txt dosyasını accesse aktarma

Excel Vers. ve Dili
Office Excel 2003 Tr/İng.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03.01.2019
Arkadaşlar merhaba...
forumda aradım ama net bir örnek bulamadım ( ya da ben beceremedim)
txt dosyasını acccessde belli bir table'a bilgileri nasıl aktarabiliriz ?
bunun için import yöntemi kullanılabilir bunu biliyorum ancak amacım bunu otomatikleştirmek...o sebepten uyarlamak için bir örnek arıyorum..
Yardımcı olursanız sevinirim.
Teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
merhaba

dosyayı inceleyin çok kolay bir mantığı var anlayacaksınız. dosyanın içinden çıkan oku.txt isimli dosyayı c: hard diskine kopyalayın. daha kapsamlı birşeyler yapılabilir ama bu işinizi görecektir.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Sayın alpeki99 cevabınız için çok teşekkür ederim.Örneğinizi de inceledim
ancak benim problemim bundan biraz farklı.
Şöyle ki ;
benim amacım text dosyasndaki verileri veritabanındaki bir table'a aktarmak.
bunu örneğinizdeki kodla yapabilir miyiz bilmiyorum belki access'in transfertxt makrosunu olabilir diye düşündüm ama onu da beceremedim açıkçası...
Tekrar teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Sayın alpeki99 son gönderdiğiniz örnek daha anlamlı...çalışmama uyarlamaya çalışacağım takıldığım nokta olursa yardımınızı rica etsem sakıncası yoktur umarım...
çok çok teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
ben access i fazla bilmiyorum ama yinede yardımcı olmaya çalışırım. bu sistemi ne amaçla kullanacaksınız bilmiyorum ama programı lisanslamak için kullanılabilir. txt dosyasının yeri şu anda sabit ama daha değişken şeyler de kullanılabilir.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Sayın alpeki99 ve tabiyki diğer sevgili arkadaşlar..
sayın alpeki99 sizin örneğinizi bugün inceledim ancak zannediyorum ki benim problemime yine uygun değil...ya da ben uayrlayamadım..
Üstad, ekte göreceğiniz üzere bir txt dosyası mevut..amacım bu txt dosyasındaki ! ile ayrılmış alanları bir tablonun içine yine kendilerine ait field'lara aktarmak...bunu import yöntemi ile yapabiliyorum ancak...bunu access import yöntemi ile yapmak istemiyorum....
bu konuda fikrini paylaşacak arkadaşlar için tekrar teşekkürlerimi bildiriyorum.
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
benim burada saydığım ! işareti ile ayrılmış olan 7 alan olduğu bunlar hep sabit mi? eğer öyleyse bir döngü ile alınabilir zannediyorum.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
evet ! işareti txt dosyasında sabittir Sayın alpeki99...Aslında accessin transfertxt makrosu sanki olabilir gibime geliyor ama denedim yine de başaramadım..bir de excele atıp ordan almayı deneyeceğim...ama bu haliyle direkt txt içinden alabilseydim daha anlamlı olacaktı ama...işin ilginç yanı ingilizce kaynaklara da bakıyorum birtane örneğe rastlamadım daha...

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
eğer bu 7 alanın her birinin uzunluğu aynımı? ilk 3 ! işaretine kadar hepsi aynı uzunlukta alanlar. bundan sonrakilerde standart mı? cevabınıza göre deneme yapacağım. verdiğim komutun değişik parametreleri ile bu mümkün. siz bana tüm alanların uzunluklarını yazıp gönderirseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Sayın alpeki99 valla ilginize çok teşekkür ediyorum...
evet herbir alan için uzunluklar sabit ve sırası ile şöyle 7,8,8,16,19,10,50
bunlar ! işareti dışındaki alanların sabit uzunlukları...
Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
istediğiniz şeyi ufak tefek eksikliklerle hallettim ama takıldığım bir yer var. eğer bilen varsa yardımcı olsun.

tablodaki alanlara kayıt yaptıktan sonra, yeni bir kayda nasıl geçiliyor? yani ad,soyad,telefon gibi kayıtlar var tabloda. bir tane kayıt yaptıktan sonra yeni bir kayıt için hangi kodu yazmamız gerekiyor?

bunu bilirsem sanırım tamamlamış olacağım.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Sayın alpeki99 kodu paylaşabilir misiniz hem belki bilen arkadaşlar için görünür olur hem de ben de kendi çapımda incelemeye çalışırım...ve yardımınız için tekrar teşekkür ediyorum.

zfr19

Banned
Excel Vers. ve Dili
XP
Text dosyasından accesse tabloyu alırken, Tablo Bağla ile alabilirsin. Böylece txt deki veriler değişirse access tablosu da güncellenir. Bunu alırken, dosya deseninden her sütunun basamak sayısını belirlemeniz gerekir. Veri alınırken sihirbaz bunu soruyor zaten

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
kod da yer alan dosyanın adresi değiştirebilirsiniz. bendeki kısayol o şekilde siz kendinize uygun şekilde düzeltirsiniz.

--- öncelikli olarak tüm ! işaretleriniz , e çevirdim çünkü her kaydı birbirinden o şekilde ayırabiliyor komut. menüden değiştir ile tümünü bir anda değiştirebilirsiniz.

--- benim uyguladığım sistemde sadece son satırdaki kaydı tabloya yazıyor. döngüde her kayıt yazım işleminden sonra tablodaki diğer kayda geçirme işlemi yapılırsa düzelecektir diye düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003 TR
zfr19 dediği gibi tablo bağlamakta çok güzel bir çözüm. sadece alanları birbirinden ayırmak için gerekli işaret için DİĞER kutusunda ! işaretini koyman yeterli. denedim çok güzel sonuç verdi.

Excel Vers. ve Dili
03.01.2019
Öncelikle özür sayın zrf19'un mesajını görmemişim şimdi sizin mesajını okuyunca fakettim...Denedim hakikaten çok süper oldu...
hiç öyle VBA ile kasmaya da gerek kalmadı...
ikinize de çok çok teşekkür ediyorum sevgili arkadaşlar!
Süpersiniz valla!
Saygılarımla.