Tek sayfada birden çok grafik görüntülemek

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Herkese iyi akşamlar,

Ben bir sayfada çok sayıda grafik görüntülemek istiyorum (12 tane). Bunu matlab kullanarak yapıyorum. Fakat çizdiğim grafikleri, başkalarının da üzerinde değiştirebilmesi için excel'de yapmak istiyorum. Fakat excelde nasıl tek sayfada birden çok grafik gösterilir bilmiyorum. Ekte oluştumak istedigim formatın bir örneğini verdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (Office 2007 kullanıyorum).

Sevgilerimle

Ekli dosyalar

• 19.8 KB Görüntüleme: 46
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Yardımınız için çok teşekkür ederim. Sayfada verilen örneği inceledim açıkçası öyle birşey hazırlamak istiyorum. Fakat örnekteki grafikleri kendi excel sayfama aktaramadım. Ekteki dosyadaki grafikleri bir sayfada çizmek istiyorum. Mesela ekteki excel sayfasındaki 12 adet grafik tek sayfada olacak; bundan sonra o sayfaya yeni veriler ekleyecegim ve onlar da 12 adet grafige sahip olacak ama onlar farklı bir sayfada olacak. Yani sonradan eklyecegim verileri de listelemek istiyorum ayrıca. Ekteki verilen örnekten nasıl listelemem ve tek sayfaya grafikleri nasıl harmanlamam gerektigini cıkaramadım. Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler tekrardan.

Ekli dosyalar

• 30 KB Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, 2007, 2010 (TR)
Probleminizin ne olduğunu tam olarak anladığımı söyleyemem.

Mesela ekteki excel sayfasındaki 12 adet grafik tek sayfada olacak;
Yani, bunlar şu anki pozisyonları itibariyle tek sayfada zaten ..

1.İhtimal : Bu grafiklerin, verilerden ayrı bir sayfada (worksheet) gömülü (embedded) olmasını istiyorsunuz.

2.İhtimal : Tek bir grafik sayfasında (worksheet değil) hepsini görüntülemek istiyorsunuz

3.İhtimal : Hiçbiri ..

Bu ihtimallerden hangisini istiyorsunuz bilemiyorum. Kes/Kopyala ve Yapıştır işlemleri ile başka bir sayfaya grafikleri taşıyabilirsiniz.

bundan sonra o sayfaya yeni veriler ekleyecegim ve onlar da 12 adet grafige sahip olacak ama onlar farklı bir sayfada olacak
Bu kısmı anlayabilmemiz için ise; yeni verileri nereye gireceğinizi bilmemiz gerekiyor .. Yani biraz işin mantığını anlamalıyız.

.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Teşekkür ederim. Evet haklısınız karışık yazmısım.
Şimdi ekteki verilerin benzerinden farklı bi çalışma sayfasında olacak (şekil itibariyle aynı, sadece rakamlar farklı).Mesela sayfa1 sayfa 2 ve sayfa 3 benim verilerimin bulunduğu sayfalar olsun. Her bir sayfanın 12 adet grafiği olacak; toplamda 36 adet grafik olacak. Ben bu grafikleri tek bir sayfaya gömmek istiyorum. Bu sayfada liste kutusunda sayfa 1 seçeneğini işaretlediğim zaman o sayfaya ait 12 grafik, sayfa 2 yi sectigim zaman o sayfaya ait 12 grafik, sayfa 3 i sectigim zaman o sayfadaki verilere ait 12 adet grafik, tek bir sayfada cıkacak.
Umarım doğru anlatabilmişimdir. Kusura bakmayın. Tekrar tesekkur ederim.

Excel Vers. ve Dili
Ekteki örnek çalışmayı inceleyiniz.

Orjinal çalışma, XL 2007 ile tasarlanmıştır.

.

Ekli dosyalar

• 48.5 KB Görüntüleme: 54
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
İyi akşamlar Ferhat Bey. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Dosyayı indirdim, tam benim istediğim gibi olmuş. Bana böyle bir grafik nasıl hazırlayabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Çünkü başka tipte veriler de hazırlayacağım. Bu şekilde grafiklerini çizdirmek istiyorum. Beni konu ile ilgili bilgilendirebilirseniz ya da bir kaynaga yonlendirebilirseniz çok memnun olurum.

Tekrardan teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Sizi, bunu yapabileceğiniz tek bir kaynağa yönlendirmem zor.

Ama Excel'in "Dolaylı" ve "Adres" fonksiyonlarını öğrenmeniz, işi % 90 oranında halletmeniz demektir.

Forumun "Excel Dersanesi" kısmını incelemenizi öneririm. Bu konuda; sn.yurttaş'ın çok değerli örnek çalışmaları var.

Grafik ve sayfa düzenlemesi kısmı için, yine forumun "Grafik" bölümündeki örneklerden faydalanabilirsiniz.

Ben özel olarak dosyanızda neler yaptığımı açıklamaya çalışayım. Takıldığınız yer olursa yine sorabilirsiniz.

İşin ana mantığı, grafiğin kaynak verilerini, sayfa ismi ile parametrik bir hale getirmek.

Gönderdiğiniz ilk dosyada grafikler zaten çizilmiş vaziyetteydi. "Çirkin grafik yoktur, bakımsız grafik vardır" düsturuyla, hafif bir makyaj ve küçük estetik operasyonlar yapılmıştır.

Verileri nasıl organize ettiğime gelirsek;

Önce, tüm grafikleri yeni bir sayfaya taşıdım (Kes/Yapıştır) . Sonra bu sayfaya "Grafik" adını verdim.

Bunu yaptığım halde; Grafikler halen daha "VERİ" sayfasından beslenmektedir -ki bu Excel'in bir güzelliğidir.

"Grafik" sayfasının "N3" hücresini, grafiklerin yeniden çizdirileceği sayfa ismini belirlemek üzere işaretledim (şekillendirdim). Bu hücreye girilen değerle, grafiklerin kaynak verisini değiştirmeyi hedefledim.

Sonra "VERİ" adlı sayfaya döndüm.

Çalışma kitabında "VERİ" sayfası gibi bir çok sayfanız olacağını söylemiştiniz.

"VERİ" sayfasını kopyalayarak, buna benzer iki sayfa daha yarattım (Sayfa1 ve Sayfa2)

Yukarıda bahsettiğim işlemleri yapmak, bana iki değerli parametre kazandırdı.

1. "Grafik" sayfasının N3 hücresi ile değişen Sayfa ismi
2. Grafiklerin halen daha "VERİ" sayfasına bağlı kalması

"VERİ" sayfasına "GRAFİK" sayfasının N3 hücresine girilen sayfadakileri çekebilirsem, olayı çözmüş olacaktım.

Bunun için, "VERİ" sayfasının A2 hücresine şu formülü girdim.

=DOLAYLI("'"&Grafik!$N$3&"'!"&ADRES(SATIR();SÜTUN()))

Bu formülü kopyalayarak, "A2:Y17" aralığına yapıştırdım.

Şimdi, "Grafik" sayfasına giderek "N3" hücresine "Sayfa1" yazdığızda "Sayfa1" deki veriler grafiklerde görüntülenecek haldedir.

.