Tarih Mask.

Excel Vers. ve Dili
turkhis
Selamlar.
ekteki dosyamdanda anlasilacagi uzere tablo1 de bulunan "Genel Tarih(uzun tarih)" biçimli tarih hücresini form aracılığı ile tablo2 deki tarih sütununa "kısa tarih" olarak yazdırmak istiyorum.Suan kisa gözüksede üstüne tıkladığınızda aslında uzun tarih olarak depolandiğini görebilirsiniz.VBA da kaydı yapıstır komutundan once veya sonrasında bir maske verilebilirmi?
iyi calismalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
turkhis
tarih convert

SELECT dbo_StokHareketAna.Tarih
FROM dbo_StokHareketAna;

bu deyim uzerindede tarih sütununu "kisa tarihe" cevirsek buda isimigorecek

Excel Vers. ve Dili
turkhis
üstadlar çokzor olduğunu sanmıyorum..sesimizi duyan yokmu)?

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın tameral,

Biraz acele ediyorsunuz sanırım. Forumda nöbetçi sistemi yok.

Durumumuz uygun oldukça yardım etmeye çalışıyoruz.

Excel den Access e geçenlerin yaptığı ilk hatalardan bir tanesi bu. Bir veri bir tabloda kayıtlı iken aynı veriyi tekrar başka bir tabloya kaydetmeye gerek yok. Yapacağınız, kısa tarihleri kaydedeceğiniz tablodaki tarih alanını tamsayı alanına çevirmek ve bu alana uzun tarihlerin bulunduğu id numarasını yazmak.

Sonra ilişkiler penceresinden bu iki alanı ilişkilendirmek. Kayıt işi ile işimiz bitti.

Sıra geldi bu tarihleri kullanma sırasına. Burada Format fonksiyonunu kullanacağız:

Kod:
date1 = Format(date, "Short Date")
Uzun tarihli date tarihi şimdi date1 de kısa tarihli olarak görünecektir.

İyi çalışmalar

Not: kurlarla ilgili uygulama çalışıyor ve elden geçirmem gerekiyor. Tatil günleri 2006 da kalmış:) Bir de kayıt istiyorsunuz. Bu noktayı da ayarlamam gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
turkhis
Sayın modali yhardimlariniz icin tekrar tesekkur ancak ben excel i hic bilmem sadece biraz access ten anladigim soylenebilir:)
Veriyi tabloya kaydediyorum cunku ornek veritabanında gosteremedim ancak asil veri SQL tabanlı bir ERP sisteminden gelmekte ve ordaki bagzi temel bilgileri kendi veritabanıma arsivsel olarak kaydetmekteyim.tabiki bagzi tablolarda sadece iliskili olarak gorunmekte:)
yinede cok tesekkur