VBA Kodları Çalıştırabilme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-09-2021
Selam Arkadaşlar,
bazı sorulan sorularda kodlar yazılıp veriliyor bunları excel'de VBA sayfasındaki Modul kısmına kopyala yapıştır yapıyorum ama nasıl çalıştırılabileceğini bilemiyorum , bunu nasıl yapabilirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu kodları çalıştırmak için sayfa üzerinde bir nesneye bağlamalısınız, genellikle de bir butona. Formlar menüsünden bir buton sayfaya ekleyin. Otomatik olarak makro ekle sayfası çıkacaktır. Bu sayfada ismi yazan makroyu işaretleyip, tamam derseniz artık o makroyu butona bağlamış olursunuz.

http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?p=10449&highlight=#10449

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
malesef verdiğiniz linkteki uygulamaya baktım yinede verilen VBA kodları çalıştıramıyorum....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu durum ile ilgili bir örnek eklerseniz nerede hata yaptığınızı söyleyebiliriz.

Kod:
Sub a()
  MsgBox "BenBirKodum, Excelden Alt F11 e basıp benim olduğum satıra gelin ve F5 e basın." & Chr(10) & _
  "Pek çok yolu var ama şimdilik bu kadar.", vbCritical, "suzunkopru"
End Sub

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Hazırladığımız MsgBox'ı dosya ilk açıldığında otomatik çalıştırabilirmiyiz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki şekilde deneyin.

[vb:1:239b9e07da]sub auto_open()
msgbox "mesajınızı yazın"
end sub[/vb:1:239b9e07da]

Kod:
Sub Auto_Open() 
  MsgBox "BenBirKodum, Excelden Alt F11 e basıp benim olduğum satıra gelin ve F5 e basın." & Chr(10) & _ 
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_Open()
End Sub
Sayın Leventm gerekli cevabı vermiş. Sonradan gördüm.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sub auto_open ()

şeklinde başlayan kod, dosyayı açarken otomatik çalışıyor.

Teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
leventm' Alıntı:
Bu durum ile ilgili bir örnek eklerseniz nerede hata yaptığınızı söyleyebiliriz.
Sayın starmetin,

Hala bir sorun varsa neden örnek göndermiyorsunuz?Yoksa arkadaşların yönlendirmelerinin sorununuzu halletmesi gerekiyordu.Hallolmadıysa bir örnek yollayın ki ona göre bir cevap verelim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
starmetin' Alıntı:
Selam Arkadaşlar,
bazı sorulan sorularda kodlar yazılıp veriliyor bunları excel'de VBA sayfasındaki Modul kısmına kopyala yapıştır yapıyorum ama nasıl çalıştırılabileceğini bilemiyorum , bunu nasıl yapabilirim.

starmetin' Alıntı:
starmetin' Alıntı:
Selam Arkadaşlar,
Lütfen zahmet edip deneyiniz. Bu kodu kopyalayıp yapştırınız, açıklamalar kod içerisinizdedir.

Kod:
Sub Auto_Open() 
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
SAYIN starmetin;

kusura bakmayın ama sayın leventm'nin ve sayın VisualBasic'in vermiş oldukları cevaplarda istediğiniz yanıt var ama siz şu şekilde bakıyorsunuz: :8)

Lütfen iyi inceleyin.

kodları yapıştırdıktan sonra excel'de herhangi bir sayfaya gelin.bir dikdörtgen çizin.dikdörtgenin üstünde sağ tıklayın.Makro ata deyin.Yspıştırdığınız makronun ismini seçin.Tamam deyin.dikdörtgeni tıklatın.Bu şekilde de yapamazsanız :kafa: :kafa: :kafa:

Ki bunların aynısı yukarıda da var.Teşekkürler sayın leventm ve sayın VisulBasic.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
bedersu' Alıntı:
SAYIN starmetin;

kusura bakmayın ama sayın leventm'nin ve sayın VisualBasic'in vermiş oldukları cevaplarda istediğiniz yanıt var ama siz şu şekilde bakıyorsunuz: :8)

ben nasıl bakıyormuşum "körmüyüm" anlamadım ama senin yorumuna bakmam bile :eek: , ukalalık güzel bir şey değil bunuda hatırlatayım unutmuş olabilirsiniz , verdiğiniz cevapta bunuda :kafa: gibi ifadeler kullanarak anlamazsan salak muamelesi yaparım tarzında cevap vermenizde çok gereksiz bir cevap , benim adıma leventm ve visualbasic teşekkür etmenizde gereksiz bence gereksiz bir cevap vermişiniz..

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
tamam benim eleştirim biraz ağır olmuş ama mesajları baştan aşağı okursan (gözlükleri çıkarıp :) ) sayın leventm de ben de sorununuzu halledemediyseniz örnek dosya yollayın bir bakalım demişiz ama siz tınmamış,cevap verilmiş olmasına rağmen hala aynı soruyu sormaya devam etmişsiniz.Ben de kayle almama olayına bozuldum,o gazla böyle bir cevap yazdım.

Hem size kör demedim,sadece siyah gözlük takmışsınız,net göremiyorsunuz dedim. :shock:

Neyse ,burası dostluk forumu.Birbirimizi kırmayalım.Barışalım. :arkadas:

Sorununu halledebildin mi acep?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
16-09-2021
Selam,
Ortada bir yanlış anlaşılma oldu o zaman önemli değil , zeytin dalı uzatmanız güzel bir davranış bencede gereksiz sürtüşmelere gerek yok :) ,
evet sorunu halledebildim teşekkürler :hihoho: ,
kendinize iyi bakın hatam varsa özür dilerim..
hürmetler :arkadas:

:hey: :hihoho: :hihoho: :arkadas:
THe End Mükemmel