Tarih Aralığı (belirtilen aralıklara göre ayın gün sayısı hesabı)

xul

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
arkadaşlar herkese selam.

sabahtan bu yana uğraşıyorum, sıyırdım sanırım :)

sol üstte (mor boyalı) ana işe ait iki tarih var, biri başlangıç diğeri bitiş tarihi. başlangıç tarihini sol üste girdiğimde (elle 10-03-22 yazdım), sağ kısımda başlangıç tarihini ay şeklinde gösterecek ve +1 şekilde ayları artırarak ilerleyecek. 03,04,05, (ya da yazıyla mart nisan mayıs yazabilir)
hemen altındaki satıra (elle 21 yazdım) farkını alarak gün sayısını yazacak.
kısaca 10 martta işe başladım, martın kalan 21 gününde iş üretebilirim
05 eylülde işi bitirdim, eylülün sadece 5 günü çalışabildim gibi. bu kısım ana iş gövde tarihleriydi.

sol alttaki sarı kısımlarda da iş kalemleri var. her birinin tarihleri bağımsız. aynı mantıkta sağdaki sarı boyalı alanlara da çalışılabilecek kadar gün sayılarını yazmak istiyorum. (kırmızı renkli, elle yazdıklarımı inceleyebilirsiniz)

mor kısımları acemice hallettim, sarı kısımlar ile ilgili "seriay" ile bir mantık kurdum, bir yere getirdim ancak her bir kalem için elle müdahale gerektiriyor, ki onu da tam başarabilmiş değilim. her şeyi denedim bir türlü beceremiyorum, uygun vaktinizde yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
H16 hücresine kopyalayıp sağa doğru çoğaltabilirsiniz.
=EĞER(SERİAY($C$13;0)>=SERİAY($C$9;SÜTUN()-8);SERİAY($C$9;SÜTUN()-8);"")

H17 hücresine kopyalayıp sağa doğru çoğaltabilirsiniz.
=EĞER(H$16="";"";EĞER(SERİAY($C$9;0)=H$16;H$16-$C$9;EĞER($C$13>H$16;GÜN(H$16);GÜN($C$13))))

H16 dan itibaren sağa doğru olan hücrelerin formatını Hücre Biçimlendir/İsteğe Bağlı / aa olarak değiştirin.
H17 ve sağındakileri genel ya da sayı olarak formatlayabilirsiniz.

Sorunuzun ikinci kısmını anlayamadım.
Daha anlaşılır olması için dosyanızı harici paylaşım sitelerine yükleyip link verebilirsiniz.

• Beğen
Reactions: xul

xul

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
H16 hücresine kopyalayıp sağa doğru çoğaltabilirsiniz.
=EĞER(SERİAY($C$13;0)>=SERİAY($C$9;SÜTUN()-8);SERİAY($C$9;SÜTUN()-8);"")

H17 hücresine kopyalayıp sağa doğru çoğaltabilirsiniz.
=EĞER(H$16="";"";EĞER(SERİAY($C$9;0)=H$16;H$16-$C$9;EĞER($C$13>H$16;GÜN(H$16);GÜN($C$13))))

H16 dan itibaren sağa doğru olan hücrelerin formatını Hücre Biçimlendir/İsteğe Bağlı / aa olarak değiştirin.
H17 ve sağındakileri genel ya da sayı olarak formatlayabilirsiniz.

Sorunuzun ikinci kısmını anlayamadım.
Daha anlaşılır olması için dosyanızı harici paylaşım sitelerine yükleyip link verebilirsiniz.
selamlar,
mor boyalı alanları söylediğin şekilde yaptım ve oldu, öncelikle ilgine çok minnettarım.

sarıya boyalı ikinci kısım da çok benzer aslında. sol tarafta yanyana duran başlangıç ve bitiş tarihleri var. sağ taraftaki ince uzun sarıya boyanmış alanlara da başl\bitiş tarihlerine göre ilgili ayın içinde kalan gün sayılarını yazacak. içermiyorsa 0 yazacak.

mesela c18'de başlangıç tarihi(24-03-22) d18'de ise bitiş tarihi (21-08-22) var. h21'e "7" ı21'e "30" ..... m21'e "21" yazacak.

0 detayını da belirteyim: mesela c38'de başlangıç tarihi(03-04-22) haliyle h41'e "0" yazacak, ı41'e "27" yazacak.

bir detay daha var. başlangıç tarihi ile bitiş tarihi aynı gün olanlar var. o sütunu hiç dikkate almayacak ve 0 yazacak.

umarım ifade edebilmişimdir. diğer kısma oldukça benzer aslında.

yardımın için çok teşekkür ederim, hayat kurtardın gerçekten. gönülden saygı ve sevgilerle.

Son düzenleme:

xul

Excel Vers. ve Dili
2016 TR
0 detayını da belirteyim: mesela c38'de başlangıç tarihi(03-04-22) haliyle h41'e "0" yazacak, ı41'e "27" yazacak.

bir detay daha var. başlangıç tarihi ile bitiş tarihi aynı gün olanlar var. o sütunu hiç dikkate almayacak ve 0 yazacak.
0'dan kastım boş bırakacak yani, herhangi bir şey yazmayacak :/