uyarı mesajı

yazıcıdan sayfamı yazdırırken a1 hücresi tek sayı ise yeni sayfa yerleştir yazısı a1 hücresi2 ise sayfayı çevir uyarısının gelmesini istiyorum. yazdıma makrom yaz ve butona bağlamış durumdayım. :dua:

Kod:
Sub UyariMesaji()
    If Not Range("a1") = "" And Range("a1") \ 10 = 0 Then
        MsgBox "yeni sayfa yerlestir "
    ElseIf Range("a1") \ 10 >= 1 And Range("a1") \ 10 < 10 Then
        MsgBox "sayfayi çevir"
    End If
End Sub
Insallah sorunuzu dogru anlamisimdir da bu kod isinize yarar

iggydarsa, galiba anlatamadım

yazdır makrosu ver bunun içine yerleştirmek için ne yapmalıyım

Kod:
If Not Range("a1") = "" And Range("a1") \ 10 = 0 Then 
        MsgBox "yeni sayfa yerlestir " 
    ElseIf Range("a1") \ 10 >= 1 And Range("a1") \ 10 < 10 Then 
        MsgBox "sayfayi çevir" 
    End If
kismini yazdirma makronuzun icinde bir yere koymayi deneyin

Ilk mesajinizdan anladigim uzere zaten bi yazdirma makrosu yaratmissiniz. o makronun basina yukarda girdigim kod'u yazarsaniz istediginiz mesaj cikacaktir ve OK'e basinca prosedure (dolayisiyla yazdirmaya) devam edecektir

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
arkadaşlar belki çok basit gelecek sizlere ama benim şöyle bir sorunum var.

Dosyamdaki mesela "B4" hücresini biri değiştirmek istediğinde hemen bir uyarı mesajı gelerek "eminmsiniz?" uyarısı çıksın ve eminse hücrenin değiştirilmesine izin versin.

belki çoğunuz forumda buna benzer bir sürü soru yanıtlandı ara tuşuna basıp arattırman gerekiyordu diyecek ama inanın arattım. 803 adet kod çıktı önüme ve 6.sayfaya kadar hemen hemen her makroya baktım ancak bir türlü bulamadım. Eğer bu konuda yazılmış bir metinin olduğu kısayolu bilen varsa bunuda gönderseniz yeterli olacaktır.

Yardım ederseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Arkadaşlar unuttuğum bir soruyu daha ekleyebilirmiyim aynı konu ile ilgili.

açılan msgbox pencerisine ufak bir gif koydurabilirmiyim?

işte cevap1

eki inceli sayfa 1 de değişiklk yapmaya çalış . sanırım istediğin buydu

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
ben .rar uzantılı dosyayı açamıyorum. mümkünse .xls olarak veya kodu mail içine yazarak gönderebilirmisiniz?

bu arada yardımlarınız için teşekkür

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
teşekkür ederim recep ilgine ancak benim istediğim biraz daha farklı sanırım.

ben sadece belli bir hücreye girildiğinde (mesela B4 hücresine) daha doğrusu girilmek istediğinde bu mesajı vermek istiyorum. Yani o hücrede yapılacak ilk harf veya numara girişinde anında bu mesaj gelmeli. En kötü ihtimalle "enter" veya "alt", "üst", "yan" tuşlara basıldığında ve del yapılmak istendiğinde bu mesaj gelebilir.

Bu sorunu çözebilirsek ve çok şey istemiş olmazsam çıkan msgbox a " .gif" uzantılı bir görüntü ekleyebilirmiyim?

Ben sizin kodlara baktım ve üstünde değişiklikler yapayım dedim ama benim bilgim bunun için o kadar yetersizki.

Belki şu anda böyle bir şey kullanan biri bile olabilir diye düşünüyorum. Belki bana yardım eder.

syg

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
bu konuda henüz yardım alamadım. yardım edebilecek bir arkadaşım varsa çok sevinirim.

Hücrendeki değeri değiştirmek için onay isteyecek özelliği şu şekilde yapabilirsin:

Veri > Doğrulama > Ayarlar'dan hücreye girilecek değer tipini seç;
Veri > Doğrulama > Hata uyarısı sekmesinden Stil'i "uyarı" olarak, Başlık ve Hata iletisini de keyfine göre düzenle..

Eklemeyi unuttum. Bu işlemi Değeri değişirken onay alınmasını istediğiniz hücre seçili iken yapacaksınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
öncelikle benim excel ingilizce ve bu nedenle sizin yönergelerinizi bulamadım. (daha önce hiç türkçe excel de kullanmadığımdan yabancı geldi)

İngilizce exceli biliyorsanız bu söylediklerinizi hangi menülerin altında bulabileceğimi gönderebilirmisiniz?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
.rar uzantılı dosyaları açamıyoruz bizim buarada maalesef. mümkünse .xls veya normal zip lı olarak gönderebilirmisiniz

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 ing
Neyse ben menüleri buldum. ancak yinede başarılı olamadığım bir şey var. A1 hücresinin A10 hücresindeki bilgiyi çağırması gerekiyor ve A1 hücresinin hiç kimse tarafından değiştirilememesi gerekmekte.

Veri - Doğrulama - Ayarlar altından "custom" ı işaretleyerek "=a10" yazdım (a1 hücresinin içindeyken) ve hata segmentine gidip warning yani uyarı segmentini seçtim ve başlığı filan öylesine yazdım. buraya kadar olan bir bölümde bir hata olmalı çünkü benim istediğim uyarı mesajını a1 değiştirileceği zaman maalesef vermiyor. peki hata nerede olabilir