Soru Topla.Çarpım Uyarısı

Torchh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-12-2024
Topla.Çarpım formüllerinden dolayı Excel Bir veya daha çok formülü hesaplamayı denerken kaynakları tükendi sonuç olarak bu formüller değerlendirilemiyor hatası alıyorum. bunu düzeltmek için ne yapabilirim ya da alternatif formül var mı ?

Torchh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office365
09-12-2024
yardım ederseniz çok sevinirim.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Dosyanızı açabilsek bakacağım ama 10 dakikadır açmaya uğraşıyorum.

Torchh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office365
09-12-2024
Tekrar yükledim hocam

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Son gönderinizde dosya uzantısı yanlış.
Önceki dosyanızı açmaya çalışıyorum. Excelde makroları devre dışı bıraktım. Olmadı.
Formülleri de manuele aldım. Ancak açabildim. Şimdi Bakacağım dosyanıza

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
KONU 1
RAPOR sayfasında D5
teki formülünüz
=TOPLA.ÇARPIM((OCAK!B1:B40=RAPOR!B5)*((OCAK!D:M="Şef") + (OCAK!D:M="Yedek")+ (OCAK!D:M="Memur")+ (OCAK!D:M="Hizmetli")+ (OCAK!D:M="Şoför")))

1. OCAK sayfasında tüm görevleri formüle ekleyeceğime sadece N sütunundaki değeri alırım. Haliyle yukarıdaki formülünüz oldukça kısalır.
2. OCAK!D:M="Şef" şeklinde yazdığınzıda tüm sütunu hesaplamaya çalışacak. Zaten ToplaÇarpımda ilk kısımda OCAK!B1:B40= diye başlamışsınız. Bu haliyle tüm sütunu yani 1milyon satırı formülde işlemek yerine 40 satırı işliyorsunuz. formülün diğer kısımlarında da bu şekilde sadece kullandığınız satır aralığını belirtebilirsiniz. Ve aslında bir üst maddedekini de uygulayıp sadece 40 satırda İsim ve Toplam görev (N sütunu) formüle edilirse bu tablodaki iş yükü oldukça azalır.

KONU 2

Rapor sayfasında T5
hücresinde
=TOPLA.ÇARPIM((OCAK!B1:B40=RAPOR!R5)*(OCAK!D5:M5="Şef"))

Rapor sayfasında U5
hücresinde
=TOPLA.ÇARPIM((OCAK!B1:B40=RAPOR!R5)*(OCAK!D:M="yedek"))

U sütunu ve sağındaki diğer benzer sütunlarda OCAK!D:M şeklindeki formülde aynı konu 1 deki gibi 10 sütun x1 milyon satır yani toplam 10 milyon hücrede işlem yapmaya çalışmak yerine T5hücresinde kullandığınızı gibi daha dar bir aralık kullanabilirsiniz.

Buradaki formülleriniz şu şekilde sadeleşebilir.
T5 hücresine
=EĞERHATA(EĞERSAY(KAYDIR(DOLAYLI(T$3&"!D4");KAÇINCI($R5;DOLAYLI(T$3&"!B5:B100");0);;1;10);T$4);"")

U5 hücresine
=EĞERHATA(EĞERSAY(KAYDIR(DOLAYLI(T$3&"!D4");KAÇINCI($R5;DOLAYLI(T$3&"!B5:B100");0);;1;10);U$4);"")

T5:U5
aralığını seçin Ctrl C
V5:AQ5
arasını seçin Özel Yapıştır / Formüller

Sonra aşağı doğru sürükleyerek T5:AQ5 arasını satırlarınız kadar çoğaltabilirsiniz.

Torchh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office365
09-12-2024
KONU 1
RAPOR sayfasında D5
teki formülünüz
=TOPLA.ÇARPIM((OCAK!B1:B40=RAPOR!B5)*((OCAK!D:M="Şef") + (OCAK!D:M="Yedek")+ (OCAK!D:M="Memur")+ (OCAK!D:M="Hizmetli")+ (OCAK!D:M="Şoför")))

1. OCAK sayfasında tüm görevleri formüle ekleyeceğime sadece N sütunundaki değeri alırım. Haliyle yukarıdaki formülünüz oldukça kısalır.
2. OCAK!D:M="Şef" şeklinde yazdığınzıda tüm sütunu hesaplamaya çalışacak. Zaten ToplaÇarpımda ilk kısımda OCAK!B1:B40= diye başlamışsınız. Bu haliyle tüm sütunu yani 1milyon satırı formülde işlemek yerine 40 satırı işliyorsunuz. formülün diğer kısımlarında da bu şekilde sadece kullandığınız satır aralığını belirtebilirsiniz. Ve aslında bir üst maddedekini de uygulayıp sadece 40 satırda İsim ve Toplam görev (N sütunu) formüle edilirse bu tablodaki iş yükü oldukça azalır.

KONU 2
Rapor sayfasında T5
hücresinde

Rapor sayfasında U5
hücresinde

U sütunu ve sağındaki diğer benzer sütunlarda OCAK!D:M şeklindeki formülde aynı konu 1 deki gibi 10 sütun x1 milyon satır yani toplam 10 milyon hücrede işlem yapmaya çalışmak yerine T5hücresinde kullandığınızı gibi daha dar bir aralık kullanabilirsiniz.

T5 hücresine
=EĞERHATA(EĞERSAY(KAYDIR(DOLAYLI(T$3&"!D4");KAÇINCI($R5;DOLAYLI(T$3&"!B5:B100");0);;1;10);T$4);"")

U5 hücresine
=EĞERHATA(EĞERSAY(KAYDIR(DOLAYLI(T$3&"!D4");KAÇINCI($R5;DOLAYLI(T$3&"!B5:B100");0);;1;10);U$4);"")

aralığını seçin Ctrl C

Sonra aşağı doğru sürükleyerek T5:AQ5 arasını satırlarınız kadar çoğaltabilirsiniz.
dediğiniz şekilde düzenledim çok teşekkür ediyorum çok sağ olun hocam

vakyn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr 64 Bit
29-11-2024
KONU 1
RAPOR sayfasında D5
teki formülünüz

KONU 2
Rapor sayfasında T5
hücresinde

Rapor sayfasında U5
hücresinde

T5 hücresine

U5 hücresine

aralığını seçin Ctrl C

Ömer faruk bey, Merhabalar

=TOPLA.ÇARPIM(EĞERHATA(ESAYIYSA(WELDLOG!$AZ$2:$AZ$94209)*(WELDLOG!$A$2:$A$94209="SRU")/ÇOKEĞERSAY(WELDLOG!$AZ$2:$AZ$94209:WELDLOG!$AZ$2:$AZ$94209;">0";WELDLOG!$D$2:$D$94209;WELDLOG!$D$2:$D$94209&"");0))

altta bulunan formülüm benzer bir formül sanırım form arkadaşlarımdan destek alarak yazdık bunu fakat exceli çok yoruyor altarnatif bir çözümünüz varmı acaba.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Tablonuzun ve dosyanızın bu haliyle mümkün gözükmüyor.
VBA ile daha kolay ve hızlı sonuç alınabilir.

vakyn

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr 64 Bit
29-11-2024
Tablonuzun ve dosyanızın bu haliyle mümkün gözükmüyor.
VBA ile daha kolay ve hızlı sonuç alınabilir.
VBA bilgim yok yapay zekaya sordum bir kod verdi yapıştırdım excel dondu 1 saat boyunca açılmadı görev yöneticisinden sonlandırdım.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Üzerinde forma değişikliği yapmayacağınız Örnek Dosyanızı paylaşın VBA çözümü için bakayım müsait zamanda