada kendisi ile çelişiyor gibi. Çıkardığı developer ile;" işte bunu kullanın srgularınınzı, forumların, makrolarınızı,modullerinizi kimse elleyemez kodlara bir daha kimse erişemez"i yapıyor. Onlar da biliyor ki sadece access de bu işi yapanların kodlarının başkalaları tarafından kullanılmasının rahatsızlık verdiğini, tabloları başkasının import edeceğini, daha başka çözümler üreteceklerini bekliyoruz. Enazından forumlar incelendiğinde %80'i MDE'ye çevirme sorunu. Bu oran belirttiğim sorunun göstergesidir.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
Ya arkadaşlar bu işin cevabı basit sorarım size Access eğer derlenip exe olabilseydi ve tablolar gözükmese idi kim bakardı Visual Basic, Yada Vb.net yada diğer programlara Accesin kolaylığını kimse bırakabilirniydi. Ben idda ediyorum Eğer yukarda anlatığım durum olsun kimse diğer yazılım programlarını kullanmaz
Merhaba sevgili blacksir.

Bence karşılaştırma yapmak yanlış olacaktır. Eğer dediğiniz gibi olsaydı değişen zerre miktar olmazdı. Sonuçta Access veritabanı amaçlı kullanılan bir programdır. Diğerleri ile dediğiniz örnekten yola çıkarsak Visual Basic ile 3 boyutlu CAD programı yapılıyor. Bunu Access ile yapmanız ne mümkün.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...