TextBox'a uzun metin yazabilme

Excel Vers. ve Dili
xp
Merhaba Arkadaşlar,
UserForm üzerinde uzunca açıklamalar yazmak için kullanacağım bir TextBox'ım var. Doğal olarak Hight ve Witht değerleri biraz fazla.
UserFormu çağırdığımda TextBox içine sadece bir satır yazabiliyorum ve yazmaya devam edersem ilk yazdığım karekterler sola doğru kayboluyor.
Yapmak istediğim sol taraftan yazmaya başlayıp sağ tarafa geldiğimde satır kendiliğinden alta geçsin.
Þu anda bu mesajı yazdığım ekrandaki gibi birşey istiyorum. Yukarı aşağı kaydırma çubuğuda var. İşte tam böyle birşey istiyorum.
Hatta karekter sayısını sınırlandırayım ve kalan karekter hakkımı her karekteri yazdığımda eksilerek görebileyim.
Yardımcı olabilecek arkadaşımız varmı?
Tesekkurler

Excel Vers. ve Dili
xp
Tesekkurler İsa Bey multiline özelliği işimi görüyor.

Acaba ListBox'ı aynı şekilde kullanabilirmiyim. Kaydırma çubuğu olması açısından.

Ayrıca MaxLength=100 yapsam ve her karekter yazdığımda Label1'e "Kalan karekter hakkınız : 100" 99-998... gibi hangi kod ile yazdırabilirim?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
listbox u excel hücreleri gibi kullanamıyoruz,
textbox'un da kaydırma çubuğu var o işinizi görmüyor mu?

Ayrıca MaxLength=100 yapsam ve her karekter yazdığımda Label1'e "Kalan karekter hakkınız : 100" 99-998... gibi hangi kod ile yazdırabilirim?
formuznuza bir text, bir de label yerleştirin.

textin change olayına aşağıdaki kodu yazın.
Kod:
Private Sub TextBox1_Change()
Label1.Caption = 100 - Len(TextBox1.Text)
End Sub

Excel Vers. ve Dili
xp
Hocam Gerçekten Büyüksünüz

Kodu şöyle yazdım

Private Sub TextBox5_Change()
Label11.Caption = "Kalan Karekter Sayısı : 500/" & 500 - Len(TextBox5.Text)
End Sub

Ve

TexBox5'in Properties'inde
MultiLine=True
ScrollBars=Vertical
MaxLength=500
yaptım.

Label11'in Properties'inde
Label11.Caption = Kalan Karekter Sayısı : 500/500
yazdım.

UserForm Açıldığında "Kalan Karekter Sayısı : 500/500" şeklinde gözüküyor.
TexBox5'e her karekter yazışımda kod çalışmaya başlıyor.

Büyüksünüz hocam daha ne diyeyim.
Çok sağolun yardımlarınız için teşekkürler.
Bedavadan hepimiz programlama öğreniyoruz değilmi arkadaşlar.

İyiki varsınız.

X

xxrt

Misafir
Bedavadan hepimiz programlama öğreniyoruz
Merhaba,
(Konu dışı ama aklıma gelmişken..)
Bilmiyorum ama nette artık herşeyin karşılıksız sunulduğu şu zamanda bedava'nın anlamı da değişmiş olmalı..
Aslında çook eskiden para yoktu,herkes paylaşımını bir buğdaya bir ekmek veriyordu vs...süreç o günlere gitmesede gerçek insanlığamı dönüş yapıyor nedir..
Yaşamak için bu devirde para ne kadar önemli ise manevi duygularda o kadar önemli olsa gerek..

Excel Vers. ve Dili
xp
Yaşadığımız bu dünyada parayla satın alınmayan değerlerin hala var olduğunu görebilmek gelecek için bizleri umutlandırıyor. Bir resmini bile görmediğimiz ne yer ne içer nasıl yaşar hiç bilmediğimiz sizin gibi dostların olması çok mutluluk verici. Belkide eskiden farkımız bu eski dostluklar tabiki çok güzeldi ama herkes birbirini tanırdı tanımadan dost olmak ve paylaşmak ayrı bir haz veriyor insana
O kadar zor durumdasınız ki bir türlü işin içinden çıkamıyorsunuz aslında çok basit birşey olduğunu biliyorsunuz ama olmuyor olmuyor yapamıyorsunuz tam o sırada forumdan birileri hızır gibi yetişiyor imdadınıza belki aksakallı değil, henüz bu sabah sakallarını kesmiş bir bey, belkide sık tıraş olmayı sevmeyen kirli sakal tabir edilen bir arkadaş, belkide hiç sakalı olmayan hanım bir arkadaş bilemiyorsunuz ama yetişiyor imdadınıza
Söyleyecek o kadar çok şey varki ....
Neyse yetişmeniz gereken başka arkadaşlar olabilir ben vaktinizi almayayım
Tüm forum yöneticilerine ve paylaşmayı seven üyelerin hepsine buradan tekrar
tesekkür ederim.
Saygı ve sevgilerimle