Veri girişi

Yeni başlayan biri olarak belki sizlere kolay gelebilecek bir soru soracağım Excelle kollonlara dataların girilmesi için bir form oluşturmak istiyorum
Bunun için böyle bir kod yazdım fakat bu "a" kolonunda bütün satırlara giriyor ben ise bunun her bir satıra ve kaydet dedikten sonra next ile bir alt satıra geçmesini ve oraya da giriş yapılmasını istiyorum

bi de mümkünse o kolonda daha önceden data girilmiş ise hata vermesini

Private Sub CommandButton3_Click()

For i = 2 To 50

Range("a" & i).Value = TextBox1.Text
Next

End Sub

Selamun aleykum
diriman sorunu anladım ama problem şuki nasıl olacağını bende bilmiyorum ve bende merak ediyorum
bende userformu oluşturdum textbox a ad soyad yazıyorum a1 ve b2 hücresinde gözüküyor ama benimde istediğim her ad soyad yazdıktan sonra butonla kaydettikten sonra yeni gireceğim ad soyadlar a2,b2 hücresinde gözüksün ve böyle devam etsin (c2ve d3,e2 ve f3.......)

T

TRABLUS

Misafir
Sayın ninova,
Eğer sakıncası yok ise bekleyin, önce diriman, 'ın sorusu cevaplansın, ondan sonra siz sorunuzu sorun. Soru içinde soru, bir önce ki sorunun arada kaynamasına sebep olabilir.

Selamun aleykum
benim merak ettiğim olay şu mesela a1 hücresinde adı b1 hücresinde soyadı var
1. textbox adını girdiğimde a2 adı 2. textboxa adı girdiğimde soyadı olacak yanlız sorun şu her kayıt butonuna bastıktan sonra yeni gireceğim ad a3 e geçecek her yeni isim kayıt ettikten sonra a3,a4,a5..... ( tabi soyadıda ) bu şekilde giden bir makro nasıl yaparız

Mahmut Bayram

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Excel Tr
Aşağıdaki kodu deneyin
Private Sub CommandButton1_Click()
If TextBox1.Value <> "" Then
Sheets("Sayfa1").Activate
Cells(1, 1).Select
Do While ActiveCell.Value <> ""
If Trim(ActiveCell.Value) = Trim(Me.TextBox1.Value) Then
If MsgBox(Me.TextBox1 & " Sicil Numaralı İşçi Kaydı Vardır." & " Yeniden Kayıt Yapılsın mı?", vbYesNo, "Mükerrer Kayıt") = vbNo Then Exit Sub
End If
ActiveCell.Offset(1, 0).Activate
Loop
ActiveCell.Value = TextBox1.Value
ActiveCell.Offset(0, 1).Value = TextBox2.Value
End If
TextBox1.Text = ""
TextBox2.Text = ""
End Sub

Sayın veysel çok teşekkürler örneğiniz benim için yeterli