veri çözümleyicisine macro ile veri gönderme

ÇOOOOOOK Ã?NEMLİ, LÜTFEN YARDIM :dua: :)

Merhabalar, ben yüksek lisans öğrencisiyim ve excel macroları kullanarak tez yazıyorum. Küçük çaplı bir program olluşturdum. Bunlara Karar Dsetek Sistemleri denmekte. Olay şöyle, veriler giriliyor, sonra isteğe bağlı olarak gerekli veriler çekilip excelin veri çözümleyicinin regresyon özelliği ile heseplama yaptırılıyor.

Veri çözümleyicisinde regresyon uygularken bir tane bağımlı değişken, ve istediğin kadar bağımsız değişken seçebiliyorsun. Seçme işlemi hangi verileri istiyorsan onu işaretleyerek oluyor. Ancak benim sorunum burda başlıyor.

Benim yazdığım programda kulanıcının bu veri çözümleme kısmını görmesini istemiyorum,
sadece userformda değişkenlerinin adını seçip sonucu görmeli, herşeyi ayarladım ama veri çözümleyicisin istenilen değişkene ait veri sütununun yerini bulup o verileri çekmesini nasıl sağlayacağımı bilemiyorum.

Yani örneğin bağımlı değişkenin verilerine ait kolon değişken olabileceği için (adamın hangi kolonu bağımlı değ. olarak seçeceğini bilmediğim için)
veri çözümleyicisine de bi formül yardımıyla, seçilen herhangi bir kolno ait verileri atmasını sağlayabilirmiyim.

Çok karışık oldu üzgünüm, ama yazarak anlatmak çok zormuş... BU BENİM İÇİN ÇOK Ã?NEMLİ, BULAMAZSAM TEZİM BİTMEYECEK. ÞİMDİDEN ÇOK TEÞEKKÜR EDERİM.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya eklerseniz sanıyorum yardımcı olmak daha kolay olacaktır.

veri çözümlemeye macro ile veri yollama

Analiz et butonuna basıp adam istediği değişkenleri seçtiğinde yeni bir sayfa açıp o değişkenleri oraya kopyalamasını sağladım. Veri çözümleyicisinin de oradan çekmesini istiyorum. Ancak adamın kaç tane değişken seçeceğini bilemediğim için ve veri sayısı da belli olmadığı için veri çözümleyicisine değişken bir aralık tanmlatmam gerekiyor.

Yani o değişebilecek aralığı bir değişkene atamam, veri çözümleyicisinde o değişkenleri kullanmam gibi. Ne kadar mantıklı bilemiyorum ama.