=topla([tutar])

Arkadaslar bir Formda bunun yazdım toplama islemini yapıyor ama İlginctir ki 0,25 leri toplamıyor
Neden olabilir?

Excel Vers. ve Dili
türkçe
0,25 derken arkadaşım neyi kasdetigini yazarsan kapsamlı sevinirz..=)

0,25 derken arkadaşım neyi kasdetigini yazarsan kapsamlı sevinirz..=)
Kusura bakmayın Sanırım biraz eksik bilgi var :)
Sorun su :
Formda , Tablodan alınmıs gunluk tutarlar var Bende yeni bir Metin kutusu olusturup =TOPLA([TUTAR]) diye yazdım.. 2 gunluk kayıt var diyelim
1. kayıt 1,5 YTL olsun
2. kAyıt 2 YTL olsun
Normalde Toplama işleminin sonucu 3,5 YTL olması gerekirken 3 YTL diye toplama yapıyor
Umarım anlatabilmisimdir

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
metin kutusunun özelliklerinden biçim sekmesindeki ondalık bölümündeki otomatik seçeneğini, arzu ettiğiniz ondalık değeri ile değiştirmeyi deneyin (sorunuza göre 1 veya 2 olabilir)

metin kutusunun özelliklerinden biçim sekmesindeki ondalık bölümündeki otomatik seçeneğini, arzu ettiğiniz ondalık değeri ile değiştirmeyi deneyin (sorunuza göre 1 veya 2 olabilir)
Sanırım yine eksik anlattıgımı farkettim
Sonucu 3,25 veya 3,75 YTL vermesi gerekiyorken 3,00 YTL olarak veriyor
Ondalık bolumunde sorun yok
Ama hesap yanlıs..
Dedigim gibi ilginc bir durum ... Butun toplamları yapıyor ama Küsüratları gostermeiyor

Excel Vers. ve Dili
2003
toplanacak alanları metin olarak ayarla

toplamın görüntülendiği metin kutusunada

CCur(nz([alan1])) + CCur(nz([alan2]))

bende daha önce senle aynı sorunu yaşamıştım böyle bir çözüm buldum
seninde işine yarar umarım
CCur() deyimi metini para birimi sayıya çeviriyor

Arkadaslar gercekten cok ozur dliyorum her seferinde bir eksik bilgi yazdıgımı fark ediyorum
Toplamaya calıstıgım alan tekbir alan yani
01/01/2001 Tarihinde tutar 1 YTL
02/01/2001 Tarihinde tutar 1,25 YTL
Topladıgında ise 2,25 olması gerekiyorken 2 YTL olarak topluyor 0,25 - 0,5 -0,75 YTL degerleri hep bir lat degere yuvarlıyor
( Aynı alanın farkllı tarihlerini toplamaya calısıyorum)
Form da tarihe göre gunlluk net tutarın gösterilmesini istedim Ve üst form bilgisinde de bu alanın toplanmasını istedim
ama yanlıs sonuc veriyor
1-

2-

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
access
Sayın faos faos ,yuvarlama ile ilgili baya örnek ve soru var form içinde araştırın yinede size formdan aldığım toplamalar ile ilgili örnek ekliyoorum siz bunu inceleyerek kendinize uyarlayın biçimi: #.##0,00" YTL";-#.##0,00" YTL"sşeklinde yapıp ve ,ondalık sayısını :2 olarak ayarlayın

Excel Vers. ve Dili
2003
Yuvarlama

Access Sayı alanlarını toplarken veya yazarken 0,49 kadar bir alta 0,51 üstünüde bir üste yuvarlıyor bunu sayı lanları için iptal edemedim
ben şöyle bir çözüm geliştirdim yazılacak ve toplanacak alanı metin olarak ayarla metin olduğunda toplama harıç diğer dört işlemi yapabiliyorsun

toplama içinde alanı tekrar sayıya çeviriyorsun ozaman bir üste yuvarlamıyor

Topla(CCur(nz([alan1])))

Arkadaslar heppinize ilginizden oturu cok tesekkur ediyorum... Sayenizde sorun cozulmustur