TAHMİN

TAHMÝN

ARKADAÞLAR MERHABA SİZDEN TAHMİN FONKSİYONUNUN DETAYLI ANLATIMINI VE BİR Ã?RNEK RİCA EDECEÐİM

G

Guest

Misafir
Merhaba

Benim bildiğim kadarı ile bir veriyi belirli bir alandaki verilerle bağdaştırarak yeni bir veri oluşturmasıdır.
Ã?rneğin A stununda numaralar var B stununda ise değerler olsun
A B
1 1,00
2 2,00
3 2,50
4 3,50
5 3,80
6 4,00

Olsun buna göre D2 hüresine herhangi bir değer örnek 12 yazalım ve A veB stunlarındaki değerlere göre sıra ile gitse 12. sıra geldiğinde tahminen A stunun karşısındaki değer kaç olur gibi bir soru sormak için de E2 hücresine de aşağıdaki formulu yazalım
=FORECAST(D1;B1:B6;A1:A6) ingilizce kullananlar için
=TAHMİN(D1;B1:B6;A1:A6)

Bu formulde D1 sorgulanacak değer ikinci kısım B1:B6 kısmı tahmin edilecek değer üçüncü kısım "A1:A6" ise tahmin edilmesi istenen değerin neye göre tahnim edilmesi gerektiğini belirten hücre aralığını verir.

Umarım işinize yarar. :hey:

X

xxrt

Misafir
Bilinen x ve y dizileri yada aralıklarının doğrusal regresyonu temelinde x için bir tahminde bulunur.Gelecekteki satışlar,envanter gereksinimlerini yada tüketici eğilimleri için tahminde bulunmak için bu işlev kullanılır.
Tahmin fonksiyonunun denklemi a+bx'tir.

Size Tanımını Kendi Kitabımdan aynen yazdım:Ben hiç Kulanmadığımdan Ã?rnek olarak belki diğer arkadaşlar verirler.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
hoşgeldiniz.

TAHMİN fonksiyonu okuldan bildiğimiz orantı işleminin daha fazla kriterlisi diyebilirim.

Orantıda bir bilinen eşe göre ikinci eşin bilinmeyenini bulmaya çalışırız.
Bunda bir çok eş bilgiden yola çıkarak tek bilineni olan eşin bilinmeyeninin buluruz.
Ekte örnek bir tabloda göstermeye çalıştım.
Yıllara göre bir eleman giderimiz var. Ancak bunlar düzenli şekilde artmıyor.
Eski yılların orantılarından yola çıkarak formül son yıl için bir öngörü yapıyor.
B6 hücresine formülü uyguladım. Formulün uygulanışını formül barında görebilirsiniz.

SELAMLAR VERDİÐİNİZ BİLGİLER İÇİN ÇOK TEÞEKKÜR EDERİM. UZUNCA BİR SEYAHATTEN SONRA ANCAK GELEBİLDİM. KUSURA BAKMAYIN. TEKRAR TEÞEKKÜRLER

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Hoşgeldiniz. Aradan uzun süre geçmişte olsa cevap yazma nezaketini göstermeniz sebebiyle de ayrıca teşekkür ediyorum. :bravo:

TAHMİN

Varolan değerleri kullanarak gelecek bir değeri hesaplar veya tahmin eder. Tahmin edilen değer, belirli bir x-değeri için verilen bir y-değeridir. Bilinen değerler, varolan x-değerleri ve y değerleridir; yeni değer doğrusal regresyon kullanılarak tahmin edilir. Gelecekteki satışlar, envanter gereksinimleri ya da tüketici eğilimleri için tahminde bulunmak için bu fonksiyonu kullanabilirsiniz.

Sözdizimi

TAHMİN(x;bilinen_y'ler;bilinen_x'ler)

X bir değer tahmin etmek istediğiniz veri noktasıdır.

Bilinen_y'ler bağımlı dizi ya da veri aralığıdır.

Bilinen_x'ler bağımsız dizi ya da veri aralığıdır.

Uyarılar

X sayısal değilse, TAHMİN fonksiyonu #DEÐER! hata değeri verir.
Bilinen_y'ler ve bilinen_x'ler boşsa ya da farklı sayıda veri noktası içeriyorlarsa, TAHMİN fonksiyonu #YOK hata değerini verir.
Bilinen_x'lerin sapması sıfıra eşitse, TAHMİN fonksiyonu #SAYI/0! hata değeri verir.
TAHMİN fonksiyonunun denklemi a+bx'tir, burada:

ve:

ve burada x ve y örnek ortalamalardır (ORTALAMA(bilinen_x’ler) ve ORTALAMA(bilinen_y’ler)).

Ã?rnek

Ã?rneği boş çalışma sayfasına kopyalarsanız anlamanız daha kolay olabilir.

Nasıl?

Boş bir çalışma kitabı veya çalışma sayfası oluşturun.
Yardım konusundaki örneği seçin. Satır veya sütun başlıklarını seçmeyin.

Yardım'dan örnek seçme

CTRL+C tuş bileşimine basın.
Çalışma sayfasında, A1 hücresini seçin ve CTRL+V tuş bileşimine basın.
Sonuçları görüntüleme ve sonuçları döndüren formülleri görüntüleme arasında geçiş yapmak için CTRL+` (kesme işareti) tuşlarına basın veya Araçlar menüsündeki Formül İzleme'yi seçin ve Formül İzleme Modu'nu tıklatın.

1
2
3
4
5
6
A B
Bilinen Y Bilinen X
6 20
7 28
9 31
15 38
21 40
Formül Açıklama (Sonuç)
=TAHMİN(30;A2:A6;B2:B6) 30'un bir x değeri verili olduğunda, y için bir değer tahmin eder (10,60725)

TEKRAR TEÞEKKÜR EDERİM VERDİÐİNİZ BİLGİLER İÇİN. EKLENMİÞ BİR ÞEY VAR MI DİYE AKLIMA GELDİ BAKAYIM DEDİM AMA SİTE DURMAK BİLMİYOR, ÇALIÞIYOR. LEVENTM ARKADAÞIM SİZDE SAOLUN. YARDIMLAÞMAK, PAYLAÞMAK NE KADAR GÜZEL. SİZLERE BAÞARILAR DİLİYORUM DOSTLAR.