Umutsuzluğua kapıldım...

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Herkese kolay gelsin.
Bu konuyla ilgili başlıkları okudum ama excelde yeni olduğum için pek anlayamadım. çok az programcılık bilgim var. sizlerin yardımıyla ilerleteceğim.
Benim sorunum "c:\bordro\01dinamo.xls......
Değerli moderatör arkadaşlarım;
Mesajıma alıntıyla başladım, şünkü; o konu ve ya başkası mutlaka sizin için kolaydır ve mutlaka belli bir emeğin sonucudur. Konuları, başlıkları, excel dershanesi dolaştım. İçerik zengin, konusunda bence 1 numara. Ardığım herşey var hatta kitapla da takip ediyorum fakat belli bir yaştan sonra excel gibi karmaşık bir organizmayı kavramak zor sanırım.
Önerim şudur ki, sadece o konu için değil, bu durumda olan diğer arkaşlarımız için elimizde kunuyu özetleyen sade bir örnek olsa ve biz kendimize uyarlayıp basit basit programlar yapsak parça parça geliştirebilsek nasıl olur? Çünkü ilgi duyduğum başlıkları inceleğim zaman mesajların arasında kayboluyorum. Umutsuzluğa kapılıyorum. Mükemmel olmak değil iddeam. Kimseden de bekleyemeyiz ama sitemiz öğretici olmasına karşın açıkçası öğrenememekten korkuyorum.
Düşüncelerimi toparlayıp bu mesajı yazmam yaklaşık 1 saat aldı. Umarım sizi sıkmamışımdır. Samimiyetime inanın hatalarımı lütfen hoş görün. Yanıtlarınızı 1 cümle de olsa bekliyorum Haluk bey, leventm bey ve ismini sayamadığım diğer arkadaşlarım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn maviayna

Umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok inanın. Bu konuda kendinizi geliştirmek için sürekli uygulamalar yapın. Elbette basitten başlayın. Çok uzun kodlar içeren karmaşık tasarımları kesinlikle dikkate almayın. Özellikle "EXCEL İÇİN ÖRNEK UYGULAMALAR VE LİNKLER" başlığında bir çok temel uygulama örnekleri mevcut, onları incelemenizi öneririm. Öncelikle sadece birini alıp onun üzerinde yoğunlaşın. Basit kodlarla başlayın.

Öğrenmenin yaşla hiç alakası yok, forumumuzda hala öğrenme gayreti içinde olan orta yaş üzerinde bir çok üyemiz mevcut. Yönetimde olan bizlerinde yaş ortalaması 40 civarındadır, ben hergün yeni bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim sizde asla azminizi kaybetmeyin ve basamakları birer birer çıkın.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ben 3 cümle ile konuya iştirak edeyim....

Levent dostuma, aynen katılıyorum. (Bu 9 cümle yerine geçti ...:mrgreen: )

Panik veya mahcup olmaya gerek yok. Hiçbirimiz alfabeden önce Excel veya VBA öğrenmedik. Sabırla çalışmaya devam edin, sıkılmamaya çalışın.

ben hergün yeni bir şeyler öğreniyorum ve öğrenmeye devam edeceğim
Sn leventm sizin maşallah daha öğrenecek neyiniz kaldı ki!!!

Nerede bi soru orada siz ve mükemmel çözüm getiren cevaplarınız.

Tebrik ediyorum sizi.

Excel Vers. ve Dili
M.Office Excel 2003 Tr.
maviayna' Alıntı:
.......... ilgi duyduğum başlıkları inceleğim zaman mesajların arasında kayboluyorum. Umutsuzluğa kapılıyorum.................
sn. maviayna ;
Mesajlar arasında kaybolmak size has bir durum değil, bazen öyle oluyor ki ,gecenin saat 3'ü olmuş ben hala mesajlar arasında büyük bir keyifle mekik dokuyorum. :) Ama sizin gibi umutsuzluğa kapılmıyorum. İlgimi çeken, bana veya herkese faydalı olabilecek çalışmaları arşivliyorum ve nasıl yapıldığını inceliyorum. Öğrendiğim konuları Excel dosyalarıma uygulayıp bana olan faydasını gözlemliyorum.(Şimdilik fonksiyonları yeni yeni çözümlemeye başladım.) Çok değil 4 & 5 ay öncesine kadar menüdeki "fx" işareti ve çoğu sekme benim için bir şekildi, şimdi ise en azından % 50 sinin ne işe yaradığını ve işlevi biliyorum.
Yaş konusuna hiç geçmeyelim , sonucunda bana amca denmesinden hiç hoşlanmıyorum. :D
Bu arada , bu sitenin güzel ve vazgeçilmez olmasının en önemli sebebi olan büyük bir sabır, hoşgörü ve nezaketle, bilgisini ve emeğini esirgemeyen bütün arkadaşlara ve moderatörlere teşekkür ederim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Soruyu soran arkadaşıma ve görüşlerini esirgemeyen dostlarıma (ki kimse ile yüz yüze tanışmamış olmama rağmen bilgisini paylaşan, böbürlenmeyen, bu işi ancak ben bilirim demeyen insanlar benim dostlarımdır. Kaybolan arkadaşlığı, dostluğu ben bu sitede gördüm) teşekkür ederim.

Excel bir derya, işin başında olan kişi nereden başlayacağını bilemiyor ve haklıdır da. Ama sabırla, öncelikle ilgisini çeken konuları araştırırsa, daha çok ısınacağı ve daha çabuk öğreneceği düşüncesindeyim.

Önce merak sonra defalarca uygulama gerek. Bu siteyi keşfetmeden önce çat pat Excel bilirdim oysa aradan geçen süre içinde o kadar çok şeyler öğrendim ki şimdi kendimi farklı ve önemli biri olarak görüyorum. Çünkü buradan öğrendiklerimi çalıştığım kurumda uyguluyorum, herkes bana gıpta ile bakıyor. Oysa ben daha işin başındayım excel konusunda.

İşin başında olmama rağmen bu sitede 3 adet dersim yayınlandı. Bu siteden birşeyler öğreniyorsam öğrendiklerimi de paylaşmak adına bu çalışmaları yaptım. Bu çalışmalar hem benim öğrenmem için gerekli çalışmalardı, hemde öğrendiklerimi dostluk adına paylaşmaktı amacım.

Yaş konusuna gelince ben yaşımı saklamıyorum, 48 yaşındayım ve hala öğreniyorum, kim bana ister abi desin ister amca desin isterse dede, benim için önemli değil, önemli olan burada olmamız ve Excel konusunda bilgilerimizi paylaşmak. Hiç bir çıkar peşinde koşmadan paylaşmaktan daha güzel bir şey olabilir mi?

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Cevap yazan, yazmayan dğerli dostlarıma sonsuz teşekkürler....

İşdünyası acımasız olabiliyor. Beklentiler çok fazla. Beni yalnız olmadığımı hissettirdiğiniz için tekrar teşekkürler. Yol göstermeniz benim için önemliydi.

Bu kadar geç yanıt verdiğim için özür dilerim (bilgisayar bulmak zor oldu).