Soru Üretim fişi takım takip hk.

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-03-2024
Merhabalar,
üretim bölümü olarak operatörlerden üretim fişlerini topluyoruz.Fakat gün gün yarım ürünler elimize ulaşıp ertesi gün eksik kalan tarafları üretilerek (aynı kişi tarafından) takımlayabiliyoruz.

Burada yaşadığım problem ürün 2-3 gün içerisinde de takımlanabilir veya hiç takımlanmayabilir. (Ürün takımlanıyor fakat başka bir operatör tarafından)

233295

Yukarıdaki gibi bir üretim takip formu yaptım.Örnekte A modeli 2 gün sonra aynı operatör tarafından tamamlanmış ve 12.01.2022 tarihine yaptığı adet takım sayısı olarak geçmiş.
Aynı tabloda Mehmet C modelini yarım bırakmış ve hiç tamamlamamış dolayısı ile aynı güne ait 2 ürün takımlandığından dolayı sadece 7 adet takım sayısı hanesine yazılmış.

233296

Yukarıdaki tablo ürünlerin hangi komponentlerden oluştuğuna dair bilgi içeriyor.

Burada yapmak istediğim gün gün takım sayılarını alabilmek,
Yarım kalan ürünlerin adet olarak yazılmaması gerekiyor.Sonradan tamamlandığında ise takım sayıları yazılabilir.
Burada kafamı karıştıran nokta her üretim kaydı için benzersiz bir iş emri numarası gibi bir numara yazıp(şuan üretimde iş emri numaraları mevcut fakat üretim kağıdına yazdırmıyoruz) oradan o ürünün takımlanmasını daha mı kolay yaparız?
İş emri yazdırmadan da bu işi yapabilir miyiz?

İki konuda da fikirlerinize açığım.Yardımcı olursanız sevinirim.

Örnek dosyam ektedir.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
23-03-2024
Soru günceldir..

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Kompenent 1,
Model A ve B için farklımıdır? Aynı mıdır? Aynı da olabilir farklı da oalbilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2010
23-03-2024
Kompenent 1,
Model A ve B için farklımıdır? Aynı mıdır? Aynı da olabilir farklı da oalbilir mi?
aynı olabilir fakat o komponent bazı ürünlerde lazım iken diğerinde lazım olmayabilir.Bu yüzden bazı ürünlerimiz tek komponentten bazıları 3-4 komponentten oluşuyor olabiliyor.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Formülle de makroyla da çözüm istiyorsanız sonradan revizyonlara gitmemek adına tüm bilgiyi paylaşmalısınız.

1. Kullanılan kompenent çeşidi 3 den fazla olabilir mi? ( Her modelde kullanılması önemli değil)​
2. Eğer 1.soru evet ise sayısı önemli değil. Ancak tanımlaması gönderdiğiniz dosyadaki gibi Sayfa2 sayfasına diğerlerinin sağına doğru eklenecek 3 sütunluk bir verimidir? (Not mevcut haliyle ilave kompenentlerin sağa doğru aynı formatta gidecek olması bence gayet güzel olur)​
3. İşemri no kullanılabilir. Buna siz karar vermelisiniz. Excel rahatlar mı evet. Çok mu önemli; formülle çözüm için evet, makrolarla hayır. İşletmenizin büyüklüğü, karışıklığı & düzeni, sizin bakış açınız burada önemli. Böyle bir sorun içinse sırf bence işemri noya gerek yok. Ama işletmeci olan sizsiniz.​
4. Üretim rakamları ve sonuçlar Sayfa1 sayfasında gösterilmiş. Bunların yeri hep burası mı olacak? Zira üretim rakamları olarak adlandırdığınız bölgede satır sayısı sınırı olmamalı. Ben olsam İçerik / Üretim / Sonuç isimli üç ayrı sayfada işimi görürüm.​

Bu yazdıklarımı netleştirebilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2010
23-03-2024
Formülle de makroyla da çözüm istiyorsanız sonradan revizyonlara gitmemek adına tüm bilgiyi paylaşmalısınız.

1. Kullanılan kompenent çeşidi 3 den fazla olabilir mi? ( Her modelde kullanılması önemli değil)​
2. Eğer 1.soru evet ise sayısı önemli değil. Ancak tanımlaması gönderdiğiniz dosyadaki gibi Sayfa2 sayfasına diğerlerinin sağına doğru eklenecek 3 sütunluk bir verimidir? (Not mevcut haliyle ilave kompenentlerin sağa doğru aynı formatta gidecek olması bence gayet güzel olur)​
3. İşemri no kullanılabilir. Buna siz karar vermelisiniz. Excel rahatlar mı evet. Çok mu önemli; formülle çözüm için evet, makrolarla hayır. İşletmenizin büyüklüğü, karışıklığı & düzeni, sizin bakış açınız burada önemli. Böyle bir sorun içinse sırf bence işemri noya gerek yok. Ama işletmeci olan sizsiniz.​
4. Üretim rakamları ve sonuçlar Sayfa1 sayfasında gösterilmiş. Bunların yeri hep burası mı olacak? Zira üretim rakamları olarak adlandırdığınız bölgede satır sayısı sınırı olmamalı. Ben olsam İçerik / Üretim / Sonuç isimli üç ayrı sayfada işimi görürüm.​

Bu yazdıklarımı netleştirebilir misiniz?
Hocam öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.Sorularınızın cevapları aşağıdadır.

1) Evet 3 ten fazla olabilir
2) Evet yeni gelecek komponentin bilgileri de 3'er sütun halinde sağ tarafa doğru ilerleyecek.
3)İş emri no kullanmak istiyoruz hocam çünkü işemrine bağlanmış ürünün komponenti eksik kalıyor veya başka bir operatör tarafından tamamlanıyor.Hem operatör bazında işemrinin hangi kısımlarını görmek istiyoruz.Hemde iş emrinin tamamlanıp tamamlanmadığını.
4)Sonuçlar kısmı ayrı sayfada olması sizin dediğiniz gibi daha düzenli olur.Ben excel dosyasında örnek için o sayfanın altına dahil etmiştim.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
3)İş emri no kullanmak istiyoruz hocam çünkü işemrine bağlanmış ürünün komponenti eksik kalıyor veya başka bir operatör tarafından tamamlanıyor.Hem operatör bazında işemrinin hangi kısımlarını görmek istiyoruz.Hemde iş emrinin tamamlanıp tamamlanmadığını.
Bu durumda sonuç tablonuzun nasıl bir formatta oalcağınız manuel olarak hazırlayıp paylaşırmısınız.

Excel Vers. ve Dili
2010
23-03-2024
Bu durumda sonuç tablonuzun nasıl bir formatta oalcağınız manuel olarak hazırlayıp paylaşırmısınız.

hocam örneği güncelledim.
Takım parası diye bir sütun açtım.Aslında yapılmak istenen şey takım yapılan ürünlerin toplam ücretlerine bakmak,
ürün yarım kaldıysa da "Sayfa2" de bulunan (E-H-K) katsayılar kısmındaki değer ile (L) de bulunan takım ücretini çarptırıp yarım kalan ürünlere de bir bedel biçmek ve tüm tutarı adamın hanesine yazmak.

Ekli dosyalar