Tıkladığım alan değilde satır seçilsin

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Saygıdeğer Arkadaşlar aşağıda örnekte olduğu gibi benim bir form üzerine yerleştirdiğim bir altformum var veri tablosu şeklinde görünüyor. Tabloda her hangi bir alana tıklayınca imleç o alanın içine konumlanıyor.
ben ise herhangi bir alana tıkladığımda o satırın kompile seçili duruma gelmesini istiyorum bunu nasıl yapabilirim. Bilen arkadaşlarımın yardımını bekliyorum.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Veri görünümündeki formlar diğer form biçimlerinden farklıdır; düşündüğünüz türde komutlar veremezsiniz.. Ancak dışardan müdahale ile olur.. Dışardan tuş gönderilebilir mesala..

Örneğiniz üzerinde hazırladığım düzenekte üst formdan kaydı seçince o kaydın tamamı (satırı) seçili hale geliyor..

Shift + Ara Tuşu kombinasyonu satırı, Ctrl + Ara Tuşu kombinasyonu ise sütunu seçer..

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Veri sayfası görünümündeki alt formda satır seçmek işlemi en soldaki gri alandaki ok şeklindeki üçgenle olur. Access doğru olarak öyle düzenliyot uygulamaları. Eğer veriyi değiştirmek istiyorsanız bu kez ne yapacaksınız?

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Saygıdeğer Taruz hocam ve modalı hocam ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim.
Ben tam olarak yapmak istediğimi sizlere aktarayım sanıyorum bana daha iyi yardımcı olursunuz.

Bu liste gelişi güzel hazırlanmış bir örnektir benim düşündüğüm gibi olması halinde, haklısınız listedeki veride bir değişiklik yapılmak istendiğinde bu mümkün olmayacaktır. Zaten benim istediğimde budur. Çünkü ben bu formu kullanıcıya bilgi amaçlı olarak kullanıcam burda veriler üzerinde her hangi bir değişiklik yapılamıyacaktır. ve burdaki verilerde şunlardan oluşacaktır:
Firma Telefonu Borcu Alacağı Bakiyesi Durum
-------------------------------------------------------------------
Arge Bilgisayar 622 13 23 500 200 300 B
Şahin Bilgisayar 641 31 45 350 400 -50 A

Şeklinde olacak ve form açıldığında ilk satır seçili olarak gelecek ben listeden herhangi bir alana tıkladığımda bu alanın bulunduğu satır seçilecek.
Ayrıca formun üst kısmına bir metin kutusu yerleştirip burdan firmaya göre arama yaptığımda o firmanın bulunduğu satır seçilecek sonra o firmanın bulunduğu satıra çift tıkladığımda ilgili kaydın detayının gelmesi lağzım.
Bunların dışında sutun başlıklarına fare ile tıkladığımda o sütuna göre sıralama yapacak.

Ben bunları Liste kurusunda kısmen yapıyorum ama tam istediğim gibi olmuyor
Fakat bu örnekte alt form uygulamasında yaparsam ki (konuyu uzatmamak ve sizide sıkmamak için) detaylarını buraya yazmadım fakat çok iyi olacak

Sizlerin kılavuzluğunuzdan yararlanarak form açıldığında ilk alanın seçilmesini yapabildim ama diğerlerini yapamadım örneğin içinde deneme diye bir form var orda görebilirsiniz. yardımlarınızı bekliyorum
Sizi sıktım ve yorduysam şimdiden özür diliyorum.

Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Sizin istediğiniz grid view tarzında bir yapıyı bu şekilde oluşturmak veri görünümünde zor. En azından accesste.. Yinede liste yada sürekli form tarzı bir yapıyla istediklerinizi rahatça yapabilirsiniz..

Listede tam istediğim gibi olmuyor derken nerelerde takıldınız?.. Olur şeylerse yardımcı olmaya çalışalım..

İyi günler..

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Sayın Taruz ilginize teşekkür ederim liste wiew de takıldığım konuların başında
listelediğim veriler sutunların içinde sola yaslı olorak görünüyor metinlerde problem yok zaten böyle olması gerekiyor ama sayılarda problem oluyor oysaki sayıların sutunda ya ortada yada sağa dayalı görünmesi lağzım bununla ilgili list wiew de bir özellik bulamadım. Diğer bir konuda örneğin veri biçiminde görünen alt formlara hertürlü müdahale anında mümkün yeni sutun ve bu sutuna yeni formül girmek çok kolay alform her nekadar veri sayfası olarak görünsede sonuçta bir form olduğu için tasarım modunda açıldığında istenen değişiklik hemen yapılabiliniyor.
Tabi bunlar benim öngörülerim, sizler bu konuda bizden daha fazla bilgi ve tecrübeye sahipsiniz eğer bu konuda yapılacak birşey yoksa tabiki sizin öngürü ve tavsiyeleriniz benim için çok önemlidir.

Bu arada yardımlarınız için ve formdaki güzel paylaşımlarınız için size minntarım çok istifade ediyoruz ellerinize kollarınıza sağlık
Şükranlarımı sunuyorum

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın argeyazılım,

Gelin şimdi tıklamayı vs unutun ve uygulamanızı ekleyip tam olarak ne istediğinizi yazın. Veri görünümlü formu falan unutun.

Benim bir formum var o formdan arama yapmak istiyorum vb. deyin. Size bir çözüm bulalım. Belki sürekli form kullanacağız belkide popup form üstünde liste veya başka.

Ama mutlaka uygulamanızın yardım edebileceğimiz kadar olan kısmını ekleyin.

Mesela benim satır seçme olayının ne gibi bir ek yarar getireceğini anlamış değilim. Kaydı bulduktan sonra kaydı boyamanın ne yararı var?

Excel Vers. ve Dili
2003 tr
Sayın Hocam peki ben o zaman uygulamamı sizin tavsiyeleriniz ve forumdaki diğer örnek ve bilgilerinizden yararlanarak yapmaya devam edeyim, takıldığım yerlerdede örneğimi buraya ekleyerek sizden yardım rica ederim. ilginize çok teşekkür ediyorum.
Saygı ve hürmetlerimle