userform yardımı ile veri değiştirme işlemi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba arkadaşlar
1-Commantbutona tıkladığım zaman açılan userformun birinci sayfasına girdiğim değerlerin bu sayfada ilgili yerlere yerleştirmek ve "Sno"suna görede sıralamak istiyorum. Bunu halledebildim zannedersen.
2-Yeri geldiğinde Userformun ikinci sayfasında (veri değişiklik sayfası) tıkladığım zaman C sütunundaki "S.no"ları Listboxt1'e listelesin.
3-Listbox1 deki herhangi bir "S.no"yu çift tıkladığımda, o "S.no"nun bulunduğu satırdaki verileri listboxın altındaki textboxlara yerleştirsin.
4-textbax'larda gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra
5-DEÐİÞTİR butonuma bastığım zaman değişiklikleri aynı "S.no"ya ait satıra kaydedip C sütununu artan olarak sıralasın ve save etsin.

Ã?rnek dosya ektedir.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba Arkadaşlar
Uğraştırdı ama bir şeyler yapabildim. Dahada basit bir yöntemi olan varsa görüşlerini bekliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn algil

Dosyanızı inceledim. Kodları son derece uygun seçmişsiniz. Ã?zelliklede sorunuzun cevabını beklemeden kendi gayretinizle bu derece doğru ve uygun kodları seçtiğiniz için tebrik ediyorum. Artık işin mantığını çözmeye başladığınız anlamına geliyor bu durum.

Size küçük bir tavsiye, find komutu veriyi bulamadığında hata vereceği için bu komutu kullandığınızda en başa "on error resume next" satırını ilave etmenizi öneririm.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sayın Leventm
Ben bu siteyi keşfettiğim zaman VB hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Ne yapabildiysem tamamen sizin ve bu sitede gerçektente zaman gibi kıymetli bir değerini buraya ayıran site yöneticileri ve site üyeleri sayesinde oldu. Belki kursuna gitsem veya ders alsam bu kadar olmazdı. Çünkü, o kadar güzel örnek çalışmalar ve açıklamalar var ki takip ettikçe daha da derinlere iniyorsunuz. Gerçi şuan benim yaptığım iş biraz kopya ve forumda bulduğum bazı kodları birleştirmek.
Tavsiyen için çok teşekkürler. cevap yazmadan ekledim bile.
Sağlıcakla kalın ve hep burda kalın.
:arkadas:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn. leventm
Yukarıdaki kodları kullanarak daha büyük çapta bir userform hazırlamak istiyorum. Yani userform üzerinde yaklaşık toplam 60 tane textbox ve checkbox bulunacak. Buda kodun çok uzun olmasına neden oluyor. Bu kodları kısaltmanın bir yolu var mı? örneğin for next döngüsü gibi bir şey kullanılabilir mi? textbox ve checkbox'ların numaralandırması ardışık olarak yapılacak. Yani
Textbox1 1.sütuna
Textbox2 2.sütuna
Textbox3 3.sütuna
.
.
gibi
Ã?rnek bir kod verebilirmisiniz. :hey:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Elbette bunun için yöntem mevcuttur. Aşağıdaki yazım şeklini deneyin. 20 adet textbox içindir. Textboxların ardışık olarak isimlendirilmesi şarttır bunada dikkat etmelisiniz.

[vb:1:383ab43214]For a=1 to 20
cells(2,a)=controls("textbox" & a)
next
[/vb:1:383ab43214]

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
teşekkürler leventm
verdiğiniz kodu uyguladım. Kod sayfasında kullandığım satır sayını azami derecede azalttı. :bravo: