Türkçe karakterli harfleri İngilizceye çevirme

Excel Vers. ve Dili
office 2003 / türkçe
Merhaba
Bu hafta yeni bir işe başladım ve önüme bayağı uzun bir excel tablosu koyuldu bu tabloda bulunan türkçe karakterli harfleri büyük harf ve ingilizce karakter olarak düzenlenmesi istendi bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.
yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Yeni işiniz hayırlı olsun. Bu işlem için CTRL+H tuşlarına basın ve değiştirmek istediğiniz karakteri ilk kutucuğa ve bu karaktere karşılık gelecek karakteride ikinci kutucuğa yazıp tümünü değiştir derseniz sanırım istediğiniz gerçekleşecektir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 / türkçe
teşekkürler
fakat ben bu işlemi biliyorum ve bu yolu izleyerek elimdeki liste haftalar sürebilir
çünkü standart kelimeler yok malesef ve bunları büyük harf'e çevirmem lazım

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya eklermisiniz.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 / türkçe
selam,
listemizin bir kısmı bu tablodaki türkçe karakterleri ingilizce karakter ve büyük harf olarak dönüştürmemiz mümkün mü?
saygılar

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Yukarıda Sn Cost Control'un belirttiği yöntem ile yapabilirsiniz. Bu işlem sizin dediğiniz gibi haftalar sürecek bir işlem değil, sadece birkaç dakika sürer.

Örnek;

Ctrl+H tuşlayın, birinci boşluğa ş ikinci boşluğa S yazın ve Tümünü Değiştir düğmesini tıklayın. 946 adet ş harfi S'ye dönüştü.

Aynı şekilde ç, ğ, ı, ö, ü, Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü harflerini de c, g, I, O, U, C, G, I, O, S, U harfleri ile değiştirin.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 / türkçe
çok teşekkür ederim yardımlarınız için
başarılarınızın devamını dilerim
iyi çalışmalar