tabloya sonradan eklenen alanlar

mrb.daha ilk veri tabanımı yapıyorum.bir bilgisayarcını teknik servis takip formu.herşeyi yaptım.tabloya bağlı formu hazırladım.ama eksiklerim görüp tabloya ekledim ama formda bu yeni alanları gösteremiyorum.nasıl yapmalıyım bana yardım eder misiniz?şimdiden tşk ederim... :agla:

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın mirkelamcan,

Paniğe kapılmayın. Metin kutusu ekleyin, üzerine sağ tıklayıp özellikler penceresini açınız, veri sekmesine gelerek veri bölümünün yanındaki ... basarak listeyi açınız içinden eklemiş olduğunuz alan adını tıklayıp pencereyi kapatınız. Gerekiyorsa kapatmadn önce biçimini ve giriş maskesini veya diğer ayrlarıda yapınız.

iyi çalışmalar :D

çok teşekkür ederim modalı ama birşey daha soracağım.eklediğim alanı tablonun içinden tek tıkladığımda hiçbir değişiklik olmuyor.çift tıkladığımda deyim oluşturucusunun içine alıyor ama görünüm durumuna geçince #AD? şekline dönüşüyor ve veri almıyor.nerede hata yapıyorum acaba?

Excel Vers. ve Dili
Sayın mirkelamcan,

Form tasarım görünümündeyken sağ tıklayıp özellikleri açmanız gerekiyor. Oradan da veri sekmesini açıp denetim kaynağı açılan kutusundan yeni eklediğiniz alanın adını bulup tıklayın.

Siz geçerli bir ilişiklendirme yapamadınız.

iyi çalışmalar

İlginiz ve yardımlarınız için tşk ederim modalı.sonunda yapabildim.
sizde iyi çalışmalar... :eek:k::

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Denetim Kaynağı listesinde yeni alan adı yok

Benimde aynı şekilde sıkıntım var. Tabloya sonradan ekleme yaptım ve bunu formda görmek istedim. Forma yeni metin kutusu ekleyip sağ tıkladım. Özelliklerden Veriye burada Denetim Kaynağında sağ tıladım. Açılan kutunun içerisinde yeni eklediğim alan adı malesef bulamadım. Başka denemeler yapmama rağmen hiç biri Denetim kaynağındaki listeye eklenmiyor. Bunun başka yöntemi yok mu?

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
sihirbaz

Şunu farkettim. Dediğim gibi sonradan ekleme yaptıklarımı listede çıkmıyor. Eğer Formlar--> Sihirbazı kullanarak form oluştur dedikten sonra ekleme yaptığım tabloyu seçtiğimde sonradan eklediğim alanda dahil hepsi karşıma geliyor. Bunları seçtikten sonra yeni formu oluşturuyorum. Bunu tasarım görünümünde açtıktan sonra özelliklerden denetim kaynağının listesini kontrol ettiğimde sonradan girilen veri kaynağının listenin içinde olduğunu görüyorum.
Fakat ilk oluşturduğum form'da aynı şey geçerli değil. yani listenin içinde tabloya sonradan eklenen veri bulunmuyor.

Excel Vers. ve Dili
Sayın fatihsun,

Aklıma formun direkt olarak tabloyla ilişkilendirilmediği geliyor. Formun özellikler penceresini açıp veri sekmesini açın orada tablo adını mı yoksa SQL kodu mu görüyorsunuz. Şayet öyleyse metin kutusunun sağına gelip belirlenen ... noktaya klikleyip sorguyu açın oradan da eklediğiniz alanı tablodan bulup sorguya ekleyin.

iyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
doğru cevap

Çok iyi bir tahmin. Tam dediğiniz gibi Formu tasarım görünümünde açtım. Sağ tıklayıp özelliklere girdim. Kayıt Kaynağı sağ tıkladığımda SQL sayfası çıktı. Burada son eklediğim veri kaynağı tabloda ekli değildi. Küçük pencereden bulup ekledim. Artık formumda rahatlıkla kullanabiliyorum.

Sihirbazla oluşturduğum Formun denetim kaynağında direk tablonun ismi yazıyor. Dediğiniz gibi bu tabloyla birebir ilişkilendirilmişti. O yüzden değişiklikleri bu sihirbazla oluşturduğum formda görebiliyorum. Bende daha önce yapamadığım formun özelliklerine gelip Denetim kaynağını listeden SQL değilde tablo olarak gösterdim. Artık rahatlıkla formumda değişiklikleri ekleyebiliyorum.

Cevabınız için çok teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Offıce 2007 - English
Yapman gereken çok kolay şöyleki;

Eğerki sonradan tabloya tekrar alan eklemek istiyorsan tamamen formları kapat.Daha sonra yeni alan eklemek istediğin tabloyu aç.Ekelemek istediğin alanı ekle.kaydet.Daha sonra sorguyada bunu ekle ki bu önemli.kaydet.forma geç.İnsert field yani alan tablosundaki eklediğin alanı forma sürükle.değişikliklerini kaydet.bu kadar. kolay gelsin.sıralama:tablo>sorgu>form>rapor hepsini bu sırada ekle.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
butonla SQL seçimi

Tekrar Merhaba,
Formda çıkmasını istediğimiz alanı SQL kısmında seçiyoruz. Peki ben forma bir seçim butonu eklesem. Butona basınca alanların yarısı, butona birdaha bastığımda alanların diğer yarısı form ekranına gelse. Yani bu seçim işini programla nasıl yapabiliriz?

Diğer bir sorumda Formdaki alanların rengini ayrı ayrı değiştirebilir miyiz? Satır veya sütunun rengi farklı olacak şekilde.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Mademki çok alanınız var o zaman bunun en kolay yolu sekme denetimi kullanmak. Araç kutusunda aşağılarda bir yerde. Bu sekmeleri tabi istediğiniz kadar çoğaltıp, her sekmenin içine de metin kutularınızı yerleştirebilirsiniz.

Tabiki alanları renklendirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Çok alanım olduğu için değilde bu seçimi programla yapmak istiyorum. Diyelimki Alt forma eklediğim tabloda 4 alan mevcut. 1-Makina No 2-Tarih 3-Çalışma Süresi 4-Duruş Süresi
Şimdi Ana forma araç kutusundan komut düğmesi (buton) ekledim. Butona bir defa basınca Alt formda 1,2,3 alanları gelsin. İkinci defa basıncada 1,2,4 alanları gelsin.

Alanların rengini hangi yöntemle değiştirebiliyoruz acaba?

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
tabloyu reklendirme

Soru sormadan önce arama kısmını kullanmak gerekiyor.
Arama > Gelişmiş Arama > Access Soruları ve Örnekleri içerisinde Kelimeler:"reklendirme" aranırsa Tablodaki alanların renklendirilmesi ile ilgili bayağı örnekler çıkıyor.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Bir yöntem buldum

Forma tabloyu yerleştirmeyi Sekmeli seçerek bir yöntem buldum. Burada istediğim tablonun alanını kaydırıp istemediğim alanı görünmez yaptım.
Fakat direk tablo olarak aldığım zaman bu yöntemi kullanamadım.

Programın hazırlanmasını slayt olarak görmek istiyorsanız:
http://rapidshare.com/files/26376894/kayd__305_r.zip.html