userformda o an aktif olan sayfaya veri girişi...

arkadaşlar elimde yaklaşık 40 sayfalık bir program var ben bu 40 sayfaya veri girişii bir user formdan yapmak istiyorum.Aklım ilk gelen "Sheets(" ?? ").Select" kod bölümünde bulunan "??" kısmını aktif sayfanın herhangibir hücresinden alması.Daha iyi fikri olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum örnek dosyamı aşağıda ekledim.

Excel Vers. ve Dili
Ofiste Excel 2000 Türkçe
Evde Excel 2003 Türkçe
Merhabalar
Userform1 de zaten sayfayı seçiyorsunuz Userform2 deki sayfa seçen kodları silerseniz("Sheets(" ?? ").Select") hangi sayfa aktifse o sayfaya yazar.

syn class37
aynısını bende denedim ama hata verdi.müssait olursanıs sizde bir deneyin.nede olsa el elden üstündür.
Teşekür ederim baron 07 çok güzel olmuş.

Excel Vers. ve Dili
Ofiste Excel 2000 Türkçe
Evde Excel 2003 Türkçe
Ã?rnek Ekte baron07 nin gönderdiği dosyaya bakamadım inşallah aynı değildir.

syn class37
baron07 ile aynı olmamış ama bi ricam daha var.Çok gösterişli olmasına gerek yok sadece istediğim userform 2 de seçmiş olduğum sayfaya veri girişi yapması yani sheets("").select bölümünü dolduracak bir koda ihtiyacım var.

mahmut bayram şöyle bir şey yapmamız mümkünmü
sizin kayıt formuna eklediğiniz "sayfayı seçiniz" bölümü yerine benim örneğimdeki userfom 2 de yer alan commandbuttonlarla sayfayı seçip kayıt yapabilirmiyiz.

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
userform1 de kayıt butonunu çoğaltsak ve 1.Sayfayakayıt, 2.sayfaya kayıt, ..... buton oluşturarak yapsanız. Böyle daha dolambaçlı oluyor gibi geldi bana

aslında benim ilk düşündüğüm her sayfa için bir tane kayıt formu hazırlamaktı ama sayfa adeti 40 çıkınca programda boşuna yer kaplıyacağını düşündüm.Onun yerine 2 adet form oluşturup 1.forma commant butonlar ekleyip sheets("sayfa1").select komutu ile commandbuttonları istediğim sayfalara bağlamak istedim ve 2.formu da kayıt formu yapıp sayfa seçme bölümünü form1 den almasını istedim ama gördüğünüz gibi işin içinden bir türlü çıkamadım.

arkadaşlar aklıma bir fikir daha geldi yukarıdki ilk örneği aynen kullanalım.elimizde 4 adet sayfamız var ve her sayfanın a1 hücresine sayfa ismini yazsak vede kodlarımız
rivate Sub CommandButton1_Click()
Sheets("").Select ' Burada o an akti olan sayfa seçilebilirmi
Range("A48").Value = TextBox1.Text
Range("b48").Value = TextBox2.Text
Range("c48").Value = TextBox3.Text
[a2:h6000].Sort Key1:=[A2]
End Sub
böyle olsa vede formun

Private Sub UserForm_Initialize()

End Sub
olayına bir kod yazsak aktif olan sayfanın a1 hücresinden aldığı bilgiyi----- Sheets("buraya yazsa").Select ----- olabilirmi.

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
@mavidus,
Sheets("").Select bu satırı silin ve
[vb:1:02040f0c80]ActiveSheet.Select[/vb:1:02040f0c80]
şeklinde yazın.
O zaman sorununuz çözülecektir.

teşekkür ederim syn mahmut bayram
bende baron07 arkadaşımızın kodlarını biraz değiştirerek şu şekilde yapmıştım
belki işine yarayan olabilir diye ekliyorum
Do While Not IsEmpty(ActiveCell)
ActiveCell.Offset(1, 0).Select
Loop
hepinize çok teşekkürler

arkadaşlar belki burası yeri değil ama bi sorum daha olacaktı
yukarıdaki örnektende anlaşılacağı gibi veri girişini userformdan yapıyorum ama istedikten sonra hücrenin üstüne tıklanarak bu bilgiler değiştirilebiliyor.Bunu engellemek için hücreleri kilitleyip sayfayı korumaya aldımmı bu defa veri girişi yapamıyorum.Hüsrelerin değiştirilmesini hem engelleyip hemde veri girişi ni nasıl sağlarım.

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
sayın mavidus, öncelikle sayfaya koruma koyunuz şifresi de 1 olsun mesela. Aşağıdaki kodlar önce sayfa korumasını kaldırır, verileri işler, sonra da sayfaya tekrar koruma koyar . Þifrenizi siz değiştirebilirsiniz.
[vb:1:991dce75a2]Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("Sayfa1").Protect Password:="1"
ActiveSheet.Select
Range("A48").Value = TextBox1.Text
Range("b48").Value = TextBox2.Text
Range("c48").Value = TextBox3.Text
[a2:h6000].Sort Key1:=[A2]
Sheets("Sayfa1").Unprotect Password:="1"
End Sub[/vb:1:991dce75a2]

syn mahmut bayram kodlar hata veriyor
değiştirmeye çalıştığınız hücre grafik korumalı bu yüzden salt okunur diye hata veriyor.

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
ekteki userform1 ve userform2 deki değişiklikleri inceleyiniz ona göre siz çoğaltınız.

arkadaşlar yeteri kadar bilgi vermişler .
Değişiklik olsun diye ComboBox tan yapılmış haliyle