Üst satırdaki fonksiyon alt hücreye otomatik eklensin

X

xlsx

Misafir
Selam arkadaslar
Ben bazen dosyalarımda karsılasıyorum.Nasıl calıstıgı hakkında fikir sahibi degilim.Yardımınızı rica ederim.
Sorum şu:A sütununa a1 hücresine yazdıgım bir veriyi B sütununda b1 hücresinde formül çalışasarak sonucu B1'de görebiliyorum.
b2'de formül yokkken A2 hücresine yine veri yazdıgımda otomatik olarak b2 hücresine o formül excel tarafından yazılıp bana sanki b2'de formül varmış gibi sonuc veriyor.Bu nasıl oluyor:)

X

xlsx

Misafir
c1'e yazdıgım sayıyı a1 icersindeki sayılar icersinde kac adet oldugunu sayan bir formül örnegin .b1de sonucu b1e formülü yapıstırınca görebiliyorum.

=LEN(A2)-LEN(SUBSTITUTE(A2;$C$1;""))

X

xlsx

Misafir
arkadaslar b3hücresi icersinde formül yokken a3'e yazdıgım bir sayı ile b3' hücresine nasıl formülün eklendigini anlayamıyorum.sizce neden?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
b2'de formül yokkken A2 hücresine yine veri yazdıgımda otomatik olarak b2 hücresine o formül excel tarafından yazılıp bana sanki b2'de formül varmış gibi sonuc veriyor.Bu nasıl oluyor:)
Böyle hazır bir özellik olduğunu hiç duymadım. Eğer varsa bende yeni bir şey öğrenmiş olacağım. Ama bana hiç mantıklı gelmiyor. Dosyada bir makro falan çalışıyor olmasın.

X

xlsx

Misafir
Kesinlikle makro yok Leventm.Bu benim söyledigim formülleri tekrar yazdıgımız zaman boş bir dosya'da aynı sekilde formül olmayan yerlere formül kendiliginden ekleniyor.

X

xlsx

Misafir
b2 hücresine =LEN(A2)-LEN(SUBSTITUTE(A2;$C$1;"")) formülünü yazdıktan sonra tabii a2 hücresi ve a3 a4 a5 de sayılar varken formülü b5'e kadar cekip daha sonra a6'a 453456 gibi sayılar yazdıgımızda b6'da formül yok ama sonucu veriyor ve b6'a da formül otomatik ekleniyor.
pm:dosya ekleyemiyorum.ama hangi dosyada yaparsak yapalım bu sekılde oluyor.

AS3434

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
M.Office/Excel 2007 Türkçe
Gerçekten ilginç.
Örnek bir dosya eklerseniz, sadece sizin makinenizin ayarları ile ilgili bir olaymı, en azından onu öğreniriz. Ona göre çözüm aranır. Genel bir durumsa neden kaynaklandığı araştırılır.

X

xlsx

Misafir
bunun dışında b2 hücresine =IF($C$1=8;A2*2;1) yazdıgımda da ve c1 hücresi de 8 ise a2 verilerini 2 ile carpıp yazdırırken de aynı sekılde formül olmayan hücreler kendiliginden tamamlanıyor.
$c$1 olarak kullanmaktan mı kaynaklanıyor olabilir.Böyle bir bilgiye bugüne kadar hiç rastlamadım çünkü?
Farkında olmadan bişi mi buldum:)

X

xlsx

Misafir
buldum arkadaslar:)
"Options" seceneginde "Edit "bölümünde "extend data range format and formulas" isaretliyse bu dedigim olayı otomatik olarak yapıyor.isareti kaldırdıgmızda otomatik formül atma olayını kapatıyor.
Bunu bilmiyordum:)

Excel Vers. ve Dili
excel2003
Ekli dosyaya bir bakarmısınız,E7 ve E8 hücrelerinde formül olmamasına rağmen C7 C8 ve D7 D8 hücrelerine veri girildiğinde E7 ve E8 hücrelerinde formül varmış gibi hesaplama yapıyor.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Yeni bir çalışma kitabında da denedim ve şu sonuca vardım :
Excel'in bir özelliği olsa gerek üstte 4 satır formül yazıldıktan sonra 5 ve daha sonraki satırlarda formülü kendi dolduruyor. :hihoho: :hihoho: :hihoho:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excel'in bir özelliği olsa gerek üstte 4 satır formül yazıldıktan sonra 5 ve daha sonraki satırlarda formülü kendi dolduruyor.
Gerçektende öyle, oldukça şaşırdım. Tesadüfen böyle bir özelliği keşfetmekte gerçekten çok kolay değil,sizleri tebrik ediyorum. Yeni bir şey daha öğrendim.

X

xlsx

Misafir
Ama tabi bu biraz önce aktardıgım bölüme girip excel'in bu özelliği aktif hale getirilirse mümkün oluyor.
güzel bir özellik:) :hey:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ama tabi bu biraz önce aktardıgım bölüme girip excel'in bu özelliği aktif hale getirilirse mümkün oluyor.
Elbette bunun farkındayım.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
anemos' Alıntı:
Excel'in bir özelliği olsa gerek üstte 4 satır formül yazıldıktan sonra 5 ve daha sonraki satırlarda formülü kendi dolduruyor. :hihoho: :hihoho: :hihoho:
Bu özelliğin tab tuşuna basarak hücre değiştirdiğiniz zaman olduğunu biliyordum ama seçenekler bölümünden de ayarlandığını bilmiyordum.

X

xlsx

Misafir
güzel bir özellik oldugunun altını çizmeye çalıştım...Ancak özellik aktif hale getirilirse mümkün.Yoksa ben de bunun farkına varamayabilirdim.. :)