Veri Güncelleme Hakkında

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Merhaba, Yapmış olduğum form üzerinde tarihe göre bir hesaplama alanı var. Yeni Kayıt eklediğim zaman sıkıntı yok çünkü kaydı yeni eklediğim için tabloya kayıt tarihinde ki güncel bilgiyi yazıyor fakat; aradan bir kaç gün geçtiğinde tabloda ki değer kayıt yapıldığı zaman ki değerde kalıyor. O değeri değiştirmek için ise tekrar o kaydın içine girip kaydet demem gerekiyor. Şu an için sıkıntı yok ama kayıt sayısı çoğaldığında bunu bu şekilde takip edemeyeceğimi düşünüyorum. Bu konu hakkında yardım edebilirmisiniz. Büyük ihtimalle güncelleme sorgusu ile halledelebilecek bir problem ama o sorguyu oluşturamadım.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Lütfen örnek gönderiniz. Bahsettiğiniz platformu anlamaya çalışmak yerine bir örnek üzerinde yardımcı olmak daha mantıklı olacaktır. Aslında sizin anlattıklarınızda neyin hatalı olduğunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bir kayıt eklediğinizde o anki tarihi oraya eklemesi gayet doğal değil mi? Daha sonra baktığınızda bu kaydın ne zaman yapıldığı orada görülmeyecek mi? Kayıtlara her baktığınızda tarihin o anki tarih olması neden gerekebilir?. Bu aslında istenmeyen bir durum değil midir?. Eğer her baktığınızda kaydın "baktığınız tarih" olmasını istiyorsanız o zaman bunu tabloya yazmayın
=date() veya =now()
deyin gitsin. Form her açılışta bu değeri o alana atasın olsun bitsin. Ama amacınız bu değil de, üzerinde değişiklik yaptığınız tarihin güncellenmesiyse onu zaten herhangibir alanın güncelleştirme sonrası olay yordamına
tarih=date()
şeklinde yazabilirsiniz. (Tabii formdaki tarih alanının adının "tarih" olduğunu varsayıyorum)

Gördüğünüz gibi gereksiz yere bir sürü tahmin yapmak zorunda kalıyoruz. Oysa bir örnek bütün bunlara gerek kalmadan sıkıntıyı anlatacaktır.

Kolay Gelsin..

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Öncelikle Özür dilerim

Örnek dosyayı ekledim.Burada olmasını istediğim çalışmanın ilk açılışı esnasında son kullanma tarihine 15 gün kalan ürünleri listeletiyorum. Ama burada ki son kullanma tarihine kalan süre kayıt ilk yapıldığı günden sonrakş kalan süre ertesi gün bu çalışma açıldığında oradaki süre değişmiyor. O son kullanma tarihine kalan sürenin her gün değişmesini istiyorum. Ve miktarı sıfır olan kayıtlarıda o listede görüntülemek istemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
sayın murat06
Aslında kaç gün önce yaptım ama anlam veremediğim bir hata vardı. O da =date() komutunun çalışmaması.. Yerine =now() kullandım. O zaman da saat bazlı hesap edip küsuratlı çıkarıyor. Mantığı aynı. Ama bende çalışmadı nedense. Siz bir deneyin. Örnek aşağıda. Bu arada çok deneyemedim çünkü projenizde kullandığınız referanslar bende yüklü olmadığından hata veriyor. Ama önemli olan günlük tarih verisini tabloya yazdırmayın. Hatanız bu. O anlık bir veridir. Onu =date() ile almalısınız. (Tabi bendeki gibi hata vermezse.) Sanırım sizin referanslardan kaynaklanıyor.

Excel Vers. ve Dili
2007-Türkçe
Teşekkürler Sayın mehmetdemiral,
Sizinde dediğiniz gibi gönderdiğiniz örnek bende çalıştı. İnşallah sayenizde daha güzel örnekler ortaya çıkacak.