vba kodlarının türkçe karşıtları

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
arkadaşlar vba kodlarının türkçe karşılıklarını arıyorum. kod yazmaya yeni başladım, kodların mantığını anlamak için çok faydalı olacağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
Sanki bu sitenin bir yerlerinde yazıyordu ama bir türlü bulamıyorum. Bir keresinde görmüştüm gibi kalmış aklımda tabiki o gördüğüm zaman vba kodlarının ne demek olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığım için önemsememiştim ama şimdi bulamıyorum:) moderatörerin yardımını bekliyorum:)

Bir üyemizin çalışmasını alfabetik sıraya aldım. Aslı makale bölümünde mevcut.

T

TRABLUS

Misafir
Aşağıda ki linki tıklayın Sayın Danersin'in bir cevabı var. Ayrıca daha fazla bilgi için yukarıda ki kısımda "ara" butonu var orada aranan kelime kısmına "vba and Türkçe" yazarsanız daha fazla bilgiye ulaşmanız mümkün.
Ama gene de en güzel cevabı aşağıda Danersin vermiş diye düşünüyorum.
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?p=10293#10293

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
çok teşekkür ederim. yalnız benim istediğim şey tam anlamıyla bu değil yani misal olarak text1.text = vesaire tarzında yazdığımız noktadan sonraki işlevlerin türkçesini arıyorum.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Burada benim söylemek istediğim. Sözlük gibi bir karşılık değil. Kullanılan terimlerin hangi amaçla kullanıldığı ve her terim ve ifade için basit birer örnek vermek ve bu örnekleri tek tek bir excel dosyasında göstermek şeklinde bir çalışma yapmak arzusundayım. Bölük, pörçük, dağınık çalışmalar var ama bunları derleyip toparlamak için zaman gerekir. Bakalım ne zamana kısmet olur.

Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Eng
evet doğru söylüyorsun yurttas
ayrıca TRABLUS senin verdiğin linkten Danersin in cevabına ulaşamadım. Yazdıklarını aynen uymama rağmen "vba and Türkçe" başlığı bulamadım.

Benim arşivden bir şeyler var ve tamamen alıntı bir zamanlar alıp yedeklemişim.

Excel nesnelerinin özelliklerini ve metotlarını kullanarak Excel ortamını ihtiyacımıza göre düzenleyebiliriz.

Hücreler - -> Range
İşlem Sayfası - -> Worksheet
Çalışma Kitabı - -> Workbook
Araç Çubuğu - -> Toolbar
Menü Çubuğu - -> Menubar

ActiveSheet.StandartWidth=25 - ->Etkin işlem sayfasının genişliğini 25 yapar.
Range (“B5”).Value=36 - -> B5 hücresine 36 atanır.

Range (“B5”) . Value = 36

Nesne Ã?zellik

Not : Exceldeki nesneleri,bu nesnelerin özelliklerini ve metotlarını
Görünüm - -> Nesne Gözatıcı ile görebiliriz.Yalnız bir modül sayfası etkin olması lazım.
Toolbar nesnesi için özellikler : Height,width,position,top,left,name,visible .

Range(“D3”).Font.Size=14
Range(“D3”).Font.Name=”Arial”
Range(“D3”).Font.Bold=True gibi ....... ...

Ã?rnek:
Range(“C3”).Value=90 - -> C3 hücresine 90 atanır.
Range(“C3”).Formula =”=D3+D4” - ->Formul atanır.
Application.DisplayFormulaBar=False - -> Formül çubuğu kaldırılır.
İçerik=Range(“C5”).value
Boyut=ActiveCell.Font.Size
Sayfasayisi=Worksheets.count

Range(“D2:E5”).Clear - -> Hücrelerin içeriklerini siler.
ActiveWorkbook.Save - -> Aktif çalışma kitabını kaydeder.
Workbooks.Close - -> Açık olan tüm kitaplar kapatılır.
Range(“A1:E10”).Select - -> Aktif sayfadaki A1:E10 alanı seçilir.
Selection.Cut - -> Seçili alanı keser.
Selection.PrintOut Copies:=1 - -> Seçili alanın 2 kopya çıkışı alınır.

Seç hücre=columns(“D”).Find (what:=”ist.”)
- --> D sütununda “ist.” Sözcüğü aranıyor.Bulunan ilk hücrenin adresi hücre değişkenine atanıyor.What , find metodun bir argümanıdır.

à Excel’de nesneler içiçedir.Genelde bir nesnenin içinde başka nesne veya nesneler vardır.Ã?rneğin çalışma kitabı bir nesnedir.Çalışma kitabın içinde sayfa nesneleri,sayfa nesnesinin içinde satır,sütun ve hücre nesneleri vardır.

Microsoft Excel ( Application )
Menü Çubuğu (MenuBar)
Araç Çubuğu ( Toolbar Nesnesi)
Kitap ( Workbook Nesnesi )
Tablo ( WorkSheet Nesnesi)
Hücreler ( Range Nesnesi )

Nesneler içiçedir ve bir nesnenin içinde aynı nesneden birden fazla bulunabilir.Her nesnenin bir yeri ve adı vardır.

Ã?rnek : C5 hücresinin içeriğini silmek için;ortamda birden fazla işlem sayfası ve kitap açık bulunsun: Aşağıdaki ifade “KİTAP.XLS" adlı kitabın Tablo1 adlı işlem sayfasındaki D8 hücresini siler.
Workbook (“KİTAP.XLS”).Worksheets(“Toblo1”).Range(“D8”).Clear

Bir nesnenin yerini belirtmediğimizde VB nesneyi etkin nesnelerin içinde arar.
Bir nesne içinde aynı nesneden birden fazla bulunabilir.Ã?rneğin aynı anda birden fazla çalışma kitabı,bir kitap içinde birden fazla işlem sayfası bulunabilir.Grup halindeki bu nesneler,nesne topluluklarını meydana getirirler.Ortamda açık olan kitaplar “Workbooks”,işlem sayfaları “Sheets” nesne topluluğunu oluştururlar.Nesne toplulukları da birer nesnedir ve özellikleri metotları vardır.
Workbooks.Close - -> Tüm kitapları kapatır.
Workbooks(1).Select - -> İndis numarası kullanılıyor.
Workbooks(“Tablo1”).Select - -> Nesnenin adı kullanılıyor.