Taksit Taksit Sorulan Sorular Hakkında...

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Merhabalar;

Benim -benden önce ve/veya sonra üye olan- değerli forum üyelerinden küçük bir ricam olacak. Lütfen bunu bir eleştiri olarak almayınız. Bu; sadece bizler gibi Microsoft Office programlarına meraklı ama acemi kişilerin, konuları kolaylıkla takip edebilmesi açısından küçük bir rica...

Gördüğüm kadarıyla forumda bir üyemizin bir sorusu olduğu zaman bir konu açılıyor ve bu soru taksit taksit soruluyor. Bazen örnek de olmayınca açılan konudaki sorudan hiç bir şey anlayamıyorum. Daha sonraki mesajlar ise, bu soruya cevap vermek yerine "sorunun biraz daha açılmasını" ya da "örnek eklenmesini" isteyen mesajlar oluyor. Sorulan sorunun cevabını ya da o konuyu ben de merak ediyorum. Ancak, bir sorunun tam olarak anlaşılabilmesi için sorunun bir kaç defa -ve her seferinde biraz daha açıklayarak- sorulması gerekiyor. Bu yapılırken de aradan bir kaç gün geçmiş oluyor ve konunun takibi zorlaşıyor.

Eğer, soruyu soran kişi empati yaparak -kendini soruyu cevaplayabilecek kişinin yerine koyarak- sorusunu açık ve net bir şekilde sorar, akla gelebilecek açıklamaları yapar ve mümkünse örnek de eklerse, benim gibi daha yolun çok başında olan acemi kişilerin bu sorulara verilen cevapları takip edebilmesi daha kolay olabilir diye düşünüyorum...

Yanlış anlaşılmamak dileğiyle ve Saygılarımla...

.

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın gitarisyen,

Çok yerinde bir tespit. Örnek eklenmesi (genellikle) sorunun daha kolay anlaşılabilmesi ve çözümün örnek dosya üzerinde yapılabilmesi açısından gerekli.

Bazen de eklenen dosyada 1'den fazla cevap istenilmekte. Bu ise çözüm getirecek kişi veya kişilere uzun uzadıya uğraş getirmekte ve sıkıntı olmaktadır. (Veya sorunun 1 cevabını bilen kişi diğer sorulara cevap veremeyeceğini düşünerek bildiğinide yazmaktan vazgeçebilmektedir)

Bu yüzden örnek dosya eklenmeli ama sorular yine 1'er 1'er sorulmalı yönünde görüşümü bildirmek isterim.

Saygılarımla...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn gitarisyen

Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil, benzer uyarılarımızı biz daha önceleri defalarca belirttik, soruyu soran üyemiz, soruyu sanki kendi cevap verecekmiş gibi sorsa hiç sorun kalmayacak. Aşağıdaki linkleride bu vesile ile üyelerimizin bir kez daha okumasını öneririm.

Eklenen dosyalarda dikkat edilmesi gereken konular

Biraz daha özenli ve sabırlı davranmak hakkında

Mesajlarda doğru Türkçe kullanılması

Ayrıca bugüne kadar sorulma şeklini çok beğendiğim bazı linkleride örnek olarak vermek istiyorum.

"Dış Veri Al" Özelliği

kapalı .xls ve .csv dosyasından veri aktarmak

üye aidat gecikme uygulaması